Sociálna poisťovňa vlani skontrolovala 86 tisíc ľudí na dočasnej PN

Ošetrujúci lekári po kontrole poisťovne ukončili práceneschopnosť v 4 351 prípadoch.


Pri kontrole dodržiavania liečebného režimu Sociálna poisťovňa v minulom roku skontrolovala 86 735 dočasne práceneschopných občanov. Ošetrujúci lekári po kontrole poisťovne ukončili práceneschopnosť v 4 351 prípadoch. V 915 prípadoch zistili posudkoví lekári Sociálnej poisťovne porušenia liečebného režimu, pri ktorých poisťovňa krátila nemocenskú dávku. Ako ďalej informoval hovorca poisťovne Peter Višváder, je to o 22 prípadov viac ako v roku 2018. "V 303 prípadoch zistili iné porušenia povinností dočasne práceneschopného poistenca (o 171 prípadov viac ako v roku 2018), na základe ktorých Sociálna poisťovňa uložila pokutu," uviedol hovorca. Posudkoví lekári poisťovne vlani zároveň skontrolovali oprávnenosť 687 815 dočasných pracovných neschopností. Následne ošetrujúci lekári na podnet posudkového lekára Sociálnej poisťovne ukončili 33 311 dočasných pracovných neschopností.

Sociálna poisťovňa vykonáva dva typy kontrol – či poistenec dodržiava liečebný režim stanovený ošetrujúcim lekárom a či je samotná péenka potvrdená ošetrujúcim lekárom, resp. dĺžka PN, opodstatnená. V prvom prípade Sociálna poisťovňa kontroluje poistencov, v druhom prípade ošetrujúcich lekárov. "Kontrola liečebného režimu počas péenky je jediný dôvod návštevy pracovníkov Sociálnej poisťovne v domácnosti poistencov. Iný dôvod návštev v domácnosti neexistuje," zdôraznil hovorca Sociálnej poisťovne. Sociálna poisťovňa tento fakt pripomína ako reakciu na objavujúce sa prípady podvodov, kedy sa do domácností dostávajú podvodníci vydávajúci sa za zamestnancov Sociálnej poistencov s tým, že idú vyplatiť rôzne dávky alebo dôchodky. "Všetky dávky však Sociálna poisťovňa vypláca výlučne cez poštu alebo prevodom na účet, nikdy nie osobne," dodal Višváder.
 

Vyberáme z poistovne.sk

brown-eyes-of-a-person-wearing-a-face-mask

Zdravotná poradňa: Očkovanie proti COVID-19 vs. očkovanie proti chrípke

Ak som zaočkovaný proti COVID-19, chráni ma táto vakcína aj proti bežnej chrípke?
14.10.2021 | redakcia
Čítať viac o Zdravotná poradňa: Očkovanie proti COVID-19 vs. očkovanie proti chrípke
redakcia-nehoda

Havarijná poradňa: Spôsobili ste si škodu na aute sám? Čo Vám preplatí poisťovňa.

Chcem sa spýtať keď som si škodu na aute spôsobil sám teda svojou jazdou som omylom zroloval baner na ceste. Je možné si to uhradiť nejak cez poistku alebo to všetko ide na moju hlavu?
14.10.2021 | redakcia
Čítať viac o Havarijná poradňa: Spôsobili ste si škodu na aute sám? Čo Vám preplatí poisťovňa.
Doktor a peniaze-001

Stojíme pred potrebou radikálnej reformy zdravotníctva - sme však na ňu pripravení?

Zásadnú reformu spôsobu financovania zdravotníctva prináša koncept Value Based Healthcare (VBHC), ktorého základom je pridaná hodnota pre pacienta. Podstatou tohto konceptu je finančné odmeňovanie podľa pridanej hodnoty pre pacienta, a nie na automatické preplácanie zdravotníckych úkonov tak, ako je to dnes.
13.10.2021
Čítať viac o Stojíme pred potrebou radikálnej reformy zdravotníctva - sme však na ňu pripravení?

Vyberáme z banky.sk