Rezort zdravotníctva navrhuje merateľné kritériá kvality zdravotných poisťovní

O úspešnosti plnenia kritérií v jednotlivých zdravotných poisťovniach rozhodne úrad pre dohľad.

Doktor a peniaze-001
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) bude sledovať, či zdravotné poisťovne plnia vopred stanovené kritériá kvality z ekonomickej aj zdravotnej oblasti, ktoré sú jednoznačné, merateľné a majú jasný dopad na poistenca. ÚDZS každoročne vyhodnotí plnenie kritérií a vydá o tom rozhodnutie s percentuálnou hodnotou plnenia. Vyplýva to z návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach, ktorý ministerstvo zdravotníctva predložilo do pripomienkového konania.

Ako vyplýva z návrhu vykonávacej vyhlášky o kritériách, kvalita zdravotnej poisťovne sa má merať ekonomickými ukazovateľmi, akými sú likvidita, kapitálová primeranosť či efektívnosť hospodárenia, ale aj pacientskymi a systémovými indikátormi. ÚDZS môže sledovať naplnenosť siete lekárov a nemocníc, teda mieru dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre poistencov či podiel poistencov na čakacích zoznamoch na operácie z poistného kmeňa poisťovne. Rezort uvádza medzi ďalšími jednoducho merateľnými ukazovateľmi napríklad aj priemernú dĺžku zotrvania poistenca na čakacom zozname.
 

Vyberáme z poistovne.sk

peniaze1-redakcia

Počet poistných podvodov narastá

Poisťovňa UNIQA v prvom polroku 2022 prešetrila viac ako 1000 pokusov o poistný podvod. Pozrite si, aké podvody sa vyskytujú najviac a o akú sumu sa chceli podvodníci obohatiť.
18.08.2022 | redakčne upravené
Čítať viac o Počet poistných podvodov narastá
zdravotnictvo-IvanS

Asociácia na ochranu práv pacientov navrhuje stiahnuť novelu zákona o zdravotných poisťovniach

Minimálny zdravotný odvod či spoplatnenie podania na úrad pre dohľad sú podľa asociácie len časťou tohto protipacientskeho návrhu.
17.08.2022
Čítať viac o Asociácia na ochranu práv pacientov navrhuje stiahnuť novelu zákona o zdravotných poisťovniach
turistika3-redakcia

Úrazov a úmrtí na horách pribúda, nezabudnite na poistenie

Od začiatku tohto roka zomrelo v slovenských horách už rekordných 30 turistov. Podľa Horskej záchrannej služby (HZS) je to najviac za posledných 10 rokov.
17.08.2022
Čítať viac o Úrazov a úmrtí na horách pribúda, nezabudnite na poistenie

Vyberáme z banky.sk