Prichádza letná sezóna. Pozor na doklady, najmä pri cestovaní s deťmi

Pripravujete pre svoje dieťa na leto zahraničné prekvapenie? V posledných rokoch sú okrem tradičných rodinných dovoleniek populárne najmä tábory, jazykové pobyty, športové sústredenia či stáže v zahraničí. Rodičia takéto aktivity podporujú z viacerých dôvodov. Od detí si na chvíľu oddýchnu a tie zase spoznajú nových kamarátov, zdokonalia sa v cudzom jazyku, nazbierajú nové skúsenosti a domov sa vrátia s rozšírenými obzormi.


„Či už posielate deti do letného tábora alebo na jazykový pobyt, nezabudnite, že do 15 rokov potrebujú pas, aj pri cestách v Európskej únii. Z praxe máme skúsenosti, že rodičia pri deťoch zabúdajú na cestovné doklady pokiaľ s nimi cestujú v bezhraničnom priestore EÚ,“ upozorňuje produktová manažérka poisťovne Groupama, Mária Gáborová. To, že už nefungujú hraničné kontroly totiž neznamená, že deti doklad totožnosti nepotrebujú. Práve naopak, deti do 15 rokov nemajú žiadny doklad totožnosti, preto bez pasu nemôžu mimo Slovenska vycestovať. Čím súrnejšie potrebujete pas pre dieťa vybaviť, tým viac si priplatíte.

Ceny za vydanie pasu pre deti sú odstupňované nasledovne podľa vekových kategórií a dĺžky vybavenia

Pre deti do 6 rokov Pre deti od 6 do 16 rokov Pre mládež od 16 rokov
do 30 dní 8 € do 30 dní 13 € do 30 dní 33 €
do 10 pracovných dní 16 € do 10 pracovných dní 26 € do 10 pracovných dní 66 €
do 2 pracovných dní 24 € do 2 pracovných dní 39 € do 2 pracovných dní 99 €
Zdroj: Minv.sk

Len so súhlasom rodičov


Po dovŕšení 15 rokov už môže mládež v EÚ cestovať na občiansky preukaz. Bez sprievodu rodičov ale môžu v niektorých krajinách vyžadovať tzv. Súhlas zákonného zástupcu s vycestovaním neplnoletej osoby. „Rovnako je to aj v prípadoch, kedy deti či neplnoleté osoby cestujú na jazykový pobyt či iný poznávací zájazd do zahraničia. Letecké spoločnosti a cestovné kancelárie môžu toto potvrdenie vyžadovať. Navyše, neplnoletú osobu bez rodiča či zákonného zástupcu ani nie je možné poistiť,“ ozrejmuje M. Gáborová. Okrem toho to v praxi vyžadujú aj vychovávatelia, tréneri či iný dozor, s ktorým deti cestujú do zahraničia.

Podobne je to aj v prípade, keď dieťa cestuje bez jedného z rodičov, v zahraničí môžu vyžadovať podpísaný súhlas aj od druhého rodiča. „Z právneho hľadiska sa presun dieťaťa bez súhlasu druhého rodiča označuje ako rodičovský únos, preto vás v niektorých krajinách môže nepríjemne zaskočiť požiadavka na takýto druh splnomocnenia,“ vysvetľuje vedúca odboru právnych služieb v poisťovni Groupama, Darina Fábián Csóková.

Aj dedko či babka potrebujú súhlas


Ešte náročnejšie je cestovanie detí bez rodičov s inými rodinnými príslušníkmi, napríklad s dedkom či babkou. Mnohé krajiny vyžadujú v takýchto prípadoch okrem cestovného dokladu aj splnomocnenie od rodičov, či dokonca notárske overenie v anglickom jazyku, resp. v jazyku danej krajiny. Upozorňuje na to aj Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ktoré odporúča všetkým cestujúcim overenie týchto požiadaviek na zastupiteľskom úrade krajiny, ktorá je vašou plánovanou destináciou.

Ako má vyzerať takýto súhlas rodiča?


Mal by obsahovať identifikačné údaje oboch rodičov, dieťaťa a rovnako aj osoby, ktorá bude dieťa počas cesty sprevádzať. Na stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí nájdete vzory na takéto potvrdenie v slovenskom i anglickom jazyku.

Keďže je v poslednej dobe stále viac rozvedených manželov, pri cestovaní s deťmi môžete mať problém aj vtedy, keď so svojim synom či dcérou nemáte rovnaké priezvisko. Problémom môže byť v takom prípade aj obyčajná dovolenka v EÚ. Ako opísal situáciu jeden z klientov poisťovne Groupama, so ženou nie sú manželia, majú spolu syna, ktorý má priezvisko práve po otcovi. Keď spolu cestovali na dovolenku a doklady na letisku v Grécku predkladala jeho mama (s iným priezviskom), hraničná kontrola ju nechcela so synom pustiť a požadovali, aby preukázala príbuzenský vzťah k svojmu synovi. Ak by tam nebol jeho otec, ktorý má so synom rovnaké priezvisko, dovolenka by sa im mohla značne skomplikovať. Ak teda cestujete so synom či dcérou a nemáte rovnaké priezviská, mali by ste so sebou nosiť doklad, ktorým viete preukázať príbuzenský vzťah, napríklad rodný list.
Groupama je na slovenskom poistnom trhu prítomná od 1. januára 2009. V súčasnosti pôsobí ako pobočka maďarskej poisťovne Groupama Biztosító Zrt. Na Slovensku sú produkty Groupama dostupné vo vlastných klientskych centrách, pobočkách OTP Banky Slovensko, a. s. a v maklérskej sieti, resp. u partnerov poisťovateľa. www.groupama.sk

(PR servis)

 

Vyberáme z poistovne.sk

31403_obr

Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz

Svet zažil tzv. annus horribilis - globálne finančné aktíva poklesli o 2,7 %, čo je najväčší pokles od svetovej finančnej krízy. Z finančného majetku nám výrazne ukrajuje inflácia, potrebujeme sa naučiť inteligentne sporiť. Slovenskí sporitelia sa bankám otočili chrbtom – vyberali úspory a investovali na kapitálových trhoch, kde nakúpili rekordné množstvo cenných papierov za 1,5 miliardy eur.
28.09.2023
Čítať viac o Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz
Businessman podpisuje zmluvu-001

Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu

Dopravné nehody, zneužívanie, rôzne zločiny, či úmrtie blízkej osoby. Väčšina z nás si zažije počas svojho života určitý druh traumy. Hoci po takomto šoku nie každý na to myslí, ale obeť násilného trestného činu má nárok na odškodné. Či už po podaní žiadosti na ministerstve spravodlivosti, alebo ak má uzatvorené životné poistenie, tak prostredníctvom poistenia.
26.09.2023
Čítať viac o Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu
redakcia-nehoda

Allianz hlási nárast odhalených podvodov, v niektorých oblastiach padli celoročné rekordy

Za prvých 8 mesiacov tohto roka odhalil Allianz podvody za viac ako 10 miliónov eur. Najviac stúpli podvody v PZP a v poistení privátneho majetku. Jeden klient si chcel z novej poistky uplatniť starší úraz ramena, iný chcel novou poistkou zaplatiť 4 roky zničenú strechu.
20.09.2023
Čítať viac o Allianz hlási nárast odhalených podvodov, v niektorých oblastiach padli celoročné rekordy

Vyberáme z banky.sk