Prichádza letná sezóna. Pozor na doklady, najmä pri cestovaní s deťmi

Pripravujete pre svoje dieťa na leto zahraničné prekvapenie? V posledných rokoch sú okrem tradičných rodinných dovoleniek populárne najmä tábory, jazykové pobyty, športové sústredenia či stáže v zahraničí. Rodičia takéto aktivity podporujú z viacerých dôvodov. Od detí si na chvíľu oddýchnu a tie zase spoznajú nových kamarátov, zdokonalia sa v cudzom jazyku, nazbierajú nové skúsenosti a domov sa vrátia s rozšírenými obzormi.


„Či už posielate deti do letného tábora alebo na jazykový pobyt, nezabudnite, že do 15 rokov potrebujú pas, aj pri cestách v Európskej únii. Z praxe máme skúsenosti, že rodičia pri deťoch zabúdajú na cestovné doklady pokiaľ s nimi cestujú v bezhraničnom priestore EÚ,“ upozorňuje produktová manažérka poisťovne Groupama, Mária Gáborová. To, že už nefungujú hraničné kontroly totiž neznamená, že deti doklad totožnosti nepotrebujú. Práve naopak, deti do 15 rokov nemajú žiadny doklad totožnosti, preto bez pasu nemôžu mimo Slovenska vycestovať. Čím súrnejšie potrebujete pas pre dieťa vybaviť, tým viac si priplatíte.

Ceny za vydanie pasu pre deti sú odstupňované nasledovne podľa vekových kategórií a dĺžky vybavenia

Pre deti do 6 rokov Pre deti od 6 do 16 rokov Pre mládež od 16 rokov
do 30 dní 8 € do 30 dní 13 € do 30 dní 33 €
do 10 pracovných dní 16 € do 10 pracovných dní 26 € do 10 pracovných dní 66 €
do 2 pracovných dní 24 € do 2 pracovných dní 39 € do 2 pracovných dní 99 €
Zdroj: Minv.sk

Len so súhlasom rodičov


Po dovŕšení 15 rokov už môže mládež v EÚ cestovať na občiansky preukaz. Bez sprievodu rodičov ale môžu v niektorých krajinách vyžadovať tzv. Súhlas zákonného zástupcu s vycestovaním neplnoletej osoby. „Rovnako je to aj v prípadoch, kedy deti či neplnoleté osoby cestujú na jazykový pobyt či iný poznávací zájazd do zahraničia. Letecké spoločnosti a cestovné kancelárie môžu toto potvrdenie vyžadovať. Navyše, neplnoletú osobu bez rodiča či zákonného zástupcu ani nie je možné poistiť,“ ozrejmuje M. Gáborová. Okrem toho to v praxi vyžadujú aj vychovávatelia, tréneri či iný dozor, s ktorým deti cestujú do zahraničia.

Podobne je to aj v prípade, keď dieťa cestuje bez jedného z rodičov, v zahraničí môžu vyžadovať podpísaný súhlas aj od druhého rodiča. „Z právneho hľadiska sa presun dieťaťa bez súhlasu druhého rodiča označuje ako rodičovský únos, preto vás v niektorých krajinách môže nepríjemne zaskočiť požiadavka na takýto druh splnomocnenia,“ vysvetľuje vedúca odboru právnych služieb v poisťovni Groupama, Darina Fábián Csóková.

Aj dedko či babka potrebujú súhlas


Ešte náročnejšie je cestovanie detí bez rodičov s inými rodinnými príslušníkmi, napríklad s dedkom či babkou. Mnohé krajiny vyžadujú v takýchto prípadoch okrem cestovného dokladu aj splnomocnenie od rodičov, či dokonca notárske overenie v anglickom jazyku, resp. v jazyku danej krajiny. Upozorňuje na to aj Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ktoré odporúča všetkým cestujúcim overenie týchto požiadaviek na zastupiteľskom úrade krajiny, ktorá je vašou plánovanou destináciou.

Ako má vyzerať takýto súhlas rodiča?


Mal by obsahovať identifikačné údaje oboch rodičov, dieťaťa a rovnako aj osoby, ktorá bude dieťa počas cesty sprevádzať. Na stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí nájdete vzory na takéto potvrdenie v slovenskom i anglickom jazyku.

Keďže je v poslednej dobe stále viac rozvedených manželov, pri cestovaní s deťmi môžete mať problém aj vtedy, keď so svojim synom či dcérou nemáte rovnaké priezvisko. Problémom môže byť v takom prípade aj obyčajná dovolenka v EÚ. Ako opísal situáciu jeden z klientov poisťovne Groupama, so ženou nie sú manželia, majú spolu syna, ktorý má priezvisko práve po otcovi. Keď spolu cestovali na dovolenku a doklady na letisku v Grécku predkladala jeho mama (s iným priezviskom), hraničná kontrola ju nechcela so synom pustiť a požadovali, aby preukázala príbuzenský vzťah k svojmu synovi. Ak by tam nebol jeho otec, ktorý má so synom rovnaké priezvisko, dovolenka by sa im mohla značne skomplikovať. Ak teda cestujete so synom či dcérou a nemáte rovnaké priezviská, mali by ste so sebou nosiť doklad, ktorým viete preukázať príbuzenský vzťah, napríklad rodný list.
Groupama je na slovenskom poistnom trhu prítomná od 1. januára 2009. V súčasnosti pôsobí ako pobočka maďarskej poisťovne Groupama Biztosító Zrt. Na Slovensku sú produkty Groupama dostupné vo vlastných klientskych centrách, pobočkách OTP Banky Slovensko, a. s. a v maklérskej sieti, resp. u partnerov poisťovateľa. www.groupama.sk

(PR servis)

 

Vyberáme z poistovne.sk

hand-logs-in-to-laptop

Sme tu pre všetko, na čom záleží

V KOMUNÁLNEJ poisťovni sa vám snažíme ponúknuť tie najkomfortnejšie riešenia, čomu neustále prispôsobujeme aj našu webovú stránku www.kpas.sk. Uzatvorenie poistenia, nahlasovanie poistnej udalosti či správa klientskeho účtu – to všetko s nami vybavíte bezpečne a z pohodlia domova.
17.09.2020
Čítať viac o Sme tu pre všetko, na čom záleží
burst-nicole-de-khors-young-old-using-technology

Zmena zdravotnej poisťovne je jednoduchá. Zvládnete ju aj cez internet.

Minulý rok zmenilo zdravotnú poisťovňu viac ako 242-tisíc ľudí. Posledný termín na zmenu zdravotnej poisťovne tento rok je 30.9.2020. Akým spôsobom môžete podať prihlášku a na čo nesmiete zabudnúť?
14.09.2020 | redakcia
Čítať viac o Zmena zdravotnej poisťovne je jednoduchá. Zvládnete ju aj cez internet.
burst-Matthew Henry-zubar

Ponuka benefitov zdravotných poisťovní na rok 2021

Zdravotné poisťovne bojujú o klientov rôznymi benefitmi, ktoré poistencovi dokážu ušetriť stovky euro ročne. Oproti minulému roku pribudlo veľa noviniek. Oplatí sa ich poznať.
10.09.2020 | redakcia
Čítať viac o Ponuka benefitov zdravotných poisťovní na rok 2021

Vyberáme z banky.sk