Pri PZP počítajte aj s amortizáciou, nie však všade

V rámci konkurenčného boja už niektoré poisťovne zaviedli preplácanie škody v plnej miere bez amortizácie.


Len niektoré poisťovne na Slovensku poskytujú v rámci povinného zmluvného poistenia (PZP) výplatu náhrady škody bez zníženia plnenia o amortizáciu. Tá znamená, že pri havárii vám poisťovňa nezaplatí plnú sumu za škodu a nové diely, ale odčíta si vašu spoluúčasť a amortizáciu.

V rámci konkurenčného boja však už niektoré poisťovne zaviedli preplácanie škody v plnej miere bez amortizácie. Jednou z nich je Allianz-Slovenská poisťovňa, ktorá to zaviedla už v roku 2013. Navyše toto poistenie si nemusíte pripoisťovať k základnému balíčku.


PZP


Amortizáciu nezohľadňuje pri vyplácaní škody ani Generali. „Toto riziko „nové diely za staré“ si môžete pripoistiť za 20 eur na rok alebo ho mať zadarmo, ak si ho vyberiete ako jediné zo štyroch pripoistení ako sú „živel“, „výtlk“, „úraz“ a „nové diely za staré“, vysvetľuje Milan Janásik, hovorca Generali. V Komunálnej poisťovni tiež nie je nutné žiadne pripoistenie amortizácie a podobne to funguje aj v Kooperativa poisťovni.

„V praxi to znamená, že ak škodu zaviní vodič, ktorého vozidlo je poistené v Allianz – SP, poisťovňa uhradí poškodenému náklady na opravu v plnej výške,“ vysvetľuje Lucia Muthová, hovorkyňa Allianz – SP. To samozrejme platí, pokiaľ celkové náklady na opravu poškodenia vozidla nepresahujú všeobecnú hodnotu vozidla, teda ak nie je škoda totálna.

Lista Odporucame

Ako sa počíta totálna škoda


Výpočet plnenia pri totálnej škode v PZP je rovnaký ako v havarijnom poistení. Stanoví sa hodnota vozidla v čase poškodenia a od nej sa odpočíta hodnota použiteľných zvyškov, prípadne spoluvina poškodeného a tento rozdiel je poistné plnenie. Jednotlivé poistné podmienky sa však môžu líšiť v stanovení percentuálnej hranice výšky nákladov na opravu vozidla.

V Allianz-SP je totálna škoda v havarijnom poistení vtedy, ak náklady na opravu poisteného vozidla dosiahnu 70 % jeho všeobecnej hodnoty. Pri PZP musí byť škoda 100 %.

Pre tieto prípady existuje možnosť pripoistenia. Napríklad v Komunálnej poisťovni na to slúži GAP pripoistenie. „V rámci nej klient dostane vyplatený doplatok do sumy, za akú klient vozidlo obstaral,“ dodáva Daniela Šulcová, hovorkyňa Komunálnej poisťovne. GAP stojí ročne približne 1 % ceny auta.
 

K PZP sú aj pripoistenia


Ak spôsobíte škodu pri havárii inému autu, tak sa to uhradí z vašej PZP. Škodu na vlastnom aute si zvyčajne musíte hradiť sami, alebo vám pomôže havarijná poistka. „Škody na vozidle vinníka hradí iba havarijné poistenie,“ vysvetľuje Šulcová.

V Generali však máte možnosť kryť z PZP aj škody na vlastnom aute. Môžete si k nemu pripoistiť až osem havarijných rizík.

V rámci PZP v Kooperativa získate zadarmo navyše krytie rizík, ktoré sú na trhu štandardne súčasťou havarijného poistenia. “Je to poistenie úrazu či batožiny vodiča a posádky poisteného vozidla,” dodáva Miriam Fuňová, hovorkyňa poisťovne Kooperativa.

Napriek tomu odporúča mať havarijnú poistku aj pre staršie auto. „Mýtom slovenských šoférov je domnienka, že pre staršie auto sa už neoplatí havarijné poistenie, lebo má nízku zostatkovú hodnotu. Ale aj pri veku vozidla 4 – 5 rokov sa havarijná poistka oplatí,“ tvrdí Fuňová. Ilustruje to na príklade, keď hodnota vozidla staršieho auta je asi 40 - 60 % pôvodnej ceny. Ak nové auto stojí 20 000 eur, tak 4 – 5 ročné auto má hodnotu asi 10 000 eur. „Havarijné poistenie Auto komplet kryje opravy do 110 % hodnoty, v tomto prípade do 11 000 eur. Táto suma úplne stačí pre opravy bežných poškodení, ktoré ľahko vzniknú pri parkovaní alebo každodennej prehustenej premávke,“ dodáva Fuňová.
 

Vyberáme z poistovne.sk

burst-reading-in-hospital

eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?

Potrebujete lieky? Nemusíte chodiť do ambulancie, stačí zavolať.
19.04.2024 | redakcia
Čítať viac o eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?
freelancer-typing-on-keyboard

Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?

Pri niektorých finančných produktoch je možné určiť oprávnenú osobu. Pozrite si, prečo sa ju oplatí určiť a aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom.
17.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?
dentist-doing-checkup

Návšteva zubára sa predraží, ku koncu apríla sa ruší zubný benefit

Návšteva zubára sa niektorým Slovákom predraží. Ministerstvo zdravotníctva SR totiž po konzultácii s rezortom financií navrhlo revíziu v benefitoch zdravotných poisťovní. Dotkne sa pritom práve poskytovania zubného benefitu zdravotnými poisťovňami.
15.04.2024
Čítať viac o Návšteva zubára sa predraží, ku koncu apríla sa ruší zubný benefit

Vyberáme z banky.sk