Pri poistení bytu sledujete riziká

POISTOVNE.sk zisťovali na čo všetko sa máte zamerať, ak si chcete poistiť byt. 


Pri výbere poistenia bytu alebo domu zvažujete viaceré kritéria. V prvom rade sa musíte rozhodnúť na aké riziká si chcete poistiť byt. Máte možnosť si ho ochrániť poistením nehnuteľnosti alebo iba ako domácnosť, prípadne dojednať obidve poistenia.

Aký je medzi nimi rozdiel? Poistenie nehnuteľnosti vám pokryje škody na veciach, ktoré sú pevne spojené s bytom a nedajú sa oddeliť, napríklad kuchynská linka, steny, múry, okná. Poistenie domácnosti zase chráni veci, ktoré sú hnuteľné ako nábytok, spotrebiče, prístroje, obrazy či bicykle.

.„Pred uzavretím poistky by sa mal klient zaujímať hlavne o krytie, teda akú širokú ochranu proti rizikám produkt ponúka,“ pripomína Daniela Šulcová, hovorkyňa Komunálnej poisťovne.

Poisťovne radia zaplatiť si obe poistné krytia. Zaplatenie oboch poistiek je síce drahšie, ale vyhnete sa nečakaným prekvapeniam pri škodách.

lista Neprehliadnite

Riziká si vyberajte starostlivo


Dôležitým kritériom výberu poistenia je výber rizík, ktoré chcete mať poistené a výška maximálnych poistných súm, ktoré poisťovňa vyplatí v prípade poistnej udalosti. „Cena poistenia by nemala byť pre vás najdôležitejším kritériom výberu poistenia,“ tvrdí Zuzana Eliášová, hovorkyňa ČSOB poisťovne, v našej poradni.

Všímajte si proti akým rizikám vás vami vybrané poistenie chráni. Základná ochrana sa vzťahuje na požiar, výbuch, úder blesku, ale aj povodne, krádeže, vandalizmus. Ak by ste si chceli poistiť napríklad škody spôsobené dažďom, to už nemusí byť bežne v základnom krytí a musíte si to pripoistiť.

„Je veľmi dôležité dôkladne sa oboznámiť s poistnými podmienkami, čo poisťovňa kryje a za akých podmienok a čo nekryje, aby sa nestalo, že budete po poistnej udalosti nepríjemne prekvapený, že ste pre vzniknutú škodu neboli poistený,“ dodáva Eliášová.

„Nakoniec je dôležité odsledovať konečnú výšku poistnej sumy, aby zodpovedala skutočnej hodnote majetku, teda, aby nedošlo k podpoisteniu,“ radí Šulcová.

Hovorkyňa ČSOB poisťovne tiež upozorňuje, že je dôležité dodržiavať poisťovňou stanovené zabezpečenia bytu proti krádeži, ako aj ostatné podmienky poistenia, ktoré si poisťovňa stanovuje v poistných podmienkach. Splnenie týchto požiadaviek totiž poisťovňa v rámci šetrenia poistnej udalosti skúma. Ak ste mali byt nezabezpečený poriadne môže vám krátiť poistné plnenie alebo ho úplne odmietnuť zaplatiť.
 

Vyberáme z poistovne.sk

woman-checking-phone

Ako si mám nájsť lekára? Odporúčanie zdravotnej poisťovne

Presťahovali ste sa do iného mesta alebo plánuje váš lekár odísť do dôchodku? Hľadanie nového lekára môže byť náročnou výzvou. Pozrite si zopár praktických odporúčaní ako postupovať.
29.11.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Ako si mám nájsť lekára? Odporúčanie zdravotnej poisťovne
18986

Asistenčné služby v životnom poistení

Životné poistenie už dávno nie je len o náhrade príjmu v prípade poistnej udalosti. Súčasťou životného poistenia možu byť aj asistenčné služby. O mnohých klienti ani netušia. Pozrite si, s čím všetkým vám vie poisťovňa pomôcť.
27.11.2023 | Katarína Macková
Čítať viac o Asistenčné služby v životnom poistení
Záplavy_Rudno_Allianz1

Za škody po živloch Allianz vyplatila vyše dvojnásobok

Od januára do konca októbra spôsobili živly klientom Allianzu škody za 10,8 milióna eur, za celý minulý rok to bola menej ako polovica. Prírodné živly sú nevyspytateľné, každý rok vyčíňa iný. V rámci prevencie podpoistenia Allianz pracuje s indexáciou, aj aktualizáciou poistnej sumy.
23.11.2023
Čítať viac o Za škody po živloch Allianz vyplatila vyše dvojnásobok

Vyberáme z banky.sk