Pri poistení bytu sledujete riziká

POISTOVNE.sk zisťovali na čo všetko sa máte zamerať, ak si chcete poistiť byt. 


Pri výbere poistenia bytu alebo domu zvažujete viaceré kritéria. V prvom rade sa musíte rozhodnúť na aké riziká si chcete poistiť byt. Máte možnosť si ho ochrániť poistením nehnuteľnosti alebo iba ako domácnosť, prípadne dojednať obidve poistenia.

Aký je medzi nimi rozdiel? Poistenie nehnuteľnosti vám pokryje škody na veciach, ktoré sú pevne spojené s bytom a nedajú sa oddeliť, napríklad kuchynská linka, steny, múry, okná. Poistenie domácnosti zase chráni veci, ktoré sú hnuteľné ako nábytok, spotrebiče, prístroje, obrazy či bicykle.

.„Pred uzavretím poistky by sa mal klient zaujímať hlavne o krytie, teda akú širokú ochranu proti rizikám produkt ponúka,“ pripomína Daniela Šulcová, hovorkyňa Komunálnej poisťovne.

Poisťovne radia zaplatiť si obe poistné krytia. Zaplatenie oboch poistiek je síce drahšie, ale vyhnete sa nečakaným prekvapeniam pri škodách.

lista Neprehliadnite

Riziká si vyberajte starostlivo


Dôležitým kritériom výberu poistenia je výber rizík, ktoré chcete mať poistené a výška maximálnych poistných súm, ktoré poisťovňa vyplatí v prípade poistnej udalosti. „Cena poistenia by nemala byť pre vás najdôležitejším kritériom výberu poistenia,“ tvrdí Zuzana Eliášová, hovorkyňa ČSOB poisťovne, v našej poradni.

Všímajte si proti akým rizikám vás vami vybrané poistenie chráni. Základná ochrana sa vzťahuje na požiar, výbuch, úder blesku, ale aj povodne, krádeže, vandalizmus. Ak by ste si chceli poistiť napríklad škody spôsobené dažďom, to už nemusí byť bežne v základnom krytí a musíte si to pripoistiť.

„Je veľmi dôležité dôkladne sa oboznámiť s poistnými podmienkami, čo poisťovňa kryje a za akých podmienok a čo nekryje, aby sa nestalo, že budete po poistnej udalosti nepríjemne prekvapený, že ste pre vzniknutú škodu neboli poistený,“ dodáva Eliášová.

„Nakoniec je dôležité odsledovať konečnú výšku poistnej sumy, aby zodpovedala skutočnej hodnote majetku, teda, aby nedošlo k podpoisteniu,“ radí Šulcová.

Hovorkyňa ČSOB poisťovne tiež upozorňuje, že je dôležité dodržiavať poisťovňou stanovené zabezpečenia bytu proti krádeži, ako aj ostatné podmienky poistenia, ktoré si poisťovňa stanovuje v poistných podmienkach. Splnenie týchto požiadaviek totiž poisťovňa v rámci šetrenia poistnej udalosti skúma. Ak ste mali byt nezabezpečený poriadne môže vám krátiť poistné plnenie alebo ho úplne odmietnuť zaplatiť.
 

Vyberáme z poistovne.sk

53665

Novis končí, slovenský poistný trh je však podľa analytikov stabilizovaný

Koniec poisťovne Novis neznamená podľa analytikov to, že v jej krokoch pôjdu aj ďalšie komerčné poisťovne. Národná banka Slovenska v pondelok informovala, že vzala poisťovni Novis licenciu.
06.06.2023
Čítať viac o Novis končí, slovenský poistný trh je však podľa analytikov stabilizovaný
Narodna Banka Slovenska -001

NBS odobrala povolenie na vykonávanie poisťovacej činnosti spoločnosti Novis

Národná banka Slovenska (NBS) odobrala povolenie na vykonávanie poisťovacej činnosti spoločnosti Novis Insurance Company, Novis Versicherungsgesellschaft, Novis Compagnia di Assicurazioni, Novis Poisťovňa a.s.
06.06.2023
Čítať viac o NBS odobrala povolenie na vykonávanie poisťovacej činnosti spoločnosti Novis

Asistenčné služby k cestovnému poisteniu

Viete, že asistenčné služby môžete využiť aj v iných prípadoch ako je škodová udalosť? Pozreli sme sa na situácie, kedy vám vedia pomôcť.
05.06.2023 | redakcia
Čítať viac o Asistenčné služby k cestovnému poisteniu

Vyberáme z banky.sk