Pri havarijnom poistení si dajte pozor na vinkuláciu

- Ak máte auto na lízing, pri škode vám nemusí poisťovňa vyplatiť poistné plnenie. Je vinkulované v jej prospech. Ako sa tomu vyhnúť?

 


Pri búračke či oškrenine auta, ktoré máte na lízing môžete byť prekvapení, že hoci platíte poistenie vy, poistné plnenie dostane lízingová spoločnosť. Keďže nesplatené auto stále patrí lízingovej spoločnosti ona má právo aj na poistné plnenie, lebo v poistnej zmluve je zvyčajne vinkulované v jej prospech. V praxi je to tak, že lízingovka zvyčajne dovolí uvoľniť peniaze od poisťovne pre vás, ale iba vtedy, ak voči nej nemáte podlžnosti. Dávajte si preto pozor či nemeškáte so splátkou alebo nemáte neuhradenú pokutu za neskoré odoslanie splátky za auto. "Poistné plnenie sa zasiela na základe devinkulácie - ak je udelený súhlas leasingovou spoločnosťou, plnenie sa zasiela podľa želania klienta jemu alebo servisu," vysvetľuje Silvia Vonzová, vedúca oddelenia marketingu Komunálnej poisťovne.

Na krycí list si počkáte

Pri platení za opravu v servise poisťovne odporúčajú vybaviť si krycí list. Vyhnete sa tak vysokej platbe v hotovosti. S krycím listom zaplatíte iba spoluúčasť, ktorá je zvyčajne okolo 5 až 10 percent z ceny opravy. "V prípade, ak klient náklady na opravu uhradí sám, preplatí v poisťovňa plnenie na účet klienta," dodáva Gabriel Tóth, špecialista externej komunikácie Allianz - Slovenskej poisťovne. Krycí list vám však poisťovne zvyčajne nevydajú na počkanie. Oprava auta sa tak môže predĺžiť. Musíte doniesť alebo doručiť do poisťovne všetky doklady k jeho vystaveniu ako kópiu vodičského preukazu, technické osvedčenia či kópiu lízingovej zmluvy a samozrejme faktúru zo servisu o výške opravy. Likvidátor v poisťovni má 15 dňovú lehotu na vybavenie krycieho listu. Poisťovne sa snažia proces urýchliť. V Komunálnej poisťovni jeho vystavenie zvyčajne trvá 3 až 5 dní. Allianz-Sp dokáže vystaviť krycí list do 2 hodín od doručenia faktúry, ale len pri zmluvných servisoch. Generali vystaví krycí list spravidla do dvoch dní. Takže ak máte v auto v servise môžete si naň počkať aj pár dní. Ak auto potrebujete každodenne, vybavte si radšej krycí list vopred, a až potom dajte auto opraviť. Problém môže nastať vtedy, ak vám servis odmietne vystaviť predbežnú faktúru na plánovanú opravu, bez ktorej krycí list nevybavíte. 

Vyberáme z poradne

Vyberáme z banky.sk