Pre 72 % mladých je šport dôležitý, ale bránia im v ňom mnohé prekážky, ukázala štúdia Allianz a MOV

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) a skupina Allianz, celosvetový olympijský a paralympijský poisťovací partner, zverejnili výsledky globálneho prieskumu zameraného na športové aktivity mladých.

a-person-in-black-smiling-as-they-run-outdoors
Podľa neho až 72 % mladých ľudí si myslí, že šport je dôležitý. Viac ako 90 % rodičov si uvedomuje benefity športovania a chcú, aby ich dieťa športovalo a zlepšilo si svoje fyzické a duševné zdravie. Podľa prieskumu však mladí zároveň priznávajú, že sú menej aktívni v dôsledku množstva každodenných prekážok a globálnych problémov, ako sú životné náklady (37 %), pretrvávajúci vplyv Covid-19 (34 % ), zmena klímy (30 %).

Pri príležitosti tohtoročného Medzinárodného dňa mládeže (12. august) štúdia skúmala súčasnú úroveň angažovanosti a motivácie mladých ľudí vo vzťahu ku komunitnému športu a fyzickej aktivite, ale aj vplyv globálnych makroproblémov na príležitosti pre mladých ľudí využívať šport a s ním spojené benefity v oblasti zdravia a pohody, vzdelávania a zamestnania. Prieskum podporuje záväzok MOV a Allianz posilniť úlohu športu v spoločnosti s cieľom vytvoriť zdravšie prostredie pre mladých ľudí na celom svete. Má za cieľ tiež ovplyvniť stratégiu a rozvoj naprieč vládami, biznisom, neziskovým sektorom a širším olympijským hnutím.

Prieskum o pozitívnom vplyve športu na mladých priniesol viacero kľúčových zistení

  • Viac ako polovica (55 %) mladých uviedla, že si školu užili viac v deň, keď mali nejakú fyzická aktivitu,
  • mladí, ktorí športujú aspoň raz týždenne, majú lepšiu náladu a zdravšie sebavedomie ako tí, ktorí športujú len raz za mesiac,
  • menej ako 20 % mladých je fyzicky aktívnych 5 a viac hodín týždenne,
  • viacero denno-denných bariér bráni mladým byť viac aktívni, napríklad ďalšie povinnosti (67 %), obavy športovať s niekým, koho nepoznajú (53 %), nechuť športovať sám (50 %), obava z posudzovania (49 %), obava, že nie sú dostatočne fit (49 %),
  • globálne výzvy takisto prispeli k poklesu fyzickej aktivity mladých, najmä nárast životných nákladov (37 %), následky Covid-19 (34 %), zmeny klímy, napríklad väčšie teplo, vlhkosť či nedostatok vody (30 %).

Programom MoveNow chce Allianz uľahčiť prístup a dať príležitosti mladým, aby zostali aktívni. Vďaka nemu sa viac ako 10 000 detí a mladých ľudí zúčastnilo globálnych a lokálnych iniciatív, ako sú športové tábory, digitálne školenia a kluby, hackathon a ďalšie, pričom ďalšie aktivity sú naplánované až do olympijských a paralympijských hier v Paríži 2024. Minulý rok sa uskutočnilo 10 táborov MoveNow, ktorých sa zúčastnilo viac ako 7 000 detí.

Celú štúdiu si môžete pozrieť tu:

(Tlačová správa)

Vyberáme z poistovne.sk

redakcia-nehoda

Allianz hlási nárast odhalených podvodov, v niektorých oblastiach padli celoročné rekordy

Za prvých 8 mesiacov tohto roka odhalil Allianz podvody za viac ako 10 miliónov eur. Najviac stúpli podvody v PZP a v poistení privátneho majetku. Jeden klient si chcel z novej poistky uplatniť starší úraz ramena, iný chcel novou poistkou zaplatiť 4 roky zničenú strechu.
20.09.2023
Čítať viac o Allianz hlási nárast odhalených podvodov, v niektorých oblastiach padli celoročné rekordy
girl-using-sidewalk-chalk-in-schoolyard

Úrazy počas prestávky, krádeže a kyberšikana - kto nesie zodpovednosť za škody, ktoré sa stanú žiakom v škole?

Úrazy, zranenia, strata alebo krádež vecí sú najčastejšie škody, ktoré sa deťom stanú v škole počas vyučovania. Stále častejšie sa však školy stretávajú aj s prípadmi kyberšikany. Pozrite si, v ktorých prípadoch nesie zodpovednosť za škody škola.
20.09.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Úrazy počas prestávky, krádeže a kyberšikana - kto nesie zodpovednosť za škody, ktoré sa stanú žiakom v škole?
AdobeStock-Komunalna-p-18-9-2023

Havarijné poistenie: Prečo má zmysel aj u starších vozidiel?

Havarijné poistenie patrí medzi majiteľmi ojazdených áut k často diskutovaným témam. U mnohých vodičov „jazdeniek“ panuje názor, že sa neoplatí, no v skutočnosti má množstvo výhod, ktoré vám dokáže uľahčiť život na cestách. A to dokonca aj v prípadoch, že má vaše vozidlo už čosi za sebou.
18.09.2023
Čítať viac o Havarijné poistenie: Prečo má zmysel aj u starších vozidiel?

Vyberáme z banky.sk