Poradíme, ako ochránite svoj majetok pred dažďom
Júlové búrky napáchali miliónové škody. Prečítajte si jednoduché rady, ktoré pomôžu ochrániť váš majetok.

Silné búrky spojené s bleskami a intenzívne dažde napáchali počas júla veľké škody po celom Slovensku. Klienti Allianz – Slovenskej poisťovne nahlásili za uplynulý mesiac takmer 1700 poistných udalostí spôsobených výkyvmi počasia. Najčastejšie boli príčinou výdatné dažde spojené so silným vetrom a krupobitím. Celková výška škôd prekročila 1,5 milióna eur. Najväčšie škody evidujú v okresoch Komárno, Dunajská Streda, Bánovce nad Bebravou a Pezinok.
Hlásenia pribúdajú
Allianz poisťovňa„Klienti najčastejšie hlásia zaplavené pivnice a suterény, poškodené strechy, zatečené maľovky či dažďom zničené fasády domov. Vyčíňanie počasia poškodilo desiatky vozidiel. Väčšinou majitelia áut hlásili poškodené strechy a kapoty po krupobití, ale aj vozidlá zaplavené po výdatných lejakoch,“ bilancuje hovorkyňa Allianz – SP Lucia Muthová. Najvyššia individuálna škoda bola vo výške 148-tisíc, keď pre silnú prietrž došlo k vybreženiu potoka a zaplaveniu cestnej komunikácie. Výkyvy počasia neobišli ani úrodu. Zničené boli porasty jačmeňa, repky, tekvíc, slnečnice a škody na úrode sa pohybujú v desiatkach tisíc euro.Prívalové dažde a silný vietor zaplavili aj viacero administratívnych budov a areálov firiem.
Prečítajte si viac o poistení domácnosti a nehnuteľnosti
Generali poisťovňaPočas posledného júlového víkendu spôsobili búrky škody za takmer 110-tisíc eur. Poisťovňa Generali len za tieto dva dni zaznamenala v súvislosti so silnými prehánkami 105 poistných udalostí. Za celý júl to bolo viac ako 330 poistných udalostí, škody počas tohto mesiaca dosiahli zhruba 310-tisíc eur. Ako budú klienti nahlasovať ďalšie poistné udalosti, škody budú zrejme ešte narastať.
Čo robiť pri poistnej udalosti
Pri vzniku škody je potrebné poisťovni nahlásiť poistnú udalosť čo najskôr. Ak je to možné, po poistnej udalosti by mal klienti s odstraňovaním následkov alebo opravou počkať do obhliadky poisťovne. Samozrejme, ak je z hygienických alebo bezpečnostných dôvodov nevyhnutné začať s odstraňovaním škôd skôr, ľudia to môžu urobiť. V takom prípade je však potrebné si poistnú udalosť zdokumentovať. Dnes už majú aj mobilné telefóny pomerne dobré fotoaparáty, poisťovni postačia aj fotky odfotené na telefóne. Je dobré tiež doložiť prípadné doklady, napríklad doklady o kúpe poškodených vecí.Rady, ako pri búrkach ochráni majetok
Ľudia môžu škody pri búrkach minimalizovať. Mali by dbať na to, aby bola strecha bola v dobrom technickom stave. Predídu tak jej poškodeniu silným vetrom, ktorý môže strhnúť jej časť alebo ju dokonca odniesť celú.Ak odchádzame z domácnosti a vieme, že môžu prísť búrky, mali by sme dôkladne pozatvárať okná, ventilácie, svetlíky, dvere a iné otvory.
Z elektrických spotrebičov je tiež dobré vytiahnuť prívodné šnúry z elektrickej siete, prípadne vypnúť elektrické ističe. Predíde sa tak poškodeniu spotrebičov úderom blesku. Elektronické a elektrické zariadenia ochráni pre úderom blesku tiež takzvaná prepäťová ochrana.
Poistenie domácnosti a nehnuteľnosti je v prípade škôd, ktoré napáchajú búrky, nevyhnutnosťou. Dôležité je mať poistené živelné riziká, a to vrátane víchrice a krupobitia. Škody na budovách sa kryjú z poistenia nehnuteľnosti, škody na zariadení, nábytku, spotrebičoch, či oblečení zasa z poistenia domácnosti. Ak voda či vietor poškodia auto, tieto škody poisťovňa preplatí z havarijného poistenia.