Poradíme, ako ochránite svoj majetok pred dažďom

Júlové búrky napáchali miliónové škody. Prečítajte si jednoduché rady, ktoré pomôžu ochrániť váš majetok.


Silné búrky spojené s bleskami a intenzívne dažde napáchali počas júla veľké škody po celom Slovensku. Klienti Allianz – Slovenskej poisťovne nahlásili za uplynulý mesiac takmer 1700 poistných udalostí spôsobených výkyvmi počasia. Najčastejšie boli príčinou výdatné dažde spojené so silným vetrom a krupobitím. Celková výška škôd prekročila 1,5 milióna eur. Najväčšie škody evidujú v okresoch Komárno, Dunajská Streda, Bánovce nad Bebravou a Pezinok.


Hlásenia pribúdajú

Allianz poisťovňa
Klienti najčastejšie hlásia zaplavené pivnice a suterény, poškodené strechy, zatečené maľovky či dažďom zničené fasády domov. Vyčíňanie počasia poškodilo desiatky vozidiel. Väčšinou majitelia áut hlásili poškodené strechy a kapoty po krupobití, ale aj vozidlá zaplavené po výdatných lejakoch,“ bilancuje hovorkyňa Allianz – SP Lucia Muthová. Najvyššia individuálna škoda bola vo výške 148-tisíc, keď pre silnú prietrž došlo k vybreženiu potoka a zaplaveniu cestnej komunikácie. Výkyvy počasia neobišli ani úrodu. Zničené boli porasty jačmeňa, repky, tekvíc, slnečnice a škody na úrode sa pohybujú v desiatkach tisíc euro.Prívalové dažde a silný vietor zaplavili aj viacero administratívnych budov a areálov firiem.

Prečítajte si viac o poistení domácnosti a nehnuteľnosti

Generali poisťovňa
Počas posledného júlového víkendu spôsobili búrky škody za takmer 110-tisíc eur. Poisťovňa Generali len za tieto dva dni zaznamenala v súvislosti so silnými prehánkami  105 poistných udalostí. Za celý júl to bolo viac ako 330 poistných udalostí, škody počas tohto mesiaca dosiahli zhruba 310-tisíc eur. Ako budú klienti nahlasovať ďalšie poistné udalosti, škody budú zrejme ešte narastať.

Čo robiť pri poistnej udalosti

Pri vzniku škody je potrebné poisťovni nahlásiť poistnú udalosť čo najskôr. Ak je to možné, po poistnej udalosti by mal klienti s odstraňovaním následkov alebo opravou počkať do obhliadky poisťovne. Samozrejme, ak je z hygienických alebo bezpečnostných dôvodov  nevyhnutné začať s odstraňovaním škôd skôr, ľudia to môžu urobiť. V takom prípade je však potrebné si poistnú udalosť zdokumentovať. Dnes už majú aj mobilné telefóny pomerne dobré fotoaparáty, poisťovni postačia aj fotky odfotené na telefóne. Je dobré  tiež doložiť prípadné doklady, napríklad doklady o kúpe poškodených vecí.

Rady, ako pri búrkach ochráni majetok

Ľudia môžu škody pri búrkach minimalizovať. Mali by dbať na to, aby bola strecha bola v dobrom technickom stave. Predídu tak jej poškodeniu silným vetrom, ktorý môže strhnúť jej časť alebo ju dokonca odniesť celú.

Ak odchádzame z domácnosti a vieme, že môžu prísť búrky, mali by sme dôkladne pozatvárať okná, ventilácie, svetlíky, dvere a iné otvory.

Z elektrických spotrebičov je tiež dobré vytiahnuť prívodné šnúry z elektrickej siete, prípadne vypnúť elektrické ističe. Predíde sa tak poškodeniu spotrebičov úderom blesku. Elektronické a elektrické zariadenia ochráni pre úderom blesku tiež takzvaná prep䝻ová ochrana.

Poistenie domácnosti a nehnuteľnosti je v prípade škôd, ktoré napáchajú búrky, nevyhnutnosťou. Dôležité je mať poistené živelné riziká, a to vrátane víchrice a krupobitia. Škody na budovách sa kryjú z poistenia nehnuteľnosti, škody na zariadení, nábytku, spotrebičoch, či oblečení zasa z poistenia domácnosti. Ak voda či vietor poškodia auto, tieto škody poisťovňa preplatí z havarijného poistenia.
                             

Vyberáme z poistovne.sk

IMG_2905-R

Životné poistenie mierne vzrástlo, inflácia ovplyvnila trendy neživotného poistenia

Sektor poisťovníctva zaznamenal v prvom polroku nárast poistného. Ten sa týkal najmä neživotného poistného. Životné poistenie vzrástlo mierne. Ku koncu prvého polroka jeho predpísané poistné medziročne vzrástlo podľa Národnej banky Slovenska o 0,5 %. Pokračoval trend poklesu klasického životného poistenia.
06.12.2023
Čítať viac o Životné poistenie mierne vzrástlo, inflácia ovplyvnila trendy neživotného poistenia
IMG_2913-R

Uniqa na Slovensku zvýšila dynamiku rastu poistného

Od začiatku januára do konca septembra predpísala poisťovňa Uniqa v Českej republike a na Slovensku poistné za takmer 609 mil. eur.
05.12.2023
Čítať viac o Uniqa na Slovensku zvýšila dynamiku rastu poistného
a-doctor-visits-a-woman-in-a-hospital-bed

Úrazy na zľadovatenom chodníku. Od koho si môžete žiadať odškodné?

Pád na zľadovatenom chodníku má často za následok úraz, ktorý môže vyžadovať dlhšie liečenie a niekedy zanechá aj trvalé následky. Prečítajte si zásadné informácie o tom, kedy máte nárok na plnenie z poistenia.
05.12.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Úrazy na zľadovatenom chodníku. Od koho si môžete žiadať odškodné?

Vyberáme z banky.sk