Poistenie na motocykle

Aj keď sa na motorke preveziete len zopár krát do roka, PZP je nevyhnutnosťou. Aké ďalšie poistenie je vhodné pre motorkárov?


Minulý rok bolo na Slovensku evidovaných takmer 141 000 motocyklov. Podľa policajných štatistík v roku 2018 zahynulo na slovenských cestách 22 motocyklistov. Oproti vodičom v autách sú totiž oveľa zraniteľnejší a preto im pri kolízii a páde hrozia vážne zranenia s trvalými následkami alebo smrť.

Bez PZP s motocyklom na cesty nechoďte


Odborníci radia nepodceňovať najmä PZP, ktoré musí mať zo zákona uzatvorené každé motorové vozidlo s priradeným evidenčným číslom, teda aj motocykel. Nemali by naň zabúdať ani ľudia, ktorí motorku využívajú len na rekreačné jazdenie. „Ak by vodič nepoisteného vozidla zapríčinil dopravnú nehodu následkom ktorej by niekto iný utrpel škody na zdraví či majetku, odškodnenie by musel zaplatiť z vlastného vrecka,“ upozorňuje Július Baláž z UNIQA poisťovne. Jednorazové odškodnenia najmä za škody na zdraví sa často šplhajú k vysokým sumám, v niektorých prípadoch poisťovňa platí z PZP dlhé roky rentu za celoživotnú invaliditu.

Z povinného zmluvného poistenia sa hradia škody spôsobené inej osobe.

Havarijné poistenie na motocykel


Ceny motoriek sa dnes pohybujú rádovo v tisíckach eur. Preto je na mieste uvažovať aj o havarijnej poistke. „Klient si môže vybrať zo štyroch balíkov, ktoré kryjú riziká ako napríklad živel, poškodenie či stret so zvieraťom, havária, krádež alebo lúpež. Súčasťou havarijného poistenia sú asistenčné služby. Zároveň si môže pripoistiť úrazové poistenie, ktoré mu kryje riziko úrazu a smrti", vysvetľuje Dalibor Mihalkin, PR manažér Komunálnej poisťovne.
Cena havarijného poistenia závisí od novej hodnoty daného motocykla. Iný faktor do výpočtu nevstupuje.

Chrániť treba aj svoje zdravie a život


Ako sme už spomínali, motorkári sú oproti vodičom áut oveľa zraniteľnejší. Poistením teda netreba chrániť len motorku, aj ale aj zdravie a život motorkára. Riešením je buď úrazové pripoistenie k PZP alebo k havarijnej poistke, ktoré kryje riziko úrazu a smrti.
Druhá možnosť je životné poistenie s vhodnými pripoisteniami, ktoré pokrývajú riziká spojené s úrazom, liečením, trvalými následkami a smrť.

Odporúčania pre bezpečnú jazdu na motorke

  • Používajte ochranné oblečenie a prilbu
  • Nemýľte si cestu s pretekárskou dráhou a dodržujte povolenú rýchlosť
  • Na primeranú rýchlosť myslite najmä ak vchádzate do zákruty, pri vysokej rýchlosti sa môžete dostať do protismeru
  • Najmä v noci používajte reflexné prvky, aby ste boli na ceste lepšie viditeľní
  • Pred predbiehaním buďte predvídavý a všímajte si, či vás vodič auta registruje vo svojom spätnom zrkadle.
  • Nezabúdajte dodržiavať bezpečný odstup – motorka má totiž dlhšiu brzdnú dráhu a ak auto pred vami nečakane zabrzdí, hrozí kolízia

Vyberáme z poistovne.sk

packed-and-ready-to-go

Pri celoročnom cestovnom poistení si dajte pozor na maximálnu dobu nepretržitého vycestovania

Vedeli ste, že celoročné poistenie neplatí nepretržite? Po istej dobe sa totiž musíte vrátiť späť na Slovensko, inak vám poistenie prestane platiť. Porovnali sme tieto doby nepretžitého pobytu vo všetkých poisťovniach.
14.06.2024 | redakcia
Čítať viac o Pri celoročnom cestovnom poistení si dajte pozor na maximálnu dobu nepretržitého vycestovania
persons-torso-on-a-motorbike-holding-a-map

Kedy sa vám oplatí ročné cestovné poistenie? Prepočítali sme to za vás

Ak počas roka vycestuje do zahraničia viackrát, môže sa vám oplatiť celoročné poistenie. Pozrite si porovnanie na rok 2024, čo vás vyjde lacnejšie.
12.06.2024 | redakcia
Čítať viac o Kedy sa vám oplatí ročné cestovné poistenie? Prepočítali sme to za vás
burka-redakcia

Škody po záplavách poisťovne vyčísľujú na stovky tisíc euro

Vlna povodní a záplav, ktoré od začiatku júna sužujú Európu, páchajú značné škody aj na Slovensku. Pozrite si, koľko škôd už zaznamenali poisťovne.
12.06.2024 | redakcia
Čítať viac o Škody po záplavách poisťovne vyčísľujú na stovky tisíc euro

Vyberáme z banky.sk