Poistenie dreveného domu je drahšie ako tehlového

Poistenie nízkoenergetického domu z dreva vás bude stáť viac ako pri klasickom tehlovom dome. 


Materiál z akého je váš dom postavený je pre poisťovne dôležitý a môže ovplyvniť výšku vašej poistky.

Ak ste sa rozhodli postaviť si k prírode šetrný nízkoenergetický dom z dreva, môžete síce usporiť na energiách, ale na poistení takého domu si môžete priplatiť. Drevo je totiž pre poisťovne rizikový materiál, ktorý horí rýchlejšie ako tehla, a preto naň majú prirážky.

„Dôvodom je vyššie riziko pre poisťovňu kvôli neštandardnému vyhotoveniu – z dreva kde je vyššia pravdepodobnosť požiaru,“ vysvetľuje Erika Barkolová, hovorkyňa Kooperativa poisťovne.

Napriek tomu existuje možnosť ako sa príplatku vyhnete. „Ak klient doloží k stavbe certifikát požiarnej odolnosti, poisťovňa prirážku na poistnom nebude účtovať,“ tvrdí Daniela Šulcová, hovorkyňa Komunálnej poisťovne.

lista Neprehliadnite

Za starší dom viac neplatíte, ale počítajte s amortizáciou


Kto ma rád historické budovy napríklad 200 ročný dom z kameňa a nejaký by si aj kúpil nemusí sa báť, že bude veľa platiť na poistke. Poisťovne zvyčajne vek nehnuteľnosti pri poistení nezohľadňujú, ale to iste neplatí pri poistnom plnení.

„Domy staršie ako 50 rokov sú v prípade poistnej udalosti odškodňované v časovej cene,“ vysvetľuje Barkolová. Tá sa vypočítava z ceny za akú by ste nadobudli novú alebo porovnateľnú nehnuteľnosť. Od takto stanovenej ceny sa odpočíta zrážka za opotrebenie (amortizácia) v dobe poistnej udalosti.
 

Vyberáme z poistovne.sk

woman-checking-phone

Klienti Allianzu môžu riešenie svojej škody sledovať ako doručenie balíka

Po online sprievodcovi škodou v havarijnom a povinnom zmluvnom poistení, môžu odteraz klienti Allianzu sledovať online aj riešenie škody na majetku. Menšie škody na majetku vyrieši Allianz kompletne online. Aj nahlásenie škody je odteraz v Allianzi jednoduchšie.
17.06.2021
Čítať viac o Klienti Allianzu môžu riešenie svojej škody sledovať ako doručenie balíka
hand-on-steering-wheel

Preplatí mi poisťovňa škodu, ak meškám s úhradou poistného?

Čo robí poisťovňa v prípade, ak klient nezaplatí poistné a stane sa mu škodová udalosť? Vyplatí mu poisťovňa celé poistné plnenie, alebo si uplatní postih? Musí klient poistné doplatiť skôr, ako mu poisťovňa vyplatí náhradu škody?
15.06.2021 | Katarína Macková
Čítať viac o Preplatí mi poisťovňa škodu, ak meškám s úhradou poistného?

Vyberáme z banky.sk