Poistenie do hôr

Na čo všetko sa toto poistenie vzťahuje? Koľko stojí zásah horskej služby a kto ho zaplatí?

hory1
 
Výlety do hôr sú veľmi obľúbené počas celého roka. Na horách však často prichádza k rýchlej zmene počasia a aj pri zdanlivo nenáročnom výstupe sa môžete ľahko dostať do problémov. Dokazujú to každoročne prípady turistov, ktorí majú problémy pri návrate z výpravy. Ľudia si často neuvedomujú, že ak nie sú poistení, záchrannú akciu na Slovensku (aj v zahraničí) budú musieť uhradiť zo svojeho vrecka. Výnimkou sú len deti do 18 rokov, kde to prepláca štát. Ponúkame niekoľko rád, ako sa na výlet do hôr pripraviť.

Skôr než vyrazíte

Základom každej prípravy na turistiku je vhodná obuv, ktorá dokáže zabrániť pádom a pošmyknutiam a nepremokavé oblečenie, pretože počasie v horách vie byť zradné. Dostatok vody a malé občerstvenie v ruksaku je už samozrejmosť, ktorú netreba pripomínať. Ľudia však často zabúdajú na lekárničku s aspoň základným vybavením, ktoré dokáže pomôcť pri ľahších zraneniach či pri uštipnutí hmyzom. Pred cestou do hôr si tiež nezabudnite poriadne nabiť mobil a uložiť si čísla na záchranárov a horskú službu. Odporúčame aj stiahnuť si aplikáciu Horskej záchrannej služby.

Turistika na Slovensku a zásah horskej služby

Ak sa zraníte v slovenských horách, lekárske ošetrenie máte pokryté zo zdravotného poistenia. Ak sa však dostanete do problémov a pomáhať vám bude Horská záchranná služba, akciu budete musieť zaplatiť - výnimku tvoria iba deti. Podľa dostupných dát z poisťovní, zásah horskej služby stojí od 150 do 6000 eur, pričom platí, že čím dlhší a technicky náročnejší je zásah a čím viac záchranárov je na akciu potrebných, tým vyššia je jeho cena.Tí, ktorí vyhľadávajú náročný terén, by si preto určite mali uzatvoriť poistenie do hôr, ktoré pokrýva práve náklady na zásah horskej služby vrátane prepravy vrtuľníkom. Aj zdanlivo nenáročná túra sa môže skončiť záchrannou akciou, stačí, ak zablúdite, uviaznete v ťažkom teréne, zraníte sa alebo Vás jednoducho dobodá hmyz a máte alergickú reakciu a je nevyhnutný zásah horskej služby.

Poistenie do hôr platné na Slovensku platí vo všetkých horských oblastiach, kde pôsobí horská služba (vrátane jaskýň a priepastí):
  • Belianske Tatry
  • Malá Fatra
  • Nízke Tatry
  • Pieniny
  • Stredné Beskydy
  • Slovenský raj
  • Veľká Fatra
  • Vysoké Tatry
  • Západné Tatry
 
Poistenie do hôr ponúka viacero poisťovní. Pri výbere poistenia do hôr zvážte tieto faktory:
  • chcete sa poistiť len do slovenských hôr, alebo aj do zahraničných
  • poistenie si môžete vybrať krátkodobé, alebo celoročné
  • pozor na rizikové športy (alpinizmus, horolezectvo, lezenie po ľadopádoch) - tie treba poistiť zvlášť
  • výška poistného krytia

Turistom pripomíname, že treba chodiť iba po vyznačených chodníkoch a vždy rešpektovať pokyny horskej služby. Ak náročná túra je možná len s horským sprievodcom, nechoďte na ňu sami. Pozor si dávajte aj na alkohol. V prípade zachraňovacích akcií sú z plnenia vylúčené škody vzniknuté vplyvom alkoholu či návykových látok.

Turistika v zahraničí

Ak obľubujete vysokohorskú turistiku v zahraničí, určite si uzatvorte cestovné poistenie. Popri poistení liečebných nákladov máte kryté aj náklady na vyhľadávanie a vyslobodzovanie na horách. Klienti nemusia za záchranné práce platiť miestnym záchranným zložkám, úhradu rieši priamo s týmito zložkami asistenčná služba poisťovne.

Vyberáme z poistovne.sk

woman-sits-in-front-of-computer-talking-on-the-phone

Životné poistenie: Jednorázová výplata alebo renta? Aké doklady budete potrebovať?

Ako sa vypláca poistné plnenie zo životného poistenia? Predtým, ako vám ho poisťovňa vyplatí, budete musieť predložiť niekoľko dokladov. Kedy vám vyplatia sumu jednorázovo a kedy dostanete rentu?
05.09.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o Životné poistenie: Jednorázová výplata alebo renta? Aké doklady budete potrebovať?
girl-running

Na začiatku školského roka Allianz registruje viac úrazov detí

Denne eviduje Allianz v priemere 30 úrazov detí, v septembri a októbri je to v priemere 37 hlásení denne. Drobné poranenia stoja stovky, vážne úrazy či trvalé následky tisíce aj desaťtisíce eur. Za pád z preliezky na školskom dvore vyplatil Allianz 3 450 eur. Záujem o skupinové poistenie škôl každý rok mierne stúpa.
02.09.2024
Čítať viac o Na začiatku školského roka Allianz registruje viac úrazov detí
hands-grasping-a-steering-wheel

Treba vypnúť motor pri tankovaní?

Na čerpacích staniciach ste sa určite stretli s varovnými tabuľami, že pred začatím tankovania treba vypnúť motor. Je to skutočne pravda a nutnosť? Hrozí vám nejaké nebezpečenstvo?
02.09.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Treba vypnúť motor pri tankovaní?

Vyberáme z banky.sk