Poistenie chalupy so starým nábytkom vyjde drahšie

Poistenie chalupy či chaty vás môže vyjsť draho, ak by ste si ju chceli zabezpečiť proti všetkým rizikám. Navyše, ak v druhom domove máte cennosti či starožitnosti, aj za tie si priplatíte.  


Pri rozhodovaní sa, ako si poistiť chalupu či chatu, by ste mali vedieť, že chata vás zvyčajne drahšie ako chalupa. Chaty sú zvyčajne mimo obce, na samote či v lese a tam je riziko lúpeže či zlého prístupu požiarnikov a policajtov k objektu väčšie. To poisťovne zohľadňujú v cene poistného.

Na cenu poistky vplýva aj zabezpečenie objektu. Stupeň zabezpečenia je závislý od výšky poistnej sumy, ktorú si môžete určiť sami. Platí, že čím vyššia suma tým vyššie zabezpečenie. Zabezpečenie môžete mať mechanické (bezpečnostné zámky) alebo elektronické, prípadne ich kombináciu. „V prípade, že má klient inštalovanú elektronickú zabezpečovaciu signalizáciu, tak sa v závislosti od jej kvality znižujú požiadavky poisťovne na mechanické prvky zabezpečenia,“ vysvetľuje Ján Pavlík, manažér Úseku neživotného poistenia Komunálnej poisťovne. Ak si chcete chalupu poistiť iba ako nehnuteľnosť, bez domácnosti, musíte si riziko vandalizmu a krádeže v Komunálnej poisťovni pripoistiť.

V poisťovni Generali Slovensko si rekreačný objekt môžete poistiť v novom produkte poistenia DOMino. „Pred uzavretím poistenia odporúčame klientovi vhodné zabezpečenie jeho majetku, ktoré závisí od jeho hodnoty. Minimálnou podmienkou zabezpečenia majetku je uzavretie a uzamknutie okien a dverí, prípadne iných otvorov,“ radí Zuzana Hliváková, riaditeľka marketingu Generali.
Ak ste si uzavreli nedostatočnú poistku alebo ste nezabezpečili svoju rekreačnú nehnuteľnosť, môže vám poisťovňa znížiť prípadne odmietnuť zaplatiť škody. Pri poistnej udalosti vlámaním skúma poisťovňa Generali Slovensko zabezpečenie a spôsob prekonania prekážky ako aj podmienky, za ktorých bolo poistenie uzavreté. Poisťovňa vám nezaplatí, ak ste napríklad nedodržali povinnosti uzavretia a uzamknutia vstupných okien a dverí. Krátenie poistného môže nastať v Komunálnej poisťovni vtedy, ak máte nízke limity na určité predmety poistenia ako elektronika či zbierky.

Ak máte na chalupe nejaké starožitnosti, ktoré si ceníte, radšej si ich poistite osobitne. V Generali toto poistenie nie je súčasťou poistenia, ale dá sa individuálne dohodnúť. V Komunálnej poisťovni je nutné uzatvoriť na tieto veci osobitné pripoistenie. „Podmienkou poistenia zbierok, vecí historickej alebo umeleckej hodnoty je existujúci znalecký posudok, ktorý musí byť pri uzatvorení poistky priložený,“ dodáva Pavlík.
 

Vyberáme z poradne

Vyberáme z banky.sk