Podvody počas COVID-19

Koronavírus priniesol obrovský rozmach podvodov. Pozrite si, ako fungujú.

three-disposable-face-masks
Tvrdé opatrenia na šírenie koronavírusu priviedli mnohé doteraz zdravé podniky na pokraj bankrotu. Aby celá ekonomika neskolabovala, v roku 2020 štát vyhlásil dočasnú ochranu podnikateľov (Zákon č. 92/2020 Z. z.), aby sa zabezpečila ochrana finančnej stability. Zákon však chráni aj tie firmy, ktoré boli v zlej finančnej kondícii už pred koronakrízou.

Ochrana oddialila insolvencie

Ako sa ukazuje, v mnohých prípadoch o dočasnú ochranu požiadali firmy, ktoré boli problémové už pred vypuknutím pandémie a takto sa ňou len vyhýbali konkurzu či reštrukturalizácii. Táto ochrana finančne "nezdravých" firiem ide na úkor veriteľov a poisťovní. "Pri firme pod dočasnou ochranou totiž nemožno vykonať exekúciu, takže pokiaľ dlžník nechce hradiť, my ako poisťovňa nemáme možnosť od neho peniaze vymôcť,“ vysvetľuje generálny riaditeľ Coface pre Slovenskú republiku a Česko Ján Čarný.

Potvrdzujú to aj najnovšie údaje FinStat týkajúce sa vývoja bankrotov firiem na Slovensku za vlaňajší rok. Vlani podľa týchto údajov zbankrotovalo 239 právnických osôb. K výraznému medziročnému poklesu prispel hlavne inštitút dočasnej ochrany pred veriteľmi, ktorý od mája do konca roka využilo takmer 370 podnikateľov. „Ako sa však ukazuje, väčšina z úspešných žiadateľov mala zlú finančnú situáciu už v roku 2019 a nebyť tejto pomoci, už by skrachovala. Aj preto čakávame po ukončení opatrení výrazný nárast insolvencií,“ konštatuje J. Čarný.

Nárast podvodov medzi firmami

Okrem rastu počtu firiem s platobnou neschopnosťou sa na Slovensku rozmáhajú aj podvodné konania. Zvyšuje sa počet prípadov, kedy sa podvodné firmy snažia vylákať tovar od odberateľa s úmyslom už vopred zaň nezaplatiť a ďalej ho speňažiť. Niektoré vystupujú pod falošnou identitou reálnych firiem, prípadne komunikujú z falošných emailových adries, ktoré nastavia tak, že poškodená firma si myslí, že jedná so zástupcami reálnej spoločnosti. „No rastie tiež počet prípadov podvodných schém, na ktorých sa dohodne viacero firiem. Najnovšie napríklad riešime prípady, kedy sa viacerí páchatelia spojili v úmysle získať majetkový prospech prostredníctvom podvodného konania neoprávneného poistného plnenia, krátenia daní a legalizácie príjmov z trestnej činnosti,“ spresňuje J. Čarný. V podvodnej schéme vzájomných obchodných vzťahov si jednotlivé spoločnosti vystavovali nepravdivé faktúry z fiktívneho daňového plnenia. „V ňom bol deklarovaný nákup a predaj tovaru v sume niekoľko miliónov eur. Tovar uvedený na dodávateľských faktúrach pritom nebol v skutočnosti odberateľovi dodaný, resp. bol odpredaný ďalšej spoločnosti bez toho, aby bola vykonaná úhrada faktoringovej spoločnosti,“ dopĺňa.

Prípadne si v rámci takýchto podvodných schém vystavujú podvodné firmy fiktívne daňové plnenia za milióny eur za účelom zinkasovania od faktoringových spoločností financovanie pohľadávok, ktoré reálne nevznikli.
Podvodne konajú aj ľudia

Pandémia koronavírusu, ktorá je svetovou témou číslo jedna, nezastavila pokusy o poistné podvody. Potvrdzujú to aj čísla z poisťovne UNION, keď v roku 2020 odhalili 57 prípadov, v ktorých sa klienti snažili podvodne obrať poisťovňu o takmer 800.000 eur. „Najobľúbenejšími oblasťami špekulantov sú poistenie motorových vozidiel, životné poistenie a cestovné poistenie,“ hovorí poistný detektív Unionu Ivan Debnár.

Allianz – Slovenská poisťovňa odhalila za prvý polrok 2020 až 1613 podozrivých prípadov poisťovacích podvodov v hodnote vyše 4,72 milióna eur. Oproti predchádzajúcemu polroku je to nárast o 331 pokusov. „Na týchto výsledkoch sa určite podpísala aj nestabilná situácia v spoločnosti súvisiaca s COVID-19, kedy sa niektoré osoby a subjekty snažili kompenzovať si výpadok finančných prostriedkov neoprávnenými nárokmi voči poisťovni,“ domnieva sa vedúca oddelenia kontroly a špeciálnych činností Allianz – SP Jaroslava Zemanová.

Vyberáme z poistovne.sk

man-driving-in-car-interior

Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

V rámci EÚ Slovensko aktuálne patrí k piatim krajinám, ktoré majú nadpriemerný počet úmrtí pri dopravných nehodách. Kým počet obetí v EÚ klesá, na Slovensku nelichotivo rastie.
22.04.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?
burst-reading-in-hospital

eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?

Potrebujete lieky? Nemusíte chodiť do ambulancie, stačí zavolať.
19.04.2024 | redakcia
Čítať viac o eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?
freelancer-typing-on-keyboard

Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?

Pri niektorých finančných produktoch je možné určiť oprávnenú osobu. Pozrite si, prečo sa ju oplatí určiť a aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom.
17.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?

Vyberáme z banky.sk