Počet krádeží v domácnostiach cez leto stúpa

Vrátite sa z dovolenky domov a zistite, že vám chýba televízor, počítač, šperky aj niekoľko elektrospotrebičov. Takéto rozčarovanie zažilo minulé leto 119 klientov Allianz – Slovenskej poisťovne, ktorých domácnosť vykradli práve počas leta.


Za celý minulý rok klienti Allianz – SP nahlásili 601 krádeží vlámaním do svojich domov či bytov. Poisťovňa im za odcudzenú elektroniku, šperky, šatstvo, optické prístroje, spotrebiče a iné cennosti vyplatila vyše 443-tisíc eur. Podľa policajných štatistík¹ je počet krádeži vlámaním do domácnosti v letných mesiacoch zhruba o 20 percent vyšší ako v ostatných mesiacoch v roku.

Aby poisťovňa uznala vzniknutú škodu v byte či dome a klient nestratil nárok na poistné plnenie, musí pred odchodom svoju domácnosť dostatočne zabezpečiť.

Na toto nezabudnite pred odchodom na dovolenku:

  1. Zatvorte všetky okná v byte/dome, nenechávajte ich na "vetračkách, dvere na balkón, lodžiu, terasu a iné otvory musia byť zatvorené z vnútornej strany uzatváracím mechanizmom tak, aby sa nedali bez poškodenia otvoriť
  2. Vchodové dvere uzamknite na maximálny počet západiek
  3. Je dobré, ak si namontujete bezpečnostné vchodové dvere a zabezpečovací systém, napojený na políciu
  4. Nenechávajte väčšiu hotovosť alebo šperky počas dovolenky doma
  5. Všetky cennosti zamknite do trezora, prípadne do uzamykateľnej neodnímateľnej schránky
  6. Odporúčame uzavrieť prívod vody, vypnúť ističe, zavrieť hlavný uzáver plynu a pod.
  7. Z dlhodobého hľadiska odporúčame dať vykonať všetky potrebné revízie, či už vykurovacieho zariadenia, komína, ale i elektrických a plynových zariadení a rozvodov a tak zamedziť ich prípadným poškodeniam
  8. Odporúčame, ak je to možné, zabezpečiť občasnú návštevu príbuzných, resp. osoby, ktorej dôverujeme a ktorá sa aspoň krátko zdrží v dočasne opustenom dome alebo byte, vo večerných hodinách rozsvieti svetlo, a napríklad zmení vonkajšie znaky, akými sú nastavenie roliet, žalúzií a pod.

Čím viac majetku, tým vyššia poistná suma


Pri uplatnení škody po vlámaní musia byť stopy po prekonaní prekážky. Pri poistení svojej domácnosti je potrebné správne stanoviť výšku poistnej sumy, aby boli zahrnuté všetky hnuteľné veci, ktoré má klient záujem poistiť. Hodnote majetku v domácnosti je treba adekvátne prispôsobiť aj zabezpečenie domácnosti. Ak predsa len dôjde ku krádeži, poisťovňa posudzuje, či boli v tom čase splnené podmienky riadneho zabezpečenia domácnosti.
Pokiaľ má klient svoju domácnosť poistenú do sumy 20-tisíc eur, postačí zabezpečenie bežných plných dverí zámkom s cylindrickou vložkou. Pri poistných sumách nad 20 000 eur sú požadované bezpečnostné dvere a bezpečnostný zámok. Okná a dvere na balkón vo výške do 3 metrov nad úrovňou okolitého terénu musia mať bezpečnostné sklá, alebo ochrannú fóliu proti rozbitiu, prípadne je možné miesto poistenia zabezpečiť elektronickým zabezpečovacím systémom.

¹ Štatistika kriminality v SR, MV SR
Allianz - Slovenská poisťovňa, a. s., pôsobí na slovenskom poistnom trhu už niekoľko desiatok rokov a je trhovým lídrom v poskytovaní vysoko kvalitných služieb a produktov. Patrí do poisťovacej skupiny Allianz Societas Europaea, ktorá spravuje zmluvy miliónov klientov v regióne strednej a východnej Európy.

(PR servis)

 

Vyberáme z poistovne.sk

Chystáte sa na cintorín? Prekvapiť vás môžu zlodeji ale i poškodený pomník

Výtržníctvo a krádeže na cintorínoch nie je nič neobvyklé. Podľa správcov sú častým objektom zlodejov nielen kvety, vence a mosadzné svietniky, ale aj medené a  železné kríže alebo stojany.
26.10.2021 | redakcia
Čítať viac o Chystáte sa na cintorín? Prekvapiť vás môžu zlodeji ale i poškodený pomník
17794

Ako sa vyhnúť zrážke so zverou a čo robiť po kolízii

Policajné štatistiky z roku 2021 uvádzajú, že počet zrážok áut so zverou stúpol medziročne takmer o tretinu. Poistovne.sk vám poradia, ako nestratiť chladnú hlavu a ako vybaviť poisťovňu.
22.10.2021 | redakcia
Čítať viac o Ako sa vyhnúť zrážke so zverou a čo robiť po kolízii
53665

Allianz získala prvenstvo za riadenie ľudského kapitálu

Allianz – Slovenská poisťovňa získala ocenenie Leading HR Organisation v sektore poisťovníctvo v 10. ročníku rebríčka, ktorý pravidelne vyhlasuje poradenská spoločnost PwC. Allianz sa tak stala jednotkou na poisťovacom trhu v efektívnom riadení ľudských zdrojov a najlepšími výsledkami v oblasti personálneho manažmentu na Slovensku.
22.10.2021
Čítať viac o Allianz získala prvenstvo za riadenie ľudského kapitálu

Vyberáme z banky.sk