Počet krádeží v domácnostiach cez leto stúpa

Vrátite sa z dovolenky domov a zistite, že vám chýba televízor, počítač, šperky aj niekoľko elektrospotrebičov. Takéto rozčarovanie zažilo minulé leto 119 klientov Allianz – Slovenskej poisťovne, ktorých domácnosť vykradli práve počas leta.


Za celý minulý rok klienti Allianz – SP nahlásili 601 krádeží vlámaním do svojich domov či bytov. Poisťovňa im za odcudzenú elektroniku, šperky, šatstvo, optické prístroje, spotrebiče a iné cennosti vyplatila vyše 443-tisíc eur. Podľa policajných štatistík¹ je počet krádeži vlámaním do domácnosti v letných mesiacoch zhruba o 20 percent vyšší ako v ostatných mesiacoch v roku.

Aby poisťovňa uznala vzniknutú škodu v byte či dome a klient nestratil nárok na poistné plnenie, musí pred odchodom svoju domácnosť dostatočne zabezpečiť.

Na toto nezabudnite pred odchodom na dovolenku:

  1. Zatvorte všetky okná v byte/dome, nenechávajte ich na "vetračkách, dvere na balkón, lodžiu, terasu a iné otvory musia byť zatvorené z vnútornej strany uzatváracím mechanizmom tak, aby sa nedali bez poškodenia otvoriť
  2. Vchodové dvere uzamknite na maximálny počet západiek
  3. Je dobré, ak si namontujete bezpečnostné vchodové dvere a zabezpečovací systém, napojený na políciu
  4. Nenechávajte väčšiu hotovosť alebo šperky počas dovolenky doma
  5. Všetky cennosti zamknite do trezora, prípadne do uzamykateľnej neodnímateľnej schránky
  6. Odporúčame uzavrieť prívod vody, vypnúť ističe, zavrieť hlavný uzáver plynu a pod.
  7. Z dlhodobého hľadiska odporúčame dať vykonať všetky potrebné revízie, či už vykurovacieho zariadenia, komína, ale i elektrických a plynových zariadení a rozvodov a tak zamedziť ich prípadným poškodeniam
  8. Odporúčame, ak je to možné, zabezpečiť občasnú návštevu príbuzných, resp. osoby, ktorej dôverujeme a ktorá sa aspoň krátko zdrží v dočasne opustenom dome alebo byte, vo večerných hodinách rozsvieti svetlo, a napríklad zmení vonkajšie znaky, akými sú nastavenie roliet, žalúzií a pod.

Čím viac majetku, tým vyššia poistná suma


Pri uplatnení škody po vlámaní musia byť stopy po prekonaní prekážky. Pri poistení svojej domácnosti je potrebné správne stanoviť výšku poistnej sumy, aby boli zahrnuté všetky hnuteľné veci, ktoré má klient záujem poistiť. Hodnote majetku v domácnosti je treba adekvátne prispôsobiť aj zabezpečenie domácnosti. Ak predsa len dôjde ku krádeži, poisťovňa posudzuje, či boli v tom čase splnené podmienky riadneho zabezpečenia domácnosti.
Pokiaľ má klient svoju domácnosť poistenú do sumy 20-tisíc eur, postačí zabezpečenie bežných plných dverí zámkom s cylindrickou vložkou. Pri poistných sumách nad 20 000 eur sú požadované bezpečnostné dvere a bezpečnostný zámok. Okná a dvere na balkón vo výške do 3 metrov nad úrovňou okolitého terénu musia mať bezpečnostné sklá, alebo ochrannú fóliu proti rozbitiu, prípadne je možné miesto poistenia zabezpečiť elektronickým zabezpečovacím systémom.

¹ Štatistika kriminality v SR, MV SR
Allianz - Slovenská poisťovňa, a. s., pôsobí na slovenskom poistnom trhu už niekoľko desiatok rokov a je trhovým lídrom v poskytovaní vysoko kvalitných služieb a produktov. Patrí do poisťovacej skupiny Allianz Societas Europaea, ktorá spravuje zmluvy miliónov klientov v regióne strednej a východnej Európy.

(PR servis)

 

Vyberáme z poistovne.sk

peniaze1-redakcia

Počet poistných podvodov narastá

Poisťovňa UNIQA v prvom polroku 2022 prešetrila viac ako 1000 pokusov o poistný podvod. Pozrite si, aké podvody sa vyskytujú najviac a o akú sumu sa chceli podvodníci obohatiť.
18.08.2022 | redakčne upravené
Čítať viac o Počet poistných podvodov narastá
zdravotnictvo-IvanS

Asociácia na ochranu práv pacientov navrhuje stiahnuť novelu zákona o zdravotných poisťovniach

Minimálny zdravotný odvod či spoplatnenie podania na úrad pre dohľad sú podľa asociácie len časťou tohto protipacientskeho návrhu.
17.08.2022
Čítať viac o Asociácia na ochranu práv pacientov navrhuje stiahnuť novelu zákona o zdravotných poisťovniach
turistika3-redakcia

Úrazov a úmrtí na horách pribúda, nezabudnite na poistenie

Od začiatku tohto roka zomrelo v slovenských horách už rekordných 30 turistov. Podľa Horskej záchrannej služby (HZS) je to najviac za posledných 10 rokov.
17.08.2022
Čítať viac o Úrazov a úmrtí na horách pribúda, nezabudnite na poistenie

Vyberáme z banky.sk