Peniaze od poisťovne za zmiznuté lyže nedostanete vždy

Ak vám ukradnú zimnú výstroj z hotelovej izby alebo zo zamknutého auta, môžete škodu žiadať z poistenia batožiny v rámci cestovného alebo havarijného poistenia. 


Pri lyžovačke na domácich i zahraničných svahoch by ste si mali chrániť nielen zdravie, ale aj lyžiarsku výstroj či už sú to lyže alebo snowboard. Ak vám zmiznú lyže za niekoľko stoviek eur určite to nepoteší a okrem finančnej straty to môže skaziť celú lyžovačku.

Lyže v aute vám môže ochrániť poistenie batožiny v rámci cestovného alebo havarijného poistenia. Výstroj v hoteli či lyžiarni môžete zabezpečiť cestovným poistením. Dostať peniaze od poisťovne však nebude také ľahké.

V prvom rade poisťovňa bude zisťovať, či zlodej pri krádeži prekonal prekážku, čo znamená, že vám rozbil okno na aute alebo vylomil zámok, prípadne sa vlúpal do hotelovej izby. Niektoré poisťovne sú poriadne prísne a škodu nepreplatia v prípade ak lyže neboli v uzamykateľnom boxe na streche alebo boli viditeľné zvonka. To znamená, že neboli skryté v kufri, ale lákali zlodeja v priestore auta. Otázne je, kto má na aute dosť veľký kufor, aby lyže skryl pred očami zlodeja.

„Pokiaľ má klient dojednané pripoistenie batožiny k havarijnému poisteniu, prepláca sa škoda iba vtedy, ak bola prekonaná prekážka. To znamená, že lyže boli zamknuté či už v nosiči, v aute alebo truhle,“ potvrdzuje Zuzana Eliášová, hovorkyňa ČSOB poisťovne.

Ak ste nedbanliví a necháte lyže na svahu pred reštauráciou či chatou a tie vám zmiznú, máte smolu. Takú škodu vám poisťovne nepreplatia, lebo zlodej mal ľahkú cestu ku svojej koristi.

Náhradu tiež nedostanete, ak si lyže zlomíte na svahu svojou nešikovnosťou. V prípade, ak vám zdravie či lyže poškodí iný lyžiar mohli by ste si škodu žiadať z jeho poistenia zodpovednosti za škodu, ak ju má uzavretú.

Lista Odporucame

Pozor na limity na úhradu škody


Čo sa týka sumy, ktorú vám poisťovňa za ukradnuté lyže či inú výstroj preplatí záleží na dohode v zmluve. Bežne majú poisťovne svoje stropy v niekoľkých stovkách eur, takže ak máte drahšiu výstroj dohodnite si vyšší strop na poistné krytie. Poisťovne ponúkajú krytie škody na batožine a teda aj na lyžiach aj nad 1000 eur. Za to si však priplatíte niekoľko eur k bežnej cene poistenia.

V zahraničí lyže pokryje cestovné poistenie


Cestovne poistenie s pripoistením batožiny vám pomôže najmä pri preplatení zmiznutých lyží v zahraničí. „V tomto prípade platí poistné krytie iba v zahraničí alebo pri krátkodobom poistení už od momentu vycestovania, teda aj na území Slovenska počas cesty do zahraničia,“ vysvetľuje Eliášová.

Aj tu platí, že zlodej musel pri krádeži prekonať prekážku či už v podobe uzamknutej lyžiarne alebo hotelovej izby. Krádeže zo svahu, pred reštauráciou alebo zlomené lyže pri lyžovaní sa v tomto prípade tiež nekryjú.
 

Vyberáme z poistovne.sk

auto-redakcia

Počet poistných podvodov narastá - dôvodom je aj horšia ekonomická situácia

Kým niektoré poistné podvody sú do detailu prešpekulované, iné sú zas veľmi naivné. Pozrite si, s čím sa stretávajú poisťovne.
19.07.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Počet poistných podvodov narastá - dôvodom je aj horšia ekonomická situácia
dovolenka-potapanie

Aké poistenie potrebujem, keď sa idem potápať?

Potápanie vás v prípade nehody môže vyjsť na tisíce eur. Kedy je potápanie ešte rekreačný a kedy už rizikový šport? Kedy vás poisťovne vôbec nepoistia? Toto radí odborník.
19.07.2024 | Redakčne upravené
Čítať viac o Aké poistenie potrebujem, keď sa idem potápať?
povoden1-redakcia

Allianz hlási výrazný nárast škôd po živloch. Náklady za ne sú rovnaké ako za celý jeden rok

Prírodné živly opäť ukazujú svoju silu. Od začiatku júna nahlásili klienti Allianz – Slovenskej poisťovne denne v priemere 75 poistných udalostí spôsobených živlom.
17.07.2024
Čítať viac o Allianz hlási výrazný nárast škôd po živloch. Náklady za ne sú rovnaké ako za celý jeden rok

Vyberáme z banky.sk