Online cestovné poistenie si môžete kúpiť aj po vycestovaní

Keď sa pri balení na dovolenku či na služobnú cestu zabudnete poistiť, nezúfajte. Poistenie sa dá kúpiť aj dodatočne cez internet, ale nie všade vás to ochráni hneď po zaplatení. 


Pri cestách do zahraničia je vhodné si poistiť aspoň liečebné náklady, i keď poisťovne vám budú núkať aj poistenie úrazu, batožiny či pripoistenie zodpovednosti za škodu. Zvyčajne si poistenie uzatvoríte niekoľko dní pred cestou, zábudlivci to stihnú deň pred vycestovaním, ale sú aj takí cestovatelia, ktorí na cestovné poistenie zabudnú úplne.

V ére internetu sa už nemusíte vracať na Slovensko, aby ste sa dodatočne poistili. Online sa dá vybaviť cestovné poistenie aj z hotelovej izby. Nie všetky poisťovne majú rovnaké podmienky na takéto oneskorené poistenie.

V Allianz-Slovenskej poisťovni sa síce poistiť môžete už aj po vycestovaní, ale začiatok platnosti poistenia vám bude odložený o 6 dní. “Nemôžete sa zo zahraničia poistiť tak, aby vám poistenie začalo platiť okamžite,” vysvetľuje Gabriel Tóth, špecialista externej komunikácie, Allianz – SP. Účelom tohto pravidla je predísť prípadom, keď si spomeniete na poistenie v zahraničí až vo chvíli, keď sa vám už niečo stalo.

Rovnakú  6 dňovú ochrannú lehotu na dodatočne uzavreté poistenie uplatňuje aj  poisťovňa Generali. Aj tam sa môžete poistiť online aj telefonicky. 

V Union poisťovni sa tiež môžete cestovne poistiť online alebo cez esemesku aj zo zahraničia. “V tomto prípade poistenie platí od momentu, kedy si klient poistenie uzatvára, teda odo dňa, ktorý klient uvedie pri uzatváraní poistenia ako začiatok poistenia,” dodáva Veronika Hauswaldová, manažérka odboru externej komunikácie Unionu. 

Online predlženie

Cez internet si môžete aj predĺžiť už existujúce poistenie, ktoré vám v zahraničí končí a vy by ste tam chceli ostať dlhšie, ako ste pôvodne plánovali.

Keď máte napríklad v Allianz-SP celoročné cestovne poistenie platí vám na opakované pobyty 90 dní nepretržite. Ak by ste chceli za hranicami ostať dlhšie ako 3 mesiace môžete si dokúpiť krátkodobé cestovné poistenie na požadovaný počet dní navyše. Alebo si môžete uzatvoriť celoročné poistenie bez obmedzenia dĺžky pobytu na celý rok, ale to stojí niekoľko stoviek eur.

V Union poisťovni celoročné cestovné poistenie platí od vycestovania zo Slovenska 45 dní nepretržite. V prípade dlhšieho pobytu by ste si mali zakúpiť aj komplexné cestovné poistenie na plánovaný čas. Ak máte v platnosti obe poistenia v prípade poistnej udalosti si môžete náhradu nárokovať iba z jedného poistenia. 

"Ak klient plánuje ísť jednorazovo na tri mesiace do zahraničia, odporúčame uzatvoriť si krátkodobé cestovné poistenie, nakoľko ročné poistenie má krytie jedného vycestovania na 45 dní," radí Zuzana Hliváková, marketingová riaditeľka Generali. Podľa nej nie je nutné aby mal klient obe poistenia. Môže si vybrať, ktoré mu najviac vyhovuje, záleží na tom, či počas roka cestuje často, alebo potrebuje len jednorazové poistenie na dovolenku alebo výlet.


Na určito či neurčito?

Union dokonca ponúka celoročné cestovné poistenie na dobu určitú aj neurčitú. Určitá doba je jeden rok a celoročné cestovné poistenie na dobu neurčitú tiež trvá rok, ale predlží sa automaticky.

„Poistenie uzatvorené na dobu neurčitú má podstatnú výhodu v tom, že klient si nemusí každý rok poistnú zmluvu uzatvárať nanovo, ale automaticky sa mu predĺži na ďalší rok bez toho, aby musel navštíviť poisťovňu,“ dodáva Hauswaldová.

Allianz-SP nemá cestovné poistenie na dobu neurčitú. Zmluvy uzatvára maximálne na jeden rok, teda na dobu určitú. Naopak, poisťovňa Generali ponúka ročné cestovné poistenie len na dobu neurčitú.

Neprehliadnite:
Celoročné nepretržité cestovné poistenie musíte zaplatiť naraz
Mladí majú pri cestovnom poistení zľavy
Omyl pri online poistení vedia poisťovne riešiť rýchlo


 

Vyberáme z poradne

33131_obr

Časť SZČO musí do 10. augusta zaplatiť sociálne odvody v novej výške

ýka sa to tých samostatne zárobkovo činných osôb, ktoré podali daňové priznanie za minulý rok v pôvodnej lehote do 31. marca tohto roka.
07.08.2020
Čítať viac o Časť SZČO musí do 10. augusta zaplatiť sociálne odvody v novej výške
ohen

Poistenie nehnuteľnosti: Ako je to so škodami pri grilovačke?

Pri varení či grilovaní na záhrade by sme nemali zabúdať na to, že aj malá neopatrnosť môže spôsobiť značné škody na majetku a na zdraví.
06.08.2020 | redakčne upravené
Čítať viac o Poistenie nehnuteľnosti: Ako je to so škodami pri grilovačke?

Vyberáme z banky.sk