Odvodová odpočítateľná položka zo zdravotného poistenia pre zamestnávateľa sa zruší

Ukončenie uplatňovania odvodovej odpočítateľnej položky na vymeriavací základ zamestnávateľa od 1. januára 2018 sa v dopadoch na príjmy zdravotných poisťovní prejaví v plnej miere v roku 2019Odvodová odpočítateľná položka zo zdravotného poistenia pre zamestnávateľa od začiatku budúceho roka skončí. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu k novele zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorý poslanci v stredu schválili. "Nakoľko pri súčasnom raste dopytu po pracovnej sile na trhu práce a klesajúcej miere nezamestnanosti sa stráca podporný efekt odpočítateľnej položky ako stimulu pre rast zamestnanosti a neúmerne k tomuto efektu odpočítateľná položka negatívne ovplyvňuje príjmy zdravotných poisťovní," píše sa v návrhu.

Ukončenie uplatňovania odvodovej odpočítateľnej položky na vymeriavací základ zamestnávateľa od 1. januára 2018 sa v dopadoch na príjmy zdravotných poisťovní prejaví v plnej miere v roku 2019, nakoľko v roku 2018 sa premietne iba príjem z neuplatnenej odpočítateľnej položky na preddavky, ktoré si uplatňovali zamestnávatelia. Odhadovaný príjem pre zdravotné poisťovne z danej zmeny za obdobie uplatňovania odpočítateľnej položky za rok 2018 je vo výške približne 102,8 mil. eur. Z uvedenej sumy by zhruba 30,8 mil. predstavoval príjem roku 2018 (preddavky) a 72 mil. príjem roku 2019 (ročné zúčtovanie poistného za rok 2018, vykonávané v roku 2019).

Odvodovú odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie zaviedla predchádzajúca vláda Roberta Fica od 1. januára 2015. Jej zámerom bolo znížiť odvodové zaťaženie slabo zarábajúcich zamestnancov. Ide o položku v maximálnej možnej výške 380 eur, ktorá klesá dvojnásobne rýchlo, ako rastie hrubá mzda zamestnanca nad sumu 380 eur. V súčasnosti sa uplatňuje na vymeriavací základ zamestnanca aj zamestnávateľa pri hrubej mzde do výšky 570 eur. Pri hrubej mzde nad 570 eur je táto položka nulová.

Vyberáme z poistovne.sk

32813_obr

Miera povinnej tvorby rezervného fondu zdravotných poisťovní sa zvýši na 30 percent

Dôvodom tohto zvýšenia sú možné negatívne výkyvy makroekonomického prostredia a nutnosť mať k dispozícii dostatočné rezervy na ich krytie. Rezervný fond by pritom mohli poisťovne použiť iba na krytie strát.
24.11.2020
Čítať viac o Miera povinnej tvorby rezervného fondu zdravotných poisťovní sa zvýši na 30 percent
hands-grasping-a-steering-wheel

Klienti by si každoročne mali porovnať ponuky PZP

Ľudia podľa odborníkov nevenujú zákonnému poisteniu zvýšenú pozornosť.
24.11.2020
Čítať viac o Klienti by si každoročne mali porovnať ponuky PZP
write-notes-from-laptop

Ako sa dá vypovedať poistná zmluva? 2.časť

Poradíme vám, ako treba postupovať, ak chcete vypovedať zmluvu v poisťovni. Pozor si dajte na formu aj na lehoty.
23.11.2020 | Katarína Macková
Čítať viac o Ako sa dá vypovedať poistná zmluva? 2.časť

Vyberáme z banky.sk