Nedoplatok poistného možno riešiť cez daňové priznanie

 

Občanom, ktorým pri ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia vznikol nedoplatok, odporúča finančná správa podať dodatočné daňové priznanie za rok 2012.

Ako vysvetlila hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková, keďže nedoplatok, ktorý vznikol, je potrebné uhradiť, z hľadiska daní tak ide o výdavok patriaci do daňového priznania. "Občan si môže po podaní dodatočného daňového priznania k dani z príjmov za rok 2012 žiadať o vrátenie vzniknutého preplatku," uviedla Macíková.

Ak občanovi vznikne po ročnom zúčtovaní naopak preplatok, ide o zdaniteľný príjem, z ktorého zdravotná poisťovňa vyberá daň zrážkou. Poistenec tak má v tomto prípade splnenú daňovú povinnosť. Zdravotná poisťovňa odvádza daň miestne príslušnému daňovému úradu.

Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia (RZZP) vykonávajú od minulého roka za takmer všetkých poistencov, či už ide o zamestnancov alebo živnostníkov, zdravotné poisťovne. Termín, dokedy majú svojim klientom urobiť a zaslať RZZP za minulý rok, uplynie posledným septembrovým dňom. Nedoplatky oznámia výkazom nedoplatkov a preplatky oznámením. Platiteľ poistného môže do 15 dní od doručenia výsledku podať nesúhlasné stanovisko. Ak nemá námietky, musí do 45 dní uhradiť nedoplatok. Ak súhlasí s oznámením o preplatku, zdravotná poisťovňa mu do 45 dní preplatok vráti.

Vyberáme z poistovne.sk

34148_obr

Zmeny v predstavenstve Allianz SDSS

Od 1. mája 2021 nastali v Allianz – Slovenskej dôchodkovej správcovskej spoločnosti (ASDSS) personálne zmeny. Novými členmi trojčlenného predstavenstva spoločnosti sa stali Agata Aniela Przygoda (40) a Juraj Dlhopolček (42). Nahradili doterajších členov vedenia Petra Karcola a Juraja Liptáka, ktorí zo spoločnosti odchádzajú.
03.05.2021
Čítať viac o Zmeny v predstavenstve Allianz SDSS
hands-grasping-a-steering-wheel

Allianz radí, ako rýchlo vyriešiť škodu na vozidle

Každý deň nahlásia klienti Allianz – Slovenskej poisťovne v priemere 650 až 700 poistných udalostí. Približne tretina týchto škôd sa týka vozidiel. Čo robiť, aby vaša škoda bola vyriešená čo najskôr a k vašej spokojnosti? Tu je niekoľko tipov:
29.04.2021
Čítať viac o Allianz radí, ako rýchlo vyriešiť škodu na vozidle

Vyberáme z banky.sk