Nebezpečný ľad zo strechy vám môže vyprázdniť vrecko

Parkovať blízko budovy, kde visia obrovské cencúle alebo snežné kopy je nebezpečne pre vaše auto. Ak vám na kufor spadne zo strechy ľad, bude vás to stáť prinajmenšom spoluúčasť v havarijnom poistení.  


Pád ľadu zo snehu považuje väčšina poisťovní za živelnú udalosť, ktorá je súčasťou základného krytia havarijného poistenia. Na preplatenie škody by ste ho mohli využiť, ale pripravte sa na spoluúčasť, ktorá sa podľa výšky škody môže vyšplhať na niekoľko stoviek eur.

Ak by ste sa chceli spoluúčasti vyhnúť, môžete si ju vymáhať od správcu budovy. Lenže ho musíte prinútiť, aby zodpovednosť priznal.

Prvá možnosť, tá lepšia, ale menej pravdepodobná, je, že správca vinu prizná a vaša poisťovňa bude žiadať preplatenie vami zaplatenej spoluúčasti od neho alebo od jeho poisťovne ak má uzatvorené poistenie zodpovednosti.

„Ak správca budovy nemá uzatvorené poistenie zodpovednosti, potom by mal škodu vyplatiť z vlastného vrecka. Bez toho, aby správca priznal zodpovednosť za spôsobenú škodu však nie je možné vyplatiť poistné plnenie,“ vysvetľuje Daniela Šulcová, hovorkyňa Komunálnej poisťovne.

V prípade, že nemáte uzavreté havarijné poistenie mali by ste škodu žiadať priamo od správcu budovy.

Lista Odporucame

Ako postupovať ak vinník nechce priznať zodpovednosť


V prípade odmietnutia zodpovednosti správcom budovy nemôže poisťovňa nahradiť škodu proti vôli poisteného, nakoľko poskytnutie náhrady škody je chápané ako uznanie nároku. „V takomto spornom prípade musí rozhodnúť príslušný súd,“ radí Šulcová.

Miroslav Chovan, riaditeľ Genertel poisťovne tvrdí, že je pohodlnejšie kryť škodu z havarijného poistenia. „Pokiaľ sa ale rozhodne niekto pre uplatnenie škody zo zodpovednosti majiteľa budovy, potom je vhodné zabezpečiť dôveryhodné a dostatočne kvalitné dôkazy o udalosti. Aj v týchto prípadoch je ale možné, že majiteľ budovy nenesie zodpovednosť za vzniknutú škodu. To záleží na okolnostiach, za ktorých k udalosti došlo,“ dodáva.

Martina Fučík, vrchný riaditeľ Úseku poistných udalostí z Generali poisťovne, radí v našej poradni bezodkladne po nehode kontaktovať vlastníka budovy a spísať s ním aspoň krátky písomný záznam o vzniknutej škode s následným podpisom oboch účastníkov. To vám pomôže pri vymáhaní škody, u policajtov aj na súde.
 

Vyberáme z poistovne.sk

grateful-patient

Toto robia pacienti s vysokým krvným tlakom nesprávne

To, že vysoký krvný tlak ľudia podceňujú a mnohí ani netušia, že ho majú, je už dlhšie známe. Zdravotné poisťovne upozorňujú na nové fakty o hypertenzii, ktorou trpia už aj deti.
20.06.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Toto robia pacienti s vysokým krvným tlakom nesprávne
20073

Sezóna pre motocykle sa už naplno rozbehla, nehody môžu byť fatálne

Počet nehôd motorkárov sa z roka na rok zvyšuje. Podľa štatistík Polície SR prišlo minulý rok o život na slovenských cestách 28 motorkárov. Medzi najčastejšie príčiny smrteľných nehôd patrilo neprispôsobenie jazdy technického stavu vozovky, nedanie prednosti, ale aj požitie alkoholu, či omamných látok.
19.06.2024
Čítať viac o Sezóna pre motocykle sa už naplno rozbehla, nehody môžu byť fatálne
burst-partners-donut-float-fun

Letné zľavy a výhody pre poistencov Dôvery

Výhody zdravotnej poisťovne viete využiť nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Pozrite si, ako so zdravotnou poisťovňou môžete ušetriť desiatky eur a v ktorých prípadoch jej pomoc naozaj oceníte.
19.06.2024 | redakcia
Čítať viac o Letné zľavy a výhody pre poistencov Dôvery

Vyberáme z banky.sk