Napriek lockdownu minulý rok Allianz platil najmä za škody na vozidlách

Škody na vozidlách klientov Allianz boli minulý rok za takmer 134 miliónov eur. Škôd na majetku bolo rovnako ako pred pandémiou. Domy a byty ničili najviac záplavy, povodne a víchrice. Už druhý rok je poistných udalostí v cestovnom poistení minimum.

redakcia-nehoda
Hoci svet už druhý rok sužuje pandémia, s ktorou sa spája aj obmedzenie pohybu a cestovania, takmer dve tretiny (63 %) nákladov za všetky škody klientov Allianz – Slovenskej poisťovne za minulý rok, tvorili plnenia za poistné udalosti z havarijného a povinného zmluvného poistenia v celkovej sume 134 miliónov eur. Za celý rok 2021 nahlásili klienti Allianzu viac ako 189-tisíc škôd za vyše 213 miliónov eur.

Najviac stál mor ošípaných

Druhým najnákladnejším odvetvím bol už tradične priemysel a podnikatelia, kde sa účet za škody vyšplhal na takmer 37 miliónov eur. „Tu bolo najväčšou škodou, ktorú aktuálne riešime, rozsiahly úhyn ošípaných nakazených africkým morom, kde sa účet blíži k 6 miliónom eur,“ bilancuje riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí Allianz Milan Rajec. „Treťou najnákladnejšou položkou za uplynulý rok boli škody za úrazy a choroby v celkovej hodnote 28,6 milióna eur, z toho viac ako 3,3 milióna eur sme vyplatili za poistné udalosti súvisiace s ochorením Covid-19, pričom viac ako 90 % z tejto sumy tvorili úmrtia,“ konštatuje M. Rajec.

Tornádo zamiešalo karty v majetku

Povodne, záplavy, krupobitie a minulý rok prekvapivo aj tornáda, ničili majetok obyvateľov, nezávisle od pandémie. Za rok 2021 nahlásili klienti viac ako 33-tisíc škôd na svojich domoch, bytoch a ďalšom privátnom majetku v celkovej výške 13,3 milióna eur, čo je rovnako ako pred pandémiou v roku 2019. Z toho 6635 škôd za viac ako 2 milióny eur spôsobili prírodné živly. Najničivejšie živly v uplynulom roku boli povodne a záplavy. Svoje o tom vedia obyvatelia obce Rudno nad Hronom v okrese Žarnovica, kde sa v máji pretrhla hrádza a vyliaty potok zaplavil viacero domov a zničil obecné komunikácie. Druhým najškodovejším živlom boli víchrice, ktoré mali uplynulý rok mimoriadnu silu. Po prekvapivom tornáde, ktoré začiatkom leta úplne zdevastovalo časti obcí na Morave, v priebehu augusta prekvapilo o niečo slabšie tornádo aj východ Slovenska, kde napáchalo značné škody. V rámci privátneho majetku spôsobil najväčšie jednorazové škody už tradične požiar, ktorý kompletne zničil rodinné domy. V jednom prípade škoda dosiahla až 350-tisíc eur, v ďalšom celkovo 190-tisíc eur.

Škôd z dovoleniek stále minimum

Cestovanie je už druhý rok výrazne zasiahnuté pandémiou, čo sa odráža aj na číslach za poistné udalosti v tomto odvetví. „Kým pred pandémiou v roku 2019 vyplatila Allianz viac ako 4,3 milióna eur za poistné udalosti, ktoré vznikli počas dovoleniek, za minulý rok to bolo len necelých trištvrte milióna eur,“ uzatvára M. Rajec.

Náklady za škody v roku 2021


allianz_naklady_za_skody
(Tlačová správa)

Vyberáme z poistovne.sk

Na čo si dať pozor pri poistení domova

Poistenie nehnuteľnosti je dobrá vec, musí však byť nastavené správne. Kedy je poistenie nehnuteľnosti len vyhadzovanie peňazí?
16.05.2022 | redakcia
Čítať viac o Na čo si dať pozor pri poistení domova

Ako poistiť bicykel

V peknom počasí sadá na bicykel čoraz viac cyklistov. Cyklistika nie je už len víkendovou záležitosťou, ale mnohí ľudia siahajú po bicykli aj pri ceste do práce. Ako si zabezpečiť bicykel pred krádežou a kto uhradí škody, ktoré spôsobíte ako cyklista? 
13.05.2022 | redakcia
Čítať viac o Ako poistiť bicykel
person-sits-on-a-couch-typing-away-on-laptop

Čaká nás v piatok trinásteho šťastie či smola?

Tento rok sa s piatkom trinásteho stretneme len raz. Podľa štatistík Allianz piatok nie je škodovejší ako bežné piatky, všeobecne v piatok sa však stáva viac škôd ako v ostatné dni. V piatok zvýšte opatrnosť pri presúvaní sa vozidlom.
12.05.2022
Čítať viac o Čaká nás v piatok trinásteho šťastie či smola?

Vyberáme z banky.sk