Napriek lockdownu minulý rok Allianz platil najmä za škody na vozidlách

Škody na vozidlách klientov Allianz boli minulý rok za takmer 134 miliónov eur. Škôd na majetku bolo rovnako ako pred pandémiou. Domy a byty ničili najviac záplavy, povodne a víchrice. Už druhý rok je poistných udalostí v cestovnom poistení minimum.

redakcia-nehoda
Hoci svet už druhý rok sužuje pandémia, s ktorou sa spája aj obmedzenie pohybu a cestovania, takmer dve tretiny (63 %) nákladov za všetky škody klientov Allianz – Slovenskej poisťovne za minulý rok, tvorili plnenia za poistné udalosti z havarijného a povinného zmluvného poistenia v celkovej sume 134 miliónov eur. Za celý rok 2021 nahlásili klienti Allianzu viac ako 189-tisíc škôd za vyše 213 miliónov eur.

Najviac stál mor ošípaných

Druhým najnákladnejším odvetvím bol už tradične priemysel a podnikatelia, kde sa účet za škody vyšplhal na takmer 37 miliónov eur. „Tu bolo najväčšou škodou, ktorú aktuálne riešime, rozsiahly úhyn ošípaných nakazených africkým morom, kde sa účet blíži k 6 miliónom eur,“ bilancuje riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí Allianz Milan Rajec. „Treťou najnákladnejšou položkou za uplynulý rok boli škody za úrazy a choroby v celkovej hodnote 28,6 milióna eur, z toho viac ako 3,3 milióna eur sme vyplatili za poistné udalosti súvisiace s ochorením Covid-19, pričom viac ako 90 % z tejto sumy tvorili úmrtia,“ konštatuje M. Rajec.

Tornádo zamiešalo karty v majetku

Povodne, záplavy, krupobitie a minulý rok prekvapivo aj tornáda, ničili majetok obyvateľov, nezávisle od pandémie. Za rok 2021 nahlásili klienti viac ako 33-tisíc škôd na svojich domoch, bytoch a ďalšom privátnom majetku v celkovej výške 13,3 milióna eur, čo je rovnako ako pred pandémiou v roku 2019. Z toho 6635 škôd za viac ako 2 milióny eur spôsobili prírodné živly. Najničivejšie živly v uplynulom roku boli povodne a záplavy. Svoje o tom vedia obyvatelia obce Rudno nad Hronom v okrese Žarnovica, kde sa v máji pretrhla hrádza a vyliaty potok zaplavil viacero domov a zničil obecné komunikácie. Druhým najškodovejším živlom boli víchrice, ktoré mali uplynulý rok mimoriadnu silu. Po prekvapivom tornáde, ktoré začiatkom leta úplne zdevastovalo časti obcí na Morave, v priebehu augusta prekvapilo o niečo slabšie tornádo aj východ Slovenska, kde napáchalo značné škody. V rámci privátneho majetku spôsobil najväčšie jednorazové škody už tradične požiar, ktorý kompletne zničil rodinné domy. V jednom prípade škoda dosiahla až 350-tisíc eur, v ďalšom celkovo 190-tisíc eur.

Škôd z dovoleniek stále minimum

Cestovanie je už druhý rok výrazne zasiahnuté pandémiou, čo sa odráža aj na číslach za poistné udalosti v tomto odvetví. „Kým pred pandémiou v roku 2019 vyplatila Allianz viac ako 4,3 milióna eur za poistné udalosti, ktoré vznikli počas dovoleniek, za minulý rok to bolo len necelých trištvrte milióna eur,“ uzatvára M. Rajec.

Náklady za škody v roku 2021


allianz_naklady_za_skody
(Tlačová správa)

Vyberáme z poistovne.sk

porceline-tree-with-lights

Vianočné požiare a poistné kuriozity

V minulom roku riešila Allianz 445 škôd z požiarov, 56 z nich vzniklo počas vianočných sviatkov. Požiar chaty na Štedrý večer zničil interiér aj zariadenie za 25-tisíc eur. Allianz vystríha pred podpoistením a odporúča aktualizovať si výšku poistnej sumy.
08.12.2022
Čítať viac o Vianočné požiare a poistné kuriozity
HR Leading Organisation 2022

Allianz obhájila ocenenie za najlepšie riadenie ľudí

Allianz – Slovenská poisťovňa obhájila minuloročné prvenstvo a opäť si odniesla ocenenie Leading HR Organisation v sektore poisťovníctvo. Cenu jej udelila poradenská spoločnosť PwC Slovensko v 11. ročníku rebríčka, v ktorom hodnotí firmy s najefektívnejším riadením ľudských zdrojov a najlepšími výsledkami v oblasti personálneho manažmentu.
07.12.2022
Čítať viac o Allianz obhájila ocenenie za najlepšie riadenie ľudí
AdobeStock_371232176

Rakovina kože trápi čoraz viac pacientov. Výpadok príjmu čiastočne pokryje životné poistenie

Malígny melanóm patrí medzi najzávažnejšie typy rakoviny kože. Len v roku 2020 bolo na Slovensku diagnostikovaných 823 nových prípadov a ich počet medziročne stúpa približne o 5 %. Aj keď sa možnosti a úspešnosť liečby zvyšuje, stále platí, že život s diagnózou „rakovina“ predstavuje obrovský zásah do života jednotlivca a rodiny.
05.12.2022
Čítať viac o Rakovina kože trápi čoraz viac pacientov. Výpadok príjmu čiastočne pokryje životné poistenie

Vyberáme z banky.sk