Na čo dať pozor pri revíziách? Toto sú najčastejšie príčiny požiarov

V predchádzajúcom článku sme vysvetlili, aké má povinnosti majiteľ nehnuteľnosti, čo treba kontrolovať a čo bude zaujímať poisťovňu v prípade požiaru. Ideálne by však bolo, ak by takáto situácia vôbec nenastala. Dnes si povieme, kde vzniká v tejto oblasti najviac problémov.


Na prvom mieste je vyhorenie sadzí


Najčastejšou príčinou vzniku požiarov v rodinných domoch je podľa Kataríny Kukurovej, špecialistky externej a internej komunikácie Generali Poisťovne, a. s., porucha, nevyhovujúci stav vykurovacích telies, dymovodov a komínov. „Vyhorenie sadzí v komíne je dokonca v našej poisťovni na prvom mieste v príčinách požiarov v domoch. Škody spôsobené požiarom sú pritom obrovské a v porovnaní s nimi sú náklady na technickú kontrolu komína zanedbateľné,“ vysvetľuje s tým, že počas minulého roka nahlásili klienti ich poisťovne celkovo 105 prípadov požiarov domov, bytov a rekreačných objektov v rámci poistenia majetku. „Zo všetkých nahlásených poistných udalostí v rámci personálneho poistenia majetku bol v roku 2018 oheň príčinou len v prípade 3 percent škôd. Zanechal však rozsiahle škody, ktoré predstavovali až 70 % nákladov na poistné plnenie spomedzi všetkých poistných udalostí spôsobených živlami,“ vysvetľuje ďalej s tým, že v minulom roku klientom za škody spôsobené živlami na privátnom majetku vyplatili 742 000 eur, z toho škody po požiari predstavovali viac ako 500 000 eur.

Pozor na usadené sadze


Neudržiavanie komína okrem zlého ťahu môže viesť k zapáleniu sadzí nasiaknutých dechtom. Riziko požiaru stúpa už vtedy, keď je na vnútornej stene komína usadená trojmilimetrová vrstva. Pri jej vzplanutí sa vytvorí teplota nad tisíc stupňov Celzia a to dokáže komín zapáliť.

Ak bola pri kolaudácii určená povinnosť mať na dome nainštalovaný bleskozvod, je nutné vykonávať jeho pravidelnú kontrolu, a to vizuálne, ale aj meraním. „Revíziu pasívneho bleskozvodu umiestneného na rodinnom dome je potrebné vykonať každé 4 roky a v prípade aktívneho bleskozvodu každé 3 roky,“ dodáva Kukurová.

Možných príčin je veľa


Rizikom je otvorený oheň, kde okrem sporáka či krbu môžeme zaradiť aj fajčenie, kde je naozaj potrebná opatrnosť. Takisto treba dávať pozor na elektrické spotrebiče, bez ktorých si už ani nevieme predstaviť život; treba dbať aj na to, aby sme aj príliš nepreťažili sieť. Určite nie je dobrý nápad zapnúť naraz práčku, sušičku aj rýchlovarnú kanvicu. Takisto netreba odbiehať od varenia a podobne. A ak odchádzate z domu na niekoľko dní, spotrebiče je lepšie od elektriny odpojiť. O tom, že treba mať doma hasiaci prístroj, ani nehovoriac.

 

Vyberáme z Poistovne.sk

0000486637

Nadácia Allianz opäť darovala okrúhlu sumu detským onkologickým pacientom

Nadácia Allianz aj tento rok podporila detských onkologických pacientov prostredníctvom charitatívneho projektu Nadácie Kvapka Nádeje. Okrúhlu sumu vo výške až 30-tisíc eur venovala na dobudovanie Oddelenia bunkovej terapie v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave (NÚDCH).
03.12.2021
Čítať viac o Nadácia Allianz opäť darovala okrúhlu sumu detským onkologickým pacientom
relaxing-brown-and-white-tabby

Poistenie psa a mačky. Čo potrebujete vedieť?

Vedeli ste, že v súčasnosti si môžete poistiť už aj psíka a mačku? Pozrite si užitočné informácie o tom, ako toto poistenie funguje a ktoré riziká kryje.
02.12.2021 | redakcia
Čítať viac o Poistenie psa a mačky. Čo potrebujete vedieť?
IMG_8017-500

Kedy treba prehodnotiť výšku poistného krytia?

Ceny nehnuteľností v rokoch 2009 až 2016 boli relatívne stabilné, potom začali mierne rásť a pandémia začala hnať ceny raketovo hore. Skontrolujte si výšku poistného krytia, či zodpovedá cene vašej nehnuteľnosti. Na toto upozorňujú odborníci.
30.11.2021 | redakcia
Čítať viac o Kedy treba prehodnotiť výšku poistného krytia?

Vyberáme z banky.sk