Na čo dať pozor pri revíziách? Toto sú najčastejšie príčiny požiarov

V predchádzajúcom článku sme vysvetlili, aké má povinnosti majiteľ nehnuteľnosti, čo treba kontrolovať a čo bude zaujímať poisťovňu v prípade požiaru. Ideálne by však bolo, ak by takáto situácia vôbec nenastala. Dnes si povieme, kde vzniká v tejto oblasti najviac problémov.


Na prvom mieste je vyhorenie sadzí


Najčastejšou príčinou vzniku požiarov v rodinných domoch je podľa Kataríny Kukurovej, špecialistky externej a internej komunikácie Generali Poisťovne, a. s., porucha, nevyhovujúci stav vykurovacích telies, dymovodov a komínov. „Vyhorenie sadzí v komíne je dokonca v našej poisťovni na prvom mieste v príčinách požiarov v domoch. Škody spôsobené požiarom sú pritom obrovské a v porovnaní s nimi sú náklady na technickú kontrolu komína zanedbateľné,“ vysvetľuje s tým, že počas minulého roka nahlásili klienti ich poisťovne celkovo 105 prípadov požiarov domov, bytov a rekreačných objektov v rámci poistenia majetku. „Zo všetkých nahlásených poistných udalostí v rámci personálneho poistenia majetku bol v roku 2018 oheň príčinou len v prípade 3 percent škôd. Zanechal však rozsiahle škody, ktoré predstavovali až 70 % nákladov na poistné plnenie spomedzi všetkých poistných udalostí spôsobených živlami,“ vysvetľuje ďalej s tým, že v minulom roku klientom za škody spôsobené živlami na privátnom majetku vyplatili 742 000 eur, z toho škody po požiari predstavovali viac ako 500 000 eur.

Pozor na usadené sadze


Neudržiavanie komína okrem zlého ťahu môže viesť k zapáleniu sadzí nasiaknutých dechtom. Riziko požiaru stúpa už vtedy, keď je na vnútornej stene komína usadená trojmilimetrová vrstva. Pri jej vzplanutí sa vytvorí teplota nad tisíc stupňov Celzia a to dokáže komín zapáliť.

Ak bola pri kolaudácii určená povinnosť mať na dome nainštalovaný bleskozvod, je nutné vykonávať jeho pravidelnú kontrolu, a to vizuálne, ale aj meraním. „Revíziu pasívneho bleskozvodu umiestneného na rodinnom dome je potrebné vykonať každé 4 roky a v prípade aktívneho bleskozvodu každé 3 roky,“ dodáva Kukurová.

Možných príčin je veľa


Rizikom je otvorený oheň, kde okrem sporáka či krbu môžeme zaradiť aj fajčenie, kde je naozaj potrebná opatrnosť. Takisto treba dávať pozor na elektrické spotrebiče, bez ktorých si už ani nevieme predstaviť život; treba dbať aj na to, aby sme aj príliš nepreťažili sieť. Určite nie je dobrý nápad zapnúť naraz práčku, sušičku aj rýchlovarnú kanvicu. Takisto netreba odbiehať od varenia a podobne. A ak odchádzate z domu na niekoľko dní, spotrebiče je lepšie od elektriny odpojiť. O tom, že treba mať doma hasiaci prístroj, ani nehovoriac.

 

Vyberáme z Poistovne.sk

60878

Slovenská pobočka Groupamy sa stala súčasťou poisťovne Union

Prevod poistného kmeňa a poistných zmlúv slovenskej pobočky medzinárodnej poisťovne Groupama do poisťovne Union je dokončený.
02.12.2022
Čítať viac o Slovenská pobočka Groupamy sa stala súčasťou poisťovne Union
blue-white-striped-dress-on-girl

Nadácia Allianz aj tento rok podporí detskú onkológiu

Okrúhlou sumou 30-tisíc eur Nadácia Allianz tento rok opäť podporí detských onkologických pacientov. Finančný dar poputuje prostredníctvom charitatívneho projektu Nadácie Kvapka Nádeje na vybudovanie Detského stacionára Kliniky pediatrickej onkológie a hematológie SZU DFNsP v Banskej Bystrici.
01.12.2022
Čítať viac o Nadácia Allianz aj tento rok podporí detskú onkológiu
hands-grasping-a-steering-wheel

Poistenie elektromobilov

Počet elektrických áut na cestách nepretržite rastie. Tomuto trendu prispôsobujú poisťovne svoje produkty týkajúce sa poistenia automobilov. Poistovne.sk zisťovali, v čom je poistenie elektromobilov špecifické a aké extra služby môžu motoristi očakávať.
28.11.2022 | Katarína Macková
Čítať viac o Poistenie elektromobilov

Vyberáme z banky.sk