Má zmysel kupovať zatopené auto?
V inzercii sa po povodniach môžu objaviť aj zatopené autá. Má vôbec zmysel uvažovať nad kúpou takéhoto vozidla?
Kúpa auta poškodeného povodňami vo všeobecnosti nie je rozumnou investíciou, pretože nový majiteľ časom vynaloží veľa peňazí na rôzne opravy. Pokiaľ auto nezalialo blato (čo je ľahšie rozpoznateľné), ale len voda, môže byť niekedy náročné zistiť to, pretože niektoré problémy sa prejavia až po dlhšom čase.
Keďže vodiči neradi kupujú zatopené autá, predajcovia sa túto skutočnosť niekedy snažia zatajiť.
Odborníci odporúčajú pri kontrole auta zapnúť klimatizáciu – nepríjemný zápach naznačuje, že vo vnútri klimatizácie je vlhkosť, baktérie a plesne. Ak sa predajca vozidla snaží extrémne vyvoňať interiér auta, môže to signalizovať, že chce zakryť nejaký zápach (vozidlo po fajčiarovi, zaplesnivené,…)
„V zaplavených autách sa často vymieňa čalúnenie sedadiel – niekedy dokonca celé sedadlá. Ak kupujete 10-ročné auto a jeho sedadlá vyzerajú bezchybne, je to znamenie, že mohli byť vymenené. V takýchto prípadoch sa opýtajte predajcu, prečo boli sedadlá menené,“ radí M. Buzelis.
Pri kúpe vozidla môže byť náročné posúdiť stav elektrického systému: kontakty zasiahnuté koróziou môžu spôsobiť elektrické problémy až niekoľko mesiacov po kúpe.
Predtým, ako sa rozhodnete kúpiť konkrétne vozidlo, odporúčame skontrolovať jeho históriu. „Zaplavené vozidlo môže predstavovať nielen vysoké náklady na opravu vzniknutých problémov, ale môže byť aj nebezpečné. Takýmto autám sa radšej vyhnite bez ohľadu na to, ako dobre vyzerajú zvonku,“ dodáva M. Buzelis.
Nie každý predajca zaplavenie prizná
„Hoci si mnohí myslia, že voda nemôže spôsobiť veľké škody, je to práve voda, ktorá môže poškodiť elektrický systém, motor a rôzne mechanické súčasti vozidla. Aj keď predajcovia môžu zaplavené vozidlo vysušiť a opraviť, následky zaplavenia sa často prejavia až po šiestich mesiacoch od kúpy vozidla,“ hovorí Matas Buzelis, odborník zo spoločnosti carVertical.Keďže vodiči neradi kupujú zatopené autá, predajcovia sa túto skutočnosť niekedy snažia zatajiť.
- 10 najčastejších podvodov pri kúpe ojazdeného auta
- PZP: Kto je držiteľ, vlastník a poistník?
- Čo priniesla novela zákona o PZP v 2024?
- Súvisí výkon motora s počtom nehôd?
Zápach v interiéri
Ak bolo vozidlo dlhší čas pod vodou, je takmer nemožné úplne vysušiť zatečenú vodu. Zápach plesne v interiéri je prvým znakom toho, že ide o zatopené auto.Odborníci odporúčajú pri kontrole auta zapnúť klimatizáciu – nepríjemný zápach naznačuje, že vo vnútri klimatizácie je vlhkosť, baktérie a plesne. Ak sa predajca vozidla snaží extrémne vyvoňať interiér auta, môže to signalizovať, že chce zakryť nejaký zápach (vozidlo po fajčiarovi, zaplesnivené,…)
Tu hľadajte príznaky vlhkosti
Bez ohľadu na to, ako veľmi sa predajcovia snažia auto vysušiť, vo vozidle je veľa miest, podľa ktorých môžete zistiť, že bolo zaplavené. Zahmlené predné alebo zadné svetlá vám môžu prezradiť, že vozidlo prišlo do kontaktu vysokou vodou. Nezabudnite skontrolovať aj kufor a skontrolovať priestor pod rezervou, pretože práve tam sa vlhkosť drží najlepšie.„V zaplavených autách sa často vymieňa čalúnenie sedadiel – niekedy dokonca celé sedadlá. Ak kupujete 10-ročné auto a jeho sedadlá vyzerajú bezchybne, je to znamenie, že mohli byť vymenené. V takýchto prípadoch sa opýtajte predajcu, prečo boli sedadlá menené,“ radí M. Buzelis.
Slaná voda môže spôsobiť predčasnú koróziu
Každé auto raz zhrdzavie. Zatopené auto však môže byť hrdzou zasiahnuté viac. Kupujúci by mali venovať zvýšenú pozornosť oblasti dverí, skrutkám kabíny, zámkom kufra, pružinám sedadiel a palubnej priehradke – na týchto miestach sa môžu objaviť známky korózie.- Povodne a autá: pokiaľ je voda v interiéri, radšej ani neštartujte
- 10 najčudnejších cestných pravidiel vo svete, ktoré by ste mali poznať, keď idete do zahraničia
Zlyhanie elektrických systémov je ťažké predpovedať
Moderné automobily disponujú množstvom elektrických systémov, ktoré môže voda nenávratne poškodiť. Pri prehliadke vozidla vždy skontrolujte, či všetky elektrické prvky fungujú správne, od regulátorov okien až po palubný počítač alebo multimediálny systém.Pri kúpe vozidla môže byť náročné posúdiť stav elektrického systému: kontakty zasiahnuté koróziou môžu spôsobiť elektrické problémy až niekoľko mesiacov po kúpe.
Predtým, ako sa rozhodnete kúpiť konkrétne vozidlo, odporúčame skontrolovať jeho históriu. „Zaplavené vozidlo môže predstavovať nielen vysoké náklady na opravu vzniknutých problémov, ale môže byť aj nebezpečné. Takýmto autám sa radšej vyhnite bez ohľadu na to, ako dobre vyzerajú zvonku,“ dodáva M. Buzelis.