Lyžovačka v zahraničí bez poistenia môže byť drahá

Ak sa chystáte na lyžovačku do zahraničia, zídu sa vám viaceré poistenia. Úraz na zjazdovke vás totiž môže vyjsť draho.


Odborníci odporúčajú pred lyžovačkou v zahraničí uzavrieť cestovné poistenie, kde máte aj kryté liečebné náklady v zahraničí. Tie môžu byť oveľa vyššie ako na Slovensku. Netreba sa spoliehať na povinné zdravotné poistenie cez európsky preukaz poistenca. Ten totiž nekryje napríklad prevoz vrtuľníkom, sanitkou a ani väčšinu nákladov na zdravotnú starostlivosť mimo štátnych nemocníc.

„V blízkosti lyžiarskych stredísk sú totiž väčšinou súkromné zdravotnícke zariadenia, kde si treba za ošetrenie platiť. A hoci má lyžiar Európsky preukaz zdravotného poistenia, ten mu pomôže len v štátnych zdravotníckych zariadeniach,“ vysvetľuje hovorkyňa NN poisťovne Daniela Guťanová.

Čo vás zaujímalo v poradni o PZP a havarijnom poistení


Horská služba

Poistenie nákladov na záchrannú činnosť HZS odporúčajú poisťovne hlavne v prípade, ak plánujete aktivity mimo vyznačeného lyžiarskeho areálu - teda napríklad bežkovanie či skialpinizmus. To platí pre domáce svahy. Lenže v zahraničí prevádzkovateľ trate neuhrádza žiadne náklady na ošetrenie cudzinca ani na svahu. Ak sa zraníte v zahraničí, zásah v horách s prevozom do nemocnice vás vyjde na stovky eur a v prípade prevozu vrtuľníkom až niekoľko tisíc eur.
Na lyžovačke vám nemusí pomôcť ani lacnejšie poistenie ku platobnej karte. To síce kryje liečebné náklady, ale nevzťahuje sa na zásah horskej služby.

lista Neprehliadnite

Zodpovednosť za úraz

V prípade, že zraníte na svahu iného lyžiara, môžu škody dosiahnuť desiatky tisíc eur. Toto riziko kryje poistenie zodpovednosti, ktoré má slúžiť na úhradu vzniknutých škôd a aj nákladov na právnika na súde, tlmočenie a ďalšie spojené výdavky. Pripoistenie zodpovednosti vám pokryje náklady na ošetrenie lyžiara, jeho prípadnú hospitalizáciu či iné liečebné náklady. Rovnako pokryje aj náklady za škody na jeho lyžiach, alebo inej športovej výstroje. Limity poistného plnenia majú poisťovne zvyčajne dosť vysoké - v desiatkach tisíc eur.

Pozor na prilby a alkohol

Tiež by ste na lyžiarsky svah za hranicami nemali púšťať vaše deti bez prilieb. V krajinách sú rôzne vekové limity, dokedy musia deti nosiť prilby, ale zvyčajne to do 14. alebo 15. roku života. Za nedodržiavanie pravidiel môžete od lyžiarskej polície dostať nielen napomenutie, ale aj pokutu v stovkách eur. To isté platí aj pri požívaní alkoholu na svahu. V niektorých krajinách dokonca horská služba či polícia lyžiarov preventívne kontroluje a udeľuje im pokuty alebo ich vykazuje zo svahu. Navyše vám poisťovňa môže krátiť alebo odmietnuť zaplatiť škody. „Podobne ako pri vedení auta, aj pri lyžovačke platí, že pri porušení pravidiel stráca poistka platnosť úplne alebo sa čiastkovo znižuje výška poistného odškodnenia,“ upozorňuje Guťanová. Podľa odborníkov je dobrým riešením zahraničnej lyžovačky - i keď nie lacným - komplexné celoročné poistenie do zahraničia, ktoré súbežne kryje nielen liečebné náklady, ale aj poistenie na hory, poistenie batožiny a poistenie zodpovednosti. Toto sa oplatí najmä, ak cestujete športovať za hranice častejšie.

Vyberáme z poistovne.sk

woman-checking-phone

Klienti Allianzu môžu riešenie svojej škody sledovať ako doručenie balíka

Po online sprievodcovi škodou v havarijnom a povinnom zmluvnom poistení, môžu odteraz klienti Allianzu sledovať online aj riešenie škody na majetku. Menšie škody na majetku vyrieši Allianz kompletne online. Aj nahlásenie škody je odteraz v Allianzi jednoduchšie.
17.06.2021
Čítať viac o Klienti Allianzu môžu riešenie svojej škody sledovať ako doručenie balíka
hand-on-steering-wheel

Preplatí mi poisťovňa škodu, ak meškám s úhradou poistného?

Čo robí poisťovňa v prípade, ak klient nezaplatí poistné a stane sa mu škodová udalosť? Vyplatí mu poisťovňa celé poistné plnenie, alebo si uplatní postih? Musí klient poistné doplatiť skôr, ako mu poisťovňa vyplatí náhradu škody?
15.06.2021 | Katarína Macková
Čítať viac o Preplatí mi poisťovňa škodu, ak meškám s úhradou poistného?

Vyberáme z banky.sk