Kto vám zaplatí škodu spôsobenú Ukrajincom bez PZP?

V prípade poistnej udalosti spôsobenej vodičom s ukrajinskou poznávacou značkou sa už odškodnenie rieši po novom.

redakcia-nehoda
Z dôvodu vojny sa na slovenských cestách objavilo veľa áut s ukrajinskými ŠPZ, poväčšine však aj bez povinného zmluvného poistenia platného na našom území. Aj preto Slovenská kancelária poisťovateľov prípadnú poistnú udalosť zavinenú ukrajinským vodičom voči slovenskému v prvých mesiacoch riešila a odškodňovala sama. Marcovú lehotu dokonca predĺžila do leta. No pravidlá sa už zmenili.

Kto odškodňuje

Lehota, kedy Slovenská kancelária poisťovateľov zodpovedala za riešenie a aj vyplácala škody spôsobené vozidlami s ukrajinskými evidenčnými číslami bola predlžená z pôvodného marca až do konca júla 2022.

V súčasnosti sa riešenie a aj odškodňovanie poistnej udalosti rieši po novom. Závisí od toho, či vinník poistnej udalosti má povinné zmluvné poistenie aj na území SR, alebo nie.Ak ukrajinské vozidlo má platné povinné zmluvné poistenie aj na území SR, je potrebné si na stránke Slovenskej kancelárie poisťovateľov (https://ws.skp.sk/zic/start) vyhľadať likvidačného zástupcu predmetnej ukrajinskej poisťovne a ďalšie kroky riešiť už s týmto zástupcom, ktorým je niektorá zo slovenských poisťovní alebo iný subjekt so sídlom v SR,“ hovorí maklér Ľubomír Hrehovčík zo spoločnosti B&H Insurance.

V prípade, že ukrajinské vozidlo nemá platné PZP pre územie Slovenska, naďalej platí, že poškodený je odškodnený Slovenskou kanceláriou poisťovateľov, a to z jej garančného fondu, pretože nehoda sa stala na území Slovenskej republiky. V takomto prípade je potrebné sa obrátiť priamo na Slovenskú kanceláriu poisťovateľov, kontakty nájdete na www.skp.sk.

Volať políciu či nie?

Od 1. júla 2022 sa zmenil aj Zákon o cestnej premávke. Ten definuje, že nie je potrebné volať políciu, ak pri poistnej udalosti došlo len ku hmotnej škode bez ohľadu na výšku a účastníci sa na zavinení dohodli a vypísali spolu tlačivo na zabezpečenie náhrady vzniknutej škody. No v prípade poistnej udalosti zavinenej ukrajinským vodičom, či vodičom s ŠPZ akéhokoľvek iného štátu, odborníci radia privolať políciu vždy. „Jednoznačne odporúčame privolať políciu ku každej nehode, ktorej účastníkom je vozidlo z iného štátu. Vhodné je vyhotoviť záznam o nehode na štandardnom tlačive, ktoré majú vodiči k dispozícii vo vozidle a spraviť fotodokumentáciu,“ konštatuje Ľ. Hrehovčík. V prípade, že máte vozidlo na operatívny lízing, následné kroky pri vybavovaní poistnej udalosti už rieši priamo lízingová spoločnosť.

Tri zásady

Na čo netreba zabudnúť? „V každom prípade platia 3 zásady pri danom type nehody: Prvá je privolať políciu, druhá zásada je spísať záznam o nehode a treťou je vyhotoviť fotodokumentáciu. Pri dodržaní týchto troch zásad vodičovi nehrozí žiadny problém a odškodnenie za utrpenú škodu prebehne hladko,“ dodáva Vladimír Guštafik, Head of Operations Services Business Lease Slovakia.

Vyberáme z poistovne.sk

man-driving-in-car-interior

Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

V rámci EÚ Slovensko aktuálne patrí k piatim krajinám, ktoré majú nadpriemerný počet úmrtí pri dopravných nehodách. Kým počet obetí v EÚ klesá, na Slovensku nelichotivo rastie.
22.04.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?
burst-reading-in-hospital

eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?

Potrebujete lieky? Nemusíte chodiť do ambulancie, stačí zavolať.
19.04.2024 | redakcia
Čítať viac o eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?
freelancer-typing-on-keyboard

Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?

Pri niektorých finančných produktoch je možné určiť oprávnenú osobu. Pozrite si, prečo sa ju oplatí určiť a aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom.
17.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?

Vyberáme z banky.sk