Kabinet schválil reguláciu zisku zdravotných poisťovní definovaním optimálneho výsledku hospodárenia

Definovaním takzvaného optimálneho výsledku hospodárenia sa zabezpečí regulácia zisku zdravotných poisťovní.

60910
S optimálnym výsledkom môže poisťovňa narábať podľa vlastného uváženia. Regulácia spočíva v tom, že suma prevyšujúca optimálny výsledok bude musieť byť použitá iba na zdravotnú starostlivosť pre poistencov zdravotnej poisťovne. Vyplýva to z návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach a dohľade nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý na stredajšom rokovaní s pripomienkami schválila vláda.

Návrh zákona obsahuje aj opatrenia, ktoré majú zabrániť podvodným prepoisteniam v rámci zdravotných poisťovní. „Zároveň sa zavádza doposiaľ absentujúci minimálny základ zamestnanca pre odvod poistného," uvádza ministerstvo zdravotníctva. Na rozdiel od živnostníkov neexistuje u zamestnanca žiaden minimálny vymeriavací základ. Zamestnancovi postačuje akýkoľvek čiastkový úväzok na to, aby uhrádzal poistné na zdravotné poistenie zo sumy reálne vyplatenej z tohto úväzku. „Kvôli tomuto nedostatku dochádza k špekulatívnym uzatváraniam pracovných pomerov, tieto osoby platia mesačne poistné na úrovni niekoľko eur a majú zabezpečené verejné zdravotné poistenie v plnom rozsahu," zdôvodňuje ministerstvo. Preto navrhlo minimálny odvod poistného pre zamestnanca na úrovni odvodu zo sumy životného minima pre jednu plnoletú osobu. Ak by vypočítaný odvod nedosiahol túto výšku, zamestnanec by musel doplatiť sumu rozdielu, vrátane rozdielu v odvode zamestnávateľa. Táto povinnosť sa netýka detí, dôchodcov či iných poistencov štátu. S výnimkou niektorých regulačných pravidiel sa účinnosť navrhuje od 1. januára 2023.

Vyberáme z poistovne.sk

60878

Slovenská pobočka Groupamy sa stala súčasťou poisťovne Union

Prevod poistného kmeňa a poistných zmlúv slovenskej pobočky medzinárodnej poisťovne Groupama do poisťovne Union je dokončený.
02.12.2022
Čítať viac o Slovenská pobočka Groupamy sa stala súčasťou poisťovne Union
blue-white-striped-dress-on-girl

Nadácia Allianz aj tento rok podporí detskú onkológiu

Okrúhlou sumou 30-tisíc eur Nadácia Allianz tento rok opäť podporí detských onkologických pacientov. Finančný dar poputuje prostredníctvom charitatívneho projektu Nadácie Kvapka Nádeje na vybudovanie Detského stacionára Kliniky pediatrickej onkológie a hematológie SZU DFNsP v Banskej Bystrici.
01.12.2022
Čítať viac o Nadácia Allianz aj tento rok podporí detskú onkológiu
hands-grasping-a-steering-wheel

Poistenie elektromobilov

Počet elektrických áut na cestách nepretržite rastie. Tomuto trendu prispôsobujú poisťovne svoje produkty týkajúce sa poistenia automobilov. Poistovne.sk zisťovali, v čom je poistenie elektromobilov špecifické a aké extra služby môžu motoristi očakávať.
28.11.2022 | Katarína Macková
Čítať viac o Poistenie elektromobilov

Vyberáme z banky.sk