Hackerské útoky sú hrozbou pre prepojené vozidlá. Allianz volá po spoločnom riešení

Kybernetické útoky na prepojené vozidlá kryje poistenie. Ak hackerský útok spôsobí poruchu vozidla, výrobca nesie spoluzodpovednosť. Allianz volá po celoeurópskom riešení, útoky hackerov musia byť vystopovateľné.

hands-grasping-a-steering-wheel
V roku 2018 bolo v Európe 37 miliónov prepojených, teda plne autonómnych, samoriadiacich vozidiel. Do roku 2023 by ich malo byť až 110 miliónov. Hackerské útoky na inteligentné vozidlá sa tak stávajú čoraz reálnejšou hrozbou. „Popri logistickom a energetickom sektore sa hackerské útoky na prepojené automobily môžu stať jedným z hlavných cieľov trestnej činnosti v oblasti IT,“ uviedol Klaus-Peter Röhler, člen predstavenstva skupiny Allianz a generálny riaditeľ Allianz Deutschland AG.

Spoločná európska platforma

Ako možno prepojené vozidlá chrániť pred kybernetickými útokmi počas ich celej, zhruba 20 až 30-ročnej doby životnosti, teda od ich vývoja, výroby, použitia až po recykláciu vozidla? S vedomím výziev, ktorým čelí nielen automobilový priemysel, ale aj poisťovací sektor pri riešení hackerských útokov, vyzvala Allianz počas 8. ročníka Allianz Motor Day, ktorý sa 22. septembra po prvýkrát konal online, k európskemu riešeniu a mnohoodvetvovému informačnému centru automobilovej bezpečnosti. „Čelíme hrozbe, ktorá sa nezastaví pred dverami firiem alebo štátnych hraníc a takéto centrum by malo zhromažďovať údaje a kompetencie od viacerých inštitúcií, vrátane vládnych agentúr, výrobcov vozidiel, dodávateľov automobiliek, telekomunikačných operátorov, výskumných inštitúcií, opravárenského a poisťovacieho sektora,“ uviedol Röhler.

Kybernetické útoky musia byť vystopovateľné

Ďalšou témou Allianz Motor Day bol prístup k údajom o vozidle v prípade hackerského útoku. Okrem využívania údajov o vozidlách na vyšetrovanie nehôd v prepojených, inteligentných automobiloch, by mal podľa Allianz kybernetické útoky zaznamenávať aj nezávislý správca údajov. Takýto záznam by sa mohol viesť v súlade s právnymi predpismi o ochrane údajov bez prenosu osobných údajov. Zaznamenávanie kybernetických útokov môže tiež slúžiť na vylepšenie systémov a zabránenie škodám v budúcnosti.

Zodpovednosť výrobcu

Ak hacker napadne servery výrobcov vozidiel alebo digitálne platformy, ktoré s vozidlom komunikujú a naruší funkcie vo viacerých alebo dokonca vo všetkých vozidlách určitého typu, je to na výrobcovi vozidiel, ktorý musí zabezpečiť, aby elektronika vozidla zostala trvalo funkčná a chránená pred útokmi. „Ak ale funkcie narušené kybernetickým útokom vedú k dopravným nehodám, ako poisťovateľ poskytujeme krytie, ak dôjde k poškodeniu zúčastnených vozidiel alebo k úrazu," uviedol generálny riaditeľ Allianz Versicherungs-AG Frank Sommerfeld.

Pre viac informácií, ktoré odzneli na 8. Allianz Motor Day navštívte: https://events.techcast.cloud/en/allianz-deutschland/allianz-autotag

(Tlačová správa)

Vyberáme z poistovne.sk

woman-texting-gradient-iphone

Má vinník povinnosť nahlásiť nehodu do poisťovne, aj keď jeho auto nie je poškodené?

Vodič nákladného auta pri cúvaní poškodil iné osobné auto. Keďže na nákladiaku nebola žiadna škoda, šofér to uzavrel tak, že do poisťovne nahlásiť škodovú udalosť nemusí ísť. Mal pravdu? Čo radia odborníci? Prinášame vám niekoľko užitočných odporúčaní.
11.05.2021 | Katarína Macková
Čítať viac o Má vinník povinnosť nahlásiť nehodu do poisťovne, aj keď jeho auto nie je poškodené?
sunglasses-car-keys

Online porovnávače poistenia auta fungujú na cenových dohodách s poisťovňami. V čom sa líšia?

Online poistenie auta na porovnávacích weboch je cenovo takmer zhodné s cenou v poisťovni. Rozdiel je v pridaných službách
07.05.2021 | redakcia
Čítať viac o Online porovnávače poistenia auta fungujú na cenových dohodách s poisťovňami. V čom sa líšia?
34148_obr

Zmeny v predstavenstve Allianz SDSS

Od 1. mája 2021 nastali v Allianz – Slovenskej dôchodkovej správcovskej spoločnosti (ASDSS) personálne zmeny. Novými členmi trojčlenného predstavenstva spoločnosti sa stali Agata Aniela Przygoda (40) a Juraj Dlhopolček (42). Nahradili doterajších členov vedenia Petra Karcola a Juraja Liptáka, ktorí zo spoločnosti odchádzajú.
03.05.2021
Čítať viac o Zmeny v predstavenstve Allianz SDSS

Vyberáme z banky.sk