Genertel odporúča používanie bezpečnostných pásov

 


Hoci je používanie bezpečnostných pásov povinné a o ich prínose pre bezpečnosť nie sú pochybnosti, ešte stále jazdí po cestách vyše 15 percent vodičov osobných áut bez zapnutého pásu. Napríklad v roku 2008 zachránili len v Európskej únii podľa odborných odhadov 13 tisíc životov a celosvetovo od ich uvedenia v roku 1959 spolu vyše milióna ľudí. Rodičia sú voči svojim deťom zodpovednejší, keď niečo vyše 90 percent z nich svoje dieťa riadne pripútali do detskej autosedačky.

Aj tieto nelichotivé čísla prieskumu Výskumného ústavu dopravného pre ministerstvo dopravy inšpirovali online poisťovňu Genertel, aby podporila u vodičov používanie pásov a detských autosedačiek. Na Autosalón v Bratislave preto priniesla simulátor nárazu v rýchlosti 35 km/h do pevnej prekážky, v ktorom si mohol každý zadarmo vyskúšať, aké to je naraziť v aute. Túto možnosť využilo spolu vyše 3000 návštevníkov.

„Mnohí motoristi nevedia, čo sa môže udiať s ich telom aj pri malom náraze a zrejme preto podceňujú používanie pásov. Nezvratnosť následkov nárazu platí aj pre nepripútané deti, ktoré sa pri nehode zmenia na projektil o váhe menšieho auta a preletia čelným sklom. Následné zranenia sú spravidla smrteľné. Veríme, že tí, ktorí si náraz na simulátore vyskúšali, si už do auta bez pripútania nesadnú,“ hovorí Petar Dobrič, člen predstavenstva pre priamy a medzinárodný obchod poisťovne Genertel.

Poisťovňa pred časom robila v rámci hry Aké je tvoje šoférske IQ? prieskum medzi používateľmi sociálnej siete Facebook, kde sa k nepoužitiu detskej autosedačky priznalo len menej ako 5 percent vodičov. K nebezpečnému vozeniu detí na kolenách dospelého vpredu alebo vzadu sa priznalo len 1,4 percenta respondentov.

Trend v používaní bezpečnostných pásov a detských autosedačiek motoristami je však dobrý, keď sa podiel tých, ktorí ich používajú, každým rokom zvyšuje. Pokuta za nepoužívanie bezpečnostných pásov resp. detských autosedačiek počas jazdy dnes predstavuje už 60 eur.

Veľkým problémom naďalej ostáva používanie pásov na zadných sedadlách. Podľa prieskumu výskumného ústavu až vyše tretina pasažierov na zadných sedadlách ich nepoužíva. Pri nehode však títo pasažieri ohrozujú život všetkých ostatných v aute.

Pozrite si tiež:
Genertel zvažuje ponúkať poistenie na riziko spojené s výtlkmi 
Genertel: Najviac nehôd sa stáva pri menších rýchlostiach 
Nepoistené auto v zahraničí môže skončiť v šrote

 

Vyberáme z poistovne.sk

policia-redakcia

Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.

Slovenské cesty o výtlky nemajú núdzu. Aj keď ich každý rok opravia, objavia sa nové. Čo robiť, ak ste na jeden z nich s autom nabehli a odnieslo si to vozidlo? Preplatí vám škodu poisťovňa?
24.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.
man-driving-in-car-interior

Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

V rámci EÚ Slovensko aktuálne patrí k piatim krajinám, ktoré majú nadpriemerný počet úmrtí pri dopravných nehodách. Kým počet obetí v EÚ klesá, na Slovensku nelichotivo rastie.
22.04.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?
burst-reading-in-hospital

eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?

Potrebujete lieky? Nemusíte chodiť do ambulancie, stačí zavolať.
19.04.2024 | redakcia
Čítať viac o eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?

Vyberáme z banky.sk