Facebook predstavil plán vytvorenia novej digitálnej meny

Kryptomena s názvom Libra by sa mala uviesť na trh o zhruba 6 až 12 mesiacov.


Spoločnosť Facebook predstavila plán vytvorenia novej digitálnej meny, ktorá by v rámci jej služieb mohla byť motorom ďalšieho elektronického obchodu a podporou zadávania reklamy na jej platformách. Firma v utorok uviedla, že kryptomena s názvom Libra by sa mala na trh uviesť o zhruba 6 až 12 mesiacov.

Predpokladá sa však, že snaha o vytvorenie kryptomeny, v rámci ktorej partnermi Facebooku sú napríklad firmy PayPal, Uber, Spotify, Visa a Mastercard, by mohla skomplikovať situáciu sociálnej siete. Facebook totiž čelí americkému federálnemu vyšetrovaniu pre jeho prax v oblasti ochrany súkromia a spolu s ďalšími technologickými gigantmi je tiež terčom nového protimonopolného prešetrovania zo strany Kongresu USA.

Facebook dúfa, že získa až 1 mld. USD od existujúcich a budúcich partnerov na podporu snahy o vznik digitálnej meny. Predstavitelia firmy zdôrazňujú, že Libra je spôsobom posielania peňazí cez hranice bez vysokých poplatkov. Táto digitálna mena by zároveň mohla otvoriť elektronické obchody pre veľký počet ľudí vo svete, ktorí nemajú bankové účty alebo kreditné karty. "Spotrebitelia po celom svete budú mať prístup ku globálnej ekonomike," povedal manažér Facebooku David Marcus v rozhovore pre agentúru Associated Press.

Facebook nebude riadiť Libru priamo, ale spoločnosť a jej partneri vytvárajú neziskovú organizáciu Libra Association so sídlom v Ženeve, ktorá bude dozerať na novú menu a jej používanie. Libra Association bude podliehať regulácii zo strany švajčiarskych finančných úradov, uviedol Facebook.
 

Vyberáme z poistovne.sk

pexels-igovar-igovar-3000547-18799044

Ako zmení umelá inteligencia poisťovníctvo?

Možnosti využitia AI v poisťovníctve sú ohromné. Dokážu zefektívniť procesy, zlepšiť predaj, urýchliť likvidáciu poistných udalostí, či lepšie posúdiť riziko. Už dnes prichádzajú na trh zaujímavé AI riešenia.
24.04.2026 | redakcia
Čítať viac o Ako zmení umelá inteligencia poisťovníctvo?
pexels-adrien-gambet-537682496-31627609

Nový zákon o PZP má pomôcť poctivým vodičom a nastaviť férovejšiu cenu PZP

Nepoistené vozidlá už nebudú môcť jazdiť po našich cestách. Zabezpečiť to má novela zákona o povinnom zmluvnom poistení (PZP), podľa ktorej bude pokutovaný vodič vozidla bez platného PZP a jeho vozidlo môže byť vyradené z evidencie vozidiel. Novela bude platiť od 1. augusta tohto roka.
23.04.2026
Čítať viac o Nový zákon o PZP má pomôcť poctivým vodičom a nastaviť férovejšiu cenu PZP
pexels-simofi-istvan-362151492-14799886

Jazda bez PZP sa nevyplatí, nové pravidlá zasiahnu tisíce vodičov

Slovensko sa dlhodobo borí s vysokým podielom nepoistených vozidiel a štát sa to rozhodol riešiť sprísnením pravidiel. Parlament schválil legislatívu, ktorá má zásadne zmeniť fungovanie systému povinného zmluvného poistenia (PZP) a obmedziť počet vodičov jazdiacich bez krytia.
22.04.2026
Čítať viac o Jazda bez PZP sa nevyplatí, nové pravidlá zasiahnu tisíce vodičov

Vyberáme z banky.sk