Európsky zdravotný preukaz má pri cestovaní limity

Spoliehať sa za hranicami iba na Európsky preukaz zdravotného poistenia sa nemusí vyplatiť. Nepokryje vám všetky náklady na liečbu. 


Všetky zdravotné poisťovne na Slovensku vám vystavia okrem bežného preukazu poistenca aj Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP). S ním by vás mali ošetriť bezplatne aj v zahraničí. Poistovne.sk zaujímalo, prečo potrebujte pri ceste do zahraničia aj komerčné cestovné poistenie a či vám nestačí iba európsky preukaz.

Pri cestovaní na dovolenku za hranice si v prvom rade treba uvedomiť, že vo väčšine štátov v Európe je zdravotnícky systém oveľa nákladnejší ako na Slovensku. Ak sa vám stane úraz či ochoriete a skončíte v súkromnej nemocnici, účet za liečbu môže byť riadne vysoký.

Keď máte Európsku kartu poistenca môžete využiť iba ošetrenie vo verejnej alebo štátnej nemocnici či zdravotníckom stredisku. Navyše EPZP vám preplatí náklady za liečbu len do výšky do akej by ošetrenie stálo na Slovensku.

„To znamená, ak ošetrenie zlomenej nohy v zahraničí bude stáť 300 eur a na Slovensku by stálo len 200 eur, zdravotná poisťovňa vám zaplatí len tých 200 eur,“ vysvetľuje Daniela Šulcová, hovorkyňa Komunálnej poisťovne.

Navyše, ak existuje v danom štáte za zdravotnú starostlivosť spoluúčasť, musíte si ju uhradiť v rovnakej výške ako občan daného štátu. V každom štáte EÚ je iná výška spoluúčasti a je v porovnaní so Slovenskom väčšinou podstatne vyššia.

Lista Odporucame

Výhody a nevýhody


„Výhodou EPZP je to, že ho môžete použiť aj pri akomkoľvek zdravotnom probléme, vrátane chronických ochorení, pričom komerčné zdravotné poistenie kryje len neodkladnú – akútnu zdravotnú starostlivosť,“ dodáva Šulcová.

Na druhej strane ak máte aj komerčné cestovné poistenie, to vám preplatí náklady za liečbu v plnej sume tak v štátnom ako aj v súkromnom zdravotníckom zariadení. Spoliehať sa na to, že pri úraze vám zavezú práve do štátnej nemocnice nie je rozumné.

Európsky preukaz zdravotného poistenia má aj územné obmedzenia. Platí iba v členských štátoch EÚ a v Lichtenštajnsku, Nórsku, na Islande a vo Švajčiarsku. Teda ak cestujete do ostatných štátov Európy alebo sveta, tento preukaz vám tam nebude neplatiť.

Navyše Európska karta poistenca vám nepomôže pri prípadnom nutnom prevoze na Slovensko. Tieto náklady hradí len komerčné cestovné poistenie.
 

Vyberáme z poistovne.sk

relaxing-brown-and-white-tabby

Poistenie psa a mačky. Čo potrebujete vedieť?

Vedeli ste, že v súčasnosti si môžete poistiť už aj psíka a mačku? Pozrite si užitočné informácie o tom, ako toto poistenie funguje a ktoré riziká kryje.
02.12.2021 | redakcia
Čítať viac o Poistenie psa a mačky. Čo potrebujete vedieť?
IMG_8017-500

Kedy treba prehodnotiť výšku poistného krytia?

Ceny nehnuteľností v rokoch 2009 až 2016 boli relatívne stabilné, potom začali mierne rásť a pandémia začala hnať ceny raketovo hore. Skontrolujte si výšku poistného krytia, či zodpovedá cene vašej nehnuteľnosti. Na toto upozorňujú odborníci.
30.11.2021 | redakcia
Čítať viac o Kedy treba prehodnotiť výšku poistného krytia?
long-tree-trunks-stab-the-sky

Klienti Allianz digitálnou komunikáciou ušetrili už vyše 1000 stromov

Milióny ušetrených dokumentov a obálok klientov Allianz zachránilo 2 hektárový les. Takmer polovica klientov komunikuje s Allianzom elektronicky, pri nových klientoch je to 100 %. Efektívnym nástrojom online komunikácie je portál Môj Allianz.
25.11.2021
Čítať viac o Klienti Allianz digitálnou komunikáciou ušetrili už vyše 1000 stromov

Vyberáme z banky.sk