DSS navrhujú predĺžiť lehotu na prvý prestup do inej DSS

Predĺžením lehoty na 18 mesiacov chcú dôchodkové spoločnosti získať čas na právnu úpravu prestupov sporiteľov medzi DSS tak, aby sa vykonávali priamo na pobočke Sociálnej poisťovne

Asociácia dôchodkových správcovských spoločností navrhuje predĺžiť lehotu, počas ktorej nemôže sporiteľ prvýkrát prestúpiť do inej dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS), zo súčasných 12 na 18 mesiacov od zapísania zmluvy o dôchodkovom sporení do registra Sociálnej poisťovne (SP). Ako na utorkovej tlačovej besede povedal podpredseda predstavenstva asociácie Peter Socha, predĺžením lehoty chcú DSS získať čas na právnu úpravu prestupov sporiteľov medzi správcovskými spoločnosťami tak, aby sa vykonávali priamo na pobočke SP, a nie cez dôchodkových sprostredkovateľov. Návrhy asociácie na zmeny zákona o starobnom dôchodkovom sporení by podľa neho mali prispieť k zamedzeniu špekulatívnych prestupov od budúceho roka, ako aj uzatváraniu podvodných zmlúv o starobnom dôchodkovom sporení.

Neodôvodnené prestupy, z ktorých by profitovali iba sprostredkovatelia, by podľa asociácie poškodzovali tak dôchodkové spoločnosti, ako aj samotných sporiteľov. Správcovským spoločnostiam by vysoký počet prestupov podľa Sochu výrazne zvýšil náklady na získanie klientov, čo by mohlo ohroziť finančnú stabilitu dôchodkových spoločností. "Vyššie náklady spoločností by znamenali aj oddialenie znižovania poplatkov pre sporiteľov a tým aj negatívny dopad na konečnú výšku ich dôchodkových úspor," povedal Socha. Ako pokračoval, asociácia nikomu nebude brániť zmeniť správcovskú spoločnosť. Keďže výnosy v dôchodkových fondoch jednotlivých spoločností sú v súčasnosti podľa Sochu veľmi podobné, podpredseda predstavenstva asociácie DSS zatiaľ nevidí dôvod k hromadným prestupom sporiteľov medzi penzijnými spoločnosťami.

©2005, Autorské práva SITA a.s. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. je výslovne zakázané.

Vyberáme z poistovne.sk

pexels-stefan-239928581-30391273

KOOPERATIVA vlani vyplatila klientom takmer 437 miliónov eur

Poisťovňa KOOPERATIVA vlani svojim klientom vyplatila poistné plnenia v rekordnej výške 436,9 milióna eur – o takmer 11 % viac ako v roku 2024.
14.05.2026 | redakčne upravené
Čítať viac o KOOPERATIVA vlani vyplatila klientom takmer 437 miliónov eur
Businessman rata-005

Zdravotné poisťovne na Slovensku hospodárili v zisku

Výsledok hospodárenia sektoru verejného zdravotného poistenia za prvý kvartál tohto roka je zisk 8,7 milióna eur.
13.05.2026
Čítať viac o Zdravotné poisťovne na Slovensku hospodárili v zisku
pexels-content-prod-co-6446316

Dozvie sa poisťovňa o úmrtí sama?

Čo robiť so životnou poistkou po smrti príbuzného? Ako zistíme, či bol zosnulý vôbec poistený? Pozrite si praktický návod, ako je treba postupovať pri úmrtí blízkej osoby, aby ste neprišli o poistné plnenie.
13.05.2026 | Katarína Macková
Čítať viac o Dozvie sa poisťovňa o úmrtí sama?

Vyberáme z banky.sk