Drahšie veci v byte si môžete pripoistiť

Drahá elektronika či starožitnosť alebo šperky zvyšujú hodnotu vašej domácnosti. Poisťovne ponúkajú ich pripoistenie.  


Ak ste si do bytu kúpili domáce kino alebo starožitnosť, môžete si tieto veci špeciálne pripoistiť, ale nie je to povinnosť. Poisťovne radia rozhodovať sa podľa rastu celkovej hodnoty hnuteľných vecí v domácnosti.

Pokiaľ celková poistná suma domácnosti nevzrástla o viac ako 15%, netreba upravovať poistnú zmluvu,“ radí Zuzana Eliášová, hovorkyňa ČSOB poisťovne v našej poradni.

V ČSOB poisťovni máte elektroniku v domácnosti krytú do limitu poistného plnenia 10% alebo 15% celkovej poistnej sumy v závislosti od dojednaného balíčka poistenia.

„Ak je hodnota domáceho kina vyššia než spomínaný limit, je možné si ho doplnkovo pripoistiť až do 6 600 eur,“ dodáva Eliášová.

Lucia Makayová, hovorkyňa Generali poisťovne, radí pri zvyšovaní hodnoty majetku v byte požiadať o navýšenie poistnej sumy na existujúcej zmluve. Dopoisťovať individuálne jednotlivé predmety nie je potrebné.

Aj v Generali poisťovni sú veci vyššej hodnoty, ako napríklad starožitný nábytok, poistené automaticky na hodnotu 15 % z poistnej sumy domácnosti. „Túto poistnú sumu je možné v prípade záujmu zo strany klienta navýšiť,“ dodáva Makayová.

Lista Odporucame Znalecký posudok a pevný zámok

Ak sa rozhodnete si niečo nadštandardne pripoistiť, pripravte sa na to, že si poisťovňa od vás môže pýtať aj znalecký posudok o hodnote veci.

„Ak sa v byte nachádzajú klenoty a veci historickej či umeleckej hodnoty. V týchto prípadoch je nutné doložiť znalecký posudok, na základe ktorého sa stanoví výška poistnej sumy,“ vysvetľuje Daniela Šulcová, hovorkyňa Komunálnej poisťovne.

Poisťovne upozorňujú aj na to, že dôležitým faktorom pri poistení vecí vyššej hodnoty ako súčasti poistenia domácnosti je aj spôsob zabezpečenia bytu. Makayová odporúča klásť dôraz práve na kvalitné mechanické zabezpečenie domácnosti (napríklad bezpečnostné dvere), aby sa nestalo, že vám bude poistné plnenie krátené.  
 

Vyberáme z poistovne.sk

53665

Novis končí, slovenský poistný trh je však podľa analytikov stabilizovaný

Koniec poisťovne Novis neznamená podľa analytikov to, že v jej krokoch pôjdu aj ďalšie komerčné poisťovne. Národná banka Slovenska v pondelok informovala, že vzala poisťovni Novis licenciu.
06.06.2023
Čítať viac o Novis končí, slovenský poistný trh je však podľa analytikov stabilizovaný
Narodna Banka Slovenska -001

NBS odobrala povolenie na vykonávanie poisťovacej činnosti spoločnosti Novis

Národná banka Slovenska (NBS) odobrala povolenie na vykonávanie poisťovacej činnosti spoločnosti Novis Insurance Company, Novis Versicherungsgesellschaft, Novis Compagnia di Assicurazioni, Novis Poisťovňa a.s.
06.06.2023
Čítať viac o NBS odobrala povolenie na vykonávanie poisťovacej činnosti spoločnosti Novis

Asistenčné služby k cestovnému poisteniu

Viete, že asistenčné služby môžete využiť aj v iných prípadoch ako je škodová udalosť? Pozreli sme sa na situácie, kedy vám vedia pomôcť.
05.06.2023 | redakcia
Čítať viac o Asistenčné služby k cestovnému poisteniu

Vyberáme z banky.sk