Drahšie veci v byte si môžete pripoistiť

Drahá elektronika či starožitnosť alebo šperky zvyšujú hodnotu vašej domácnosti. Poisťovne ponúkajú ich pripoistenie.  


Ak ste si do bytu kúpili domáce kino alebo starožitnosť, môžete si tieto veci špeciálne pripoistiť, ale nie je to povinnosť. Poisťovne radia rozhodovať sa podľa rastu celkovej hodnoty hnuteľných vecí v domácnosti.

Pokiaľ celková poistná suma domácnosti nevzrástla o viac ako 15%, netreba upravovať poistnú zmluvu,“ radí Zuzana Eliášová, hovorkyňa ČSOB poisťovne v našej poradni.

V ČSOB poisťovni máte elektroniku v domácnosti krytú do limitu poistného plnenia 10% alebo 15% celkovej poistnej sumy v závislosti od dojednaného balíčka poistenia.

„Ak je hodnota domáceho kina vyššia než spomínaný limit, je možné si ho doplnkovo pripoistiť až do 6 600 eur,“ dodáva Eliášová.

Lucia Makayová, hovorkyňa Generali poisťovne, radí pri zvyšovaní hodnoty majetku v byte požiadať o navýšenie poistnej sumy na existujúcej zmluve. Dopoisťovať individuálne jednotlivé predmety nie je potrebné.

Aj v Generali poisťovni sú veci vyššej hodnoty, ako napríklad starožitný nábytok, poistené automaticky na hodnotu 15 % z poistnej sumy domácnosti. „Túto poistnú sumu je možné v prípade záujmu zo strany klienta navýšiť,“ dodáva Makayová.

Lista Odporucame Znalecký posudok a pevný zámok

Ak sa rozhodnete si niečo nadštandardne pripoistiť, pripravte sa na to, že si poisťovňa od vás môže pýtať aj znalecký posudok o hodnote veci.

„Ak sa v byte nachádzajú klenoty a veci historickej či umeleckej hodnoty. V týchto prípadoch je nutné doložiť znalecký posudok, na základe ktorého sa stanoví výška poistnej sumy,“ vysvetľuje Daniela Šulcová, hovorkyňa Komunálnej poisťovne.

Poisťovne upozorňujú aj na to, že dôležitým faktorom pri poistení vecí vyššej hodnoty ako súčasti poistenia domácnosti je aj spôsob zabezpečenia bytu. Makayová odporúča klásť dôraz práve na kvalitné mechanické zabezpečenie domácnosti (napríklad bezpečnostné dvere), aby sa nestalo, že vám bude poistné plnenie krátené.  
 

Vyberáme z poistovne.sk

policia-redakcia

Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.

Slovenské cesty o výtlky nemajú núdzu. Aj keď ich každý rok opravia, objavia sa nové. Čo robiť, ak ste na jeden z nich s autom nabehli a odnieslo si to vozidlo? Preplatí vám škodu poisťovňa?
27.03.2023 | redakcia
Čítať viac o Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.
female-executive-looks-out-modern-office-window

Poistenie pohľadávok: Pribúdajú krádeže identity firiem

Postcovidová doba prináša vo svete opäť rastúci trend vo firemných podvodoch s ukradnotou identitou. Vysvetlíme vám, ako tento podvodný model funguje a či vám pomôže poistenie.
23.03.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Poistenie pohľadávok: Pribúdajú krádeže identity firiem
hands-typing-on-laptop

Za každým úspešným podnikateľom stojí spoľahlivý účtovník

Hľadáte profesionálnu a spoľahlivú firmu na vedenie účtovníctva? Máte záujem o outsourcing ekonomických aktivít? Alebo ste nováčikom v oblasti podnikania a potrebujete pomoc nie len v oblasti účtovníctva, ale aj daní?
22.03.2023
Čítať viac o Za každým úspešným podnikateľom stojí spoľahlivý účtovník

Vyberáme z banky.sk