Dôchodkové fondy vám zarobia viac ako sporenie v banke

Pri zakladaní sporenia v 2. pilieri si môžete vo vašej dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS) vybrať z niekoľkých druhov dôchodkových fondov, v ktorých sa budú vaše peniaze zhodnocovať.
Na konci januára dostal každý sporiteľ v 2. pilieri výpis od svojej dôchodkovej správcovskej spoločnosti o stave na svojom dôchodkovom účte. Výpis obsahuje prehľad o výške úspor, ich zhodnotení aj poplatkoch za správu. Kľúčovou informáciou je najmä rozdelenie prostriedkov v jednotlivých fondoch, teda samotná investičná stratégia, ktorá má na zhodnotenie vašich úspor zásadný vplyv. Vybrať optimálnu investičnú stratégiu vám môže pomôcť investično-rizikový dotazník na webe jednotlivých DSSiek.  Z čoho si teda môžete vybrať? Fondy sú dlhopisové, akciové, zmiešané a indexové.

PPSS - NEW-do-clankov

 
Podľa Allianz SDSS sa väčšina sporiteľov o svoje dôchodkové úspory príliš nezaujíma - až 80 percent z nich ich drží v dlhopisoch. Hlavným dôvodom je slabá informovanosť, ale aj nezáujem o dôchodkové úspory. „Väčšina ľudí až teraz zisťuje, že aj oni patrili k tej mase sporiteľov, ktorí boli v roku 2013 automaticky presunutí z negarantovaného fondu do garantovaného a až teraz s tým začínajú niečo robiť. To tempo je však pomalé“, hovorí portfólio manažér Allianz SDSS Miro Kotov.
 

PORADŇA - Z čoho budem žiť na dôchodku?


Rizikovejšie fondy zarobia viac

Platí, že fondy, ktoré investujú do rizikovejších aktív, ako sú napríklad akcie, vám môžu priniesť vyššie výnosy, no i straty. Medzi najvýnosnejšie (ale aj najrizikovejšie) patria akciové a indexové fondy, tie sledujú vývoj jednotlivých akciových indexov. Z dlhodobého hľadiska však tieto fondy prinášajú vyššie zisky. Napríklad za minulý rok tieto indexové fondyzaznamenali ročné výnosy od 2,5 do 10%. Akciové fondy vám dokázali zarobiť ročne od 0,16 do 11%. To je oveľa viac ako úroky na termínovaných vkladochv bankách, ktoré vám nezarobia ani 1%. Podobne aj úroky na sporiacich účtoch sa pohybujú pod 1%.
 
Najmenej rizikové, no aj najmenej výnosné, sú dlhopisové fondy, ktoré investujú najmä do štátnych dlhov. Tieto bezpečné fondy majú aktuálne ročné výnosy od -0,04 do 0,9%. No a vzhľadom na infláciu, ktorá bola v marci tohto roka na úrovni 1%, vám peniaze vložené do dlhopisov v podstate prerábajú, plus musíte rátať aj s poplatkami.  Odborníci  však pozorujú trend, že si mladí ľudia, ktorí len vstupujúci do 2. piliera, čoraz častejšie volia najmä akciové fondy. „Alokácia novovstupujúcich sporiteľov je väčšinou v pomere 80 percent úspor do akciového a 20 percent do dlhopisového fondu,“ tvrdí Kotov.
  Lista Odporucame

Zmena fondu je rýchla 

Dôchodkový fond môžete ľubovoľne zmeniť a sporiť si môžete aj v dvoch fondoch súčasne. Tak sa dá znižovať riziko straty. Napríklad polovicu vašich úspor si môžete dať do rizikovejších akciových fondov a druhú polovicu do dlhopisových fondov. Jediné obmedzenie je zo zákona, ktorý hovorí, že od veku 50 rokov musíte mať povinne 10% z hodnoty osobného účtu v dlhopisovom garantovanom fonde. Zmenu dôchodkového fondu môžete vo väčšine DSS-iek urobiť cez svoj osobný účet na internete, telefonicky prípadne na pobočke. Proces zmeny trvá iba niekoľko dní.


Prerušenie sporenia

Ak stratíte zamestnanie, prestane za vás firma odvádzať odvody do Sociálnej poisťovne a tým pádom sa vám preruší prispievanie aj do 2. piliera.
Samozrejme, nikto vám nebráni aj ako nezamestnanému dobrovoľne si prispievať do oboch pilierov. Prispievať na 2. pilier si môžete 4,25 % z vašich odvodov a navyše si príspevky môžete odrátať z daní.

Vyberáme z poistovne.sk

436744768_6606007092041_4682621123979878352_n

Poistenie pre dobrovoľných hasičov

Na Slovensku je približne 80 000 dobrovoľných hasičov, ktorí doteraz nemali možnosť uzavrieť si poistenie zodpovednosti za spôsobenú škodu pri výkone svojej činnosti. Od mája taktéto poistenie už existuje.
24.05.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Poistenie pre dobrovoľných hasičov
business-women-working

V poistení nezabudnite na oprávnenú osobu. Takto ju môžete určiť, zmeniť a zrušiť.

Vysvetlíme vám význam oprávnenej osoby a odpovieme na praktické otázky, ako ju môžete určiť, zmeniť, či zrušiť. Poradíme, čo treba robiť v prípade rozvodu a aké obmedzenia sú pri maloletých oprávnených osobách.
22.05.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o V poistení nezabudnite na oprávnenú osobu. Takto ju môžete určiť, zmeniť a zrušiť.
redakcia-nehoda1

Minulý rok riešila Allianz 64 škôd spôsobených alkoholom za volantom. Najväčší účet presiahol 238-tisíc

Za škody spôsobené opitými vodičmi vyplatila Allianz za minulý rok takmer 607-tisíc eur. Vodička pod vplyvom drog spôsobila škodu za 238-tisíc eur. Účet musí zaplatiť. Allianz sa opäť zapojila do edukatívnej kampane, v ktorej návštevníkom barov a krčiem rozdávajú fiktívne účty s reálnymi nákladmi za nehodu pod vplyvom alkoholu.
21.05.2024
Čítať viac o Minulý rok riešila Allianz 64 škôd spôsobených alkoholom za volantom. Najväčší účet presiahol 238-tisíc

Vyberáme z banky.sk