Dočasnú PN budú lekári od júna povinne potvrdzovať elektronicky

Dočasnú pracovnú neschopnosť (PN) budú všetci lekári od začiatku júna už povinne vystavovať elektronicky. Skončí sa tak ročné prechodné obdobie, počas ktorého bolo vystavovanie elektronických PN pre lekárov dobrovoľné.

zdravotnictvo-IvanS

Približne štyria z desiatich lekárov pritom v minulom mesiaci ešte neprešli na potvrdzovanie PN elektronickou formou.

Ako agentúru SITA informoval hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr, podiel PN vystavených elektronicky na celkovom počte vystavených PN v apríli dosiahol 56,5 percenta. „Za apríl 2023 evidujeme 33 765 elektronických PN a 26 038 papierových PN," uviedol. Od začiatku júna minulého roka do 29. mája tohto roka prijala Sociálna poisťovňa 373,5 tisíca elektronických PN.

V systéme elektronickej PN chorý občan navštívi lekára, ktorý mu vystaví PN elektronicky a o všetko ostatné sa už starajú úrady. Občan na PN už nemusí vypisovať žiadosť o nemocenskú dávku, keďže postačuje vystavenie elektronickej PN. Po vystavení elektronickej PN spolu komunikujú ambulantné softvéry, Národné centrum zdravotníckych informácií a Sociálna poisťovňa. Sociálna poisťovňa komunikuje so zamestnávateľom a poistenec vidí informácie o PN v elektronickom účte poistenca.

Vyberáme z poistovne.sk

31403_obr

Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz

Svet zažil tzv. annus horribilis - globálne finančné aktíva poklesli o 2,7 %, čo je najväčší pokles od svetovej finančnej krízy. Z finančného majetku nám výrazne ukrajuje inflácia, potrebujeme sa naučiť inteligentne sporiť. Slovenskí sporitelia sa bankám otočili chrbtom – vyberali úspory a investovali na kapitálových trhoch, kde nakúpili rekordné množstvo cenných papierov za 1,5 miliardy eur.
28.09.2023
Čítať viac o Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz
Businessman podpisuje zmluvu-001

Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu

Dopravné nehody, zneužívanie, rôzne zločiny, či úmrtie blízkej osoby. Väčšina z nás si zažije počas svojho života určitý druh traumy. Hoci po takomto šoku nie každý na to myslí, ale obeť násilného trestného činu má nárok na odškodné. Či už po podaní žiadosti na ministerstve spravodlivosti, alebo ak má uzatvorené životné poistenie, tak prostredníctvom poistenia.
26.09.2023
Čítať viac o Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu
redakcia-nehoda

Allianz hlási nárast odhalených podvodov, v niektorých oblastiach padli celoročné rekordy

Za prvých 8 mesiacov tohto roka odhalil Allianz podvody za viac ako 10 miliónov eur. Najviac stúpli podvody v PZP a v poistení privátneho majetku. Jeden klient si chcel z novej poistky uplatniť starší úraz ramena, iný chcel novou poistkou zaplatiť 4 roky zničenú strechu.
20.09.2023
Čítať viac o Allianz hlási nárast odhalených podvodov, v niektorých oblastiach padli celoročné rekordy

Vyberáme z banky.sk