Coface mal najúspešnejší rok za posledných desať rokov

Svetová poisťovňa úverov Coface zaznamenala v roku 2006 najvyšší nárast obratu za posledných desať rokov.

Svetová poisťovňa úverov Coface zaznamenala v roku 2006 najvyšší nárast obratu za posledných desať rokov. Konsolidovaný obrat spoločnosti dosiahol 1,343 miliardy Eur. Oproti predchádzajúcemu roku je to o 10,2 percenta viac. Spoločnosti sa tak podarilo naplniť jej strategický plán – rásť rýchlejšie ako hlavní konkurenti a rozširovať služby spoločnosti aj do nových krajín. Na vysokom minuloročnom raste sa podieľali práve nové krajiny, v ktorých Coface začal minulý rok poskytovať svoje služby.

Okrem poistenia úverov poskytuje spoločnosť i informácie o bonite obchodných partnerov, správu a manažment pohľadávok a faktoring. Najviac rástlo minulý rok poistenie. Tvorí až 80 % celého obratu. Vzrástlo o 9,9 percenta. Vysoký rast zaznamenal minulý rok i faktoring (40 percent) a správa pohľadávok (16,2 percenta).

Prevádzkový zisk spoločnosti dosiahol 189 miliónov Eur, čistý zisk 115 miliónov Eur. Výsledky sú v prvom prípade o jeden a v druhom prípade o dva milióny horšie ako pred rokom. Podpísal sa na tom o niečo menší zisk z finančných operácií. Ten zhoršil priaznivý vplyv zvýšenia obratu minulý rok. Spoločnosť v súčasnosti pôsobí v 60-tich krajinách. Vo Francúzsku, Nemecku a Rakúsku tvorí jej obrat 60,5 percenta z celkového obratu. Zvyšok pripadá na ostatné krajiny. Pomer sa pritom postupne mení v prospech týchto ostatných krajín. Minulý rok ich posilnenie predstavovalo 3,1 percentuálneho bodu. Plány spoločnosti na tento rok sú optimistické. Predpokladá sa, že i napriek pomalšiemu ekonomickému rastu v USA a v Európe bude záujem o jej služby rásť.

Aj pobočka spoločnosti na Slovensku dosahuje v súčasnosti vysoký rast. Za prvé štyri mesiace tohto roku predstavoval rast obratu 58,9 percenta oproti rovnakému obdobiu v minulom roku. Konateľ spoločnosti Peter Meier vysvetľuje, že za nárastom sú dva dôvody. „Index platobnej disciplíny nám ukazuje mierne zhoršenie v posledných rokoch. Spoločnosti teda majú väčšie obavy z platobného styku, to zvyšuje záujem o naše služby. Ďalším dôvodom je, že slovenské spoločnosti len postupne prichádzajú na výhody zabezpečenia pohľadávok,“ hovorí Peter Meier. Hovorí, že až 93 percent žiadostí o informácie o obchodných partneroch dávajú slovenskí zákazníci na ďalšie firmy pôsobiace na domácom trhu. Len sedem percent žiadostí o informácie predstavuje dopyt po informáciach o firmách v zahraničí. „Slovenské firmy sa boja overovať svojich odberateľov v zahraničí, aby nestratili ich sympatie. Myslia, si že zahraniční odberatelia predstavujú menšie riziko ako domáci, pritom riziko z nezaplatenia môže byť rovnaké alebo aj vyššie. Navyše nepoznajú dobre podmienky zahraničného trhu,“ hovorí Peter Meier. Coface Slovakia, s.r.o. poskytuje v súčasnosti zatiaľ obchodné informácie, správu pohľadávok a iné produkty v oblasti starostlivosti o pohľadávky a prevencie ich vzniku.

Coface Slovakia sa zaoberá poskytovaním obchodných a úverových informácií, mimosúdnym inkasom pohľadávok, monitoringom, správou pohľadávok a poskytovaním marketingových adries. Na slovenskom trhu spoločnosť pôsobí od roku 1993. Je členom francúzskej skupiny Coface, ktorá patrí medzi najväčších poisťovateľov pohľadávok. Coface je hodnotený ratingom AA+ od Fitch, AA od S&P a Aa3 od Moody´s. Je dcérskou spoločnosťou Natixis, ktorej akciový kapitál predstavoval po aplikácii CRD/Bazilej II noriem na konci roku 2006 sumu 11.2 miliárd EUR. O viac než 85 tisíc klientov v 60 krajinách, v ktorých je priamo prítomný, sa stará 5 100 zamestnancov. www.coface.sk

Vyberáme z poistovne.sk

pexels-towfiqu-barbhuiya-3440682-11716934

Vysoký BMI je rizikový faktor pri zdraví aj pri životnom poistení

Nadváha a obezita dnes týka viac než 50% slovenskej dospelej populácie. BMI dosahuje rekordné hodnoty. Dokážu tento trend zvrátiť „ zázračné lieky na chudnutie“?
04.05.2026 | redakčne upravené
Čítať viac o Vysoký BMI je rizikový faktor pri zdraví aj pri životnom poistení
pexels-towfiqu-barbhuiya-3440682-11350076

Výška poistného plnenia. Čo sa skrýva v tejto sume?

Každého, kto nahlasuje škodu do poisťovne, zaujíma, koľko od poisťovne dostane peňazí. Niektorí sú so sumou spokojní, iní čakali viac. Od čoho teda závisí výška poistného plnenia?
29.04.2026 | redakcia
Čítať viac o Výška poistného plnenia. Čo sa skrýva v tejto sume?

Vyberáme z banky.sk