Čo robiť s pokazeným autom na dovolenke

Ak sa vám na dovolenke v zahraničí pokazí auto nezúfajte. Pomôže vám havarijné poistenie, a niekedy aj PZP. 


Vydať sa na dovolenku by ste sa mali s autom, ktoré je predtým poriadne technicky skontrolované či je schopné zvládnuť dlhú cestu. Napriek tomu sa môže stať, že sa vám na ceste stane porucha. Poisťovne.sk zisťovali ako a cez ktoré poistenie máte riešiť takúto situáciu.

Oslovené poisťovne radia poruchu na vozidle, ktorá nastane v zahraničí, riešiť v prvom rade cez havarijné poistenie. Tam máte vždy zaplatenú asistenčné službu, ktorá by vám mala pomôcť radami, ale aj pri zabezpečení opravy poruchy auta na mieste, alebo jeho odťahu do najbližšieho servisu

„Túto možnosť má aj klient s povinným zmluvným poistením (PZP), avšak s pripoistením rozšíreného balíka asistenčných služieb,“ dodáva Daniela Šulcová, hovorkyňa, Komunálnej poisťovne.

Ak máte uzavretý len základný balík v PZP v podobnom prípade si budete musieť náklady hradiť sami.

lista Neprehliadnite

Ako postupovať pri poruche


Ak vás zradí auto, zavolajte v prvom rade operátorovi v asistenčnej službe nadiktujete údaje o poistnej zmluve, o vás a základné údaje o vašom aute (evidenčné číslo, VIN a model vozidla) a tiež kontaktné telefónne číslo, počet cestujúcich vo vozidle, detailné miesto nehody a dôvod nepojazdnosti vozidla. Potom sa riadite pokynmi operátora.

Podľa závažnosti poruchy sa poisťovňa rozhodne či vám dá auto opraviť na mieste (ak sa jedná o jednoduchšiu opravu) alebo ho dá odtiahnuť do najbližšieho servisu. Tam si však opravu už hradíte sami, ale bločky si odložte, aby ste ich pri preplatení mohli dokladovať poisťovni.

V Komunálnej poisťovni platí, že ak by oprava poruchy trvala dlhšie ako 8 hodín, vtedy vám asistenčná služba uhradí:
  • ubytovanie na maximálne dve noci pre všetky oprávnené osoby
  • návrat do miesta vášho trvalého bydliska alebo pokračovanie v ceste do cieľa dovolenky vlakom II. triedy alebo autobusom, alebo náhradným motorovým vozidlom zabezpečeným zo strany asistenčnej spoločnosti na maximálne 24 hodín, alebo letenku v turistickej triede
  • asistenčná služba vám preplatí aj cestu na vyzdvihnutie vozidla zo servisu

V poisťovni Generali máte v rámci asistenčných služieb k PZP a havarijnému poisteniu nárok na náhradné vozidlo maximálne do 72 hodín. Odťah vám táto poisťovňa zaplatí maximálne do 200 eur.

Pri väčšej škode na aute sa poisťovne zvyčajne zaplatia len najnutnejšiu opravu za hranicami, aby ste sa vedeli autom dostať domov a tam sa vozidlo doopravuje.
Náhradné auto z požičovne iba niekedy

Ak by ste auto mali poškodené tak, že sa nedá spojazdniť a potrebuje dlhšiu opravu nespoliehajte sa na to, že vám poisťovňa automaticky preplatí aj náklady na zapožičanie náhradného auta. To dostanete len ak máte dojednané aj poistenie náhradného vozidla.

„Ďalšie motorové vozidlo môže poskytnúť asistenčná služba iba na návrat domov, alebo do cieľového miesta v danej krajine. Alebo ak má klient v rámci havarijného poistenia dojednané pripoistenie náhradného vozidla,“ dodáva Šulcová. To stojí v Komunálnej poisťovni od 21 eura ročne.
 

Vyberáme z poistovne.sk

Čo robiť, ak vás zasiahol ničivý živel na dovolenke?

Náhle zmeny počasia každý rok spôsobujú problémy aj dovolenkárom. Požiare, silné búrky a víchrice neobchádzajú ani európske letoviská a spôsobujú obrovské škody na majetku aj na životoch. Ponúkame rady pre dovolenkárov, čo robiť v takýchto prípadoch.
29.07.2021 | redakcia
Čítať viac o Čo robiť, ak vás zasiahol ničivý živel na dovolenke?
Asistenčné služby Groupama

Klienti zbytočne prichádzajú o výhody. Nevedia, čo zahŕňajú asistenčné služby

Sú pre klientov k dispozícii zadarmo, no mnohí vôbec nevedia, čo všetko zahŕňajú a kedy sa dajú využiť. Hovoríme vo všeobecnosti o asistenčných službách, ale najmä o tých v havarijnom poistení. Klienti často nevedia, že ich vôbec majú a pri nehode či poruche auta na ceste ich využívajú len veľmi málo.
27.07.2021
Čítať viac o Klienti zbytočne prichádzajú o výhody. Nevedia, čo zahŕňajú asistenčné služby
holding-car-keys

Čo robiť, ak vám v zahraničí ukradnú alebo vykradnú auto

Ak vám ukradnú auto, nečakajte a krádež ihneď nahláste polícii a následne svojej poisťovni. Preplatenie škody za ukradnuté auto si môžete nárokovať z havarijného poistenia.
26.07.2021 | redakčne upravené
Čítať viac o Čo robiť, ak vám v zahraničí ukradnú alebo vykradnú auto

Vyberáme z banky.sk