Čo je vlastne PZP?

Koho a do akej miery chráni PZP? Aký je rozdiel medzi PZP a havarijným poistením?


Skratka PZP znamená Povinné zmluvné poistenie. Je to poistenie povinné zo zákona a musí ho mať (malo by mať) každé vozidlo.

PZP oceníte pri haváriách, pretože práve toto poistenie chráni obete dopravných nehôd. Z PZP poisťovňa uhrádza škody, ktoré spôsobíte svojim motorovým vozidlom cudzej osobe - ako materiálne škody (škoda na inom aute, škoda na majetku tretích osôb, škoda na vozovke), tak aj škody na zdraví (ujma na zdraví prepravovaných osôb, chodcov, cyklistov).

Štát dokonca určuje minimálne limity plnenia z Povinného zmluvného poistenia nasledovne:
  • 5 000 000 € pre škodu na zdraví a nákladoch pri usmrtení
  • 1 000 000 € pre ostatné majetkové škody

Kde platí Povinné zmluvné poistenie

Z PZP sa vyplácajú škody, ku ktorým došlo na území Slovenskej republiky, štátov EÚ alebo v iných štátoch, s ktorým Slovenská kancelária poisťovateľov uzavrela dohodu o vzájomnom vyrovnávaní nárokov na náhradu škody spôsobenej prevádzkou motorového vozidla. Zoznam členských štátov zelenej karty si môžete pozrieť tu.

Aké doklady preukazujú, že som PZP uzavrel?

Pri uzavretí Povinného zmluvného poistenia, vám poisťovňa vydá bielu a zelenú kartu. Biela karta je potvrdenie na území Slovenska, zelená karta je potrebná pri ceste do zahraničia. Zelenú kartu posiela poisťovňa poštou domov na vašu adresu zvyčajne do 1 mesiaca od uzavretia PZP.

Napriek tomu, ze povinné zmluvné poistenie je povinné zo zákona, nie všetci vodiči ho majú. V prípade, že PZP nemáte a zastavia vás policajti, udelia vám blokovú pokutu. V prípade, že PZP nemáte a spôsobíte dopravnú nehodu, všetky náklady na úhradu majetkových škôd i škôd na zdraví budete musieť zaplatiť z vlastného vrecka. Určite to bude viac, ako cena PZP.
 

Aký je rozdiel medzi havarijným poistením a PZP?

Ako ste postrehli, doteraz sme stále hovorili iba o škode, ktorú spôsobíte tretej osobe. PZP sa nevzťahuje na škodu vzniknutú na vašom vozidle vaším zavinením. Na úhradu škôd na vašom vozidle slúži havarijné poistenie.

Havarijné poistenie je dobrovoľné. Poisťovne ponúkajú možnosť, poistiť si rôzne riziká, okrem škody pri havárii to môže byť vandalizmus či krádež. Podľa štatistík, na Slovensku iba 20% áut má havarijnú poistku.

Podľa Slovenskej kancelárie poisťovateľov sa na slovenských cestách udialo k 30.6.2014 až 59 340 škodových udalostí, čo je v priemere 300 za jeden deň! Preto naozaj zvážte, či sa vám oplatí jazdiť bez poistky...

Vyberáme z poistovne.sk

31403_obr

Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz

Svet zažil tzv. annus horribilis - globálne finančné aktíva poklesli o 2,7 %, čo je najväčší pokles od svetovej finančnej krízy. Z finančného majetku nám výrazne ukrajuje inflácia, potrebujeme sa naučiť inteligentne sporiť. Slovenskí sporitelia sa bankám otočili chrbtom – vyberali úspory a investovali na kapitálových trhoch, kde nakúpili rekordné množstvo cenných papierov za 1,5 miliardy eur.
28.09.2023
Čítať viac o Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz
Businessman podpisuje zmluvu-001

Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu

Dopravné nehody, zneužívanie, rôzne zločiny, či úmrtie blízkej osoby. Väčšina z nás si zažije počas svojho života určitý druh traumy. Hoci po takomto šoku nie každý na to myslí, ale obeť násilného trestného činu má nárok na odškodné. Či už po podaní žiadosti na ministerstve spravodlivosti, alebo ak má uzatvorené životné poistenie, tak prostredníctvom poistenia.
26.09.2023
Čítať viac o Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu
redakcia-nehoda

Allianz hlási nárast odhalených podvodov, v niektorých oblastiach padli celoročné rekordy

Za prvých 8 mesiacov tohto roka odhalil Allianz podvody za viac ako 10 miliónov eur. Najviac stúpli podvody v PZP a v poistení privátneho majetku. Jeden klient si chcel z novej poistky uplatniť starší úraz ramena, iný chcel novou poistkou zaplatiť 4 roky zničenú strechu.
20.09.2023
Čítať viac o Allianz hlási nárast odhalených podvodov, v niektorých oblastiach padli celoročné rekordy

Vyberáme z banky.sk