Chystáte sa na lyžovačku? Úrazy vám ju môžu predražiť!

Štatistiky potvrdzujú, že ani maximálna opatrnosť na svahu nemusí stačiť. Okrem zdravotných problémov po páde či zrážke na lyžiach vás čakajú aj nemalé finančné výdavky, ktoré so sebou takéto poistné udalosti prinášajú. Poradíme, ako sa im vyhnúť.
Ak nie ste dobrý lyžiar a spadnete na svahu, pričom nikoho iného nezraníte, situáciu môžete riešiť cez úrazové poistenie v rámci cestovného poistenia.

Horšie je to v prípade, ak ste zozadu narazili do stojaceho lyžiara - vtedy vina padá na vás a nie vždy vyviaznete z nehody len s ospravedlnením. Najmä v zahraničí si ľudia vedia vymáhať svoje bolestné aj na súdoch. V takom prípade vám pomôže poistenie zodpovednosti za škodu, ktoré si môžete priplatiť v rámci cestovného poistenia. Toto poistenie vás vie ochrániť pre tisícovými účtami za poškodenú lyžiarsku výstroj, platby za úrazy či za právnika. V zahraničí totiž ľudia nemajú problém domáhať sa odškodného aj súdnou cestou. Náhrada škody vás môže vyjsť aj na desaťtisíce eur. Napríklad transport vrtuľníkom stojí zhruba 25-tisíc eur.

lista Neprehliadnite
Poistenie zodpovednosti môže byť súčasťou cestovného poistenia, alebo sa dá výhodne uzatvoriť spoločne s poistením majetku. Napríklad, ak niekto za poistenie nehnuteľnosti či domácnosti platí ročne 100 eur, dopoistiť si poistenie zodpovednosti za škodu na 15-tisíc eur ho na rok vyjde len zhruba 4 eurá. „Poistenie zodpovednosti preplatí náklady na liečbu lyžiara, ktorého človek zranil, prípadne aj jeho zničený výstroj, napríklad polámané lyže,“ hovorí Milan Janásik hovorca poisťovne Generali.

Lista Odporucame
Ak sa vyberiete lyžovať do zahraničia, pred cestou si nezabudnite uzatvoriť cestovné poistenie. Náklady na úraz pri lyžovačke v zahraničí sa totiž môžu vyšplhať aj na viac ako 100-tisíc eur. Zdravotné poistenie z toho pritom vykryje len minimum. Európsky zdravotný preukaz totiž nekryje náklady v súkromných zdravotníckych zariadeniach, nekryje ani spoluúčasť pacienta v štátnych zariadeniach, takisto nie vždy pokrýva náklady na transport a vôbec nerieši právne služby. Pritom práve tieto položky sú pri poistnej udalosti najvyššie.

Podstatné je aj to, že k cestovnému poisteniu získava klient automaticky asistenčné služby. Môže ich kontaktovať kedykoľvek v prípade núdze – 24 hodín denne 7 dní v týždni.

Na svahoch by sa ľudia mali tiež vyhýbať konzumácii alkoholu. Ak totiž pod jeho vplyvom zrania seba alebo niekoho iného, môže to byť dôvodom na krátenie poistného plnenia. Požitie alkoholu je totiž medzi bežnými výlukami v poistných zmluvách. Vo výlukách poistenia sú aj prípady, ak ste lyžovali mimo vyznačených tratí alebo vykonávali rizikový šport (napríklad skialpinizmus), ktorý ste nemali pripoistený.

Nezabudnite ani na prilbu. Pokiaľ je v danej krajine používanie prilby predpísané zákonom, a vy ju nemáte, pri úraze vám poisťovňa môže krátiť poistné plnenie.

Ako postupovať pri zrážke na svahu

 • kontaktovať asistenčnú službu vašej poisťovne, ktorá vám dá základné rady
 • neuznávajte svoju zodpovednosť za škodu bez súhlasu poisťovne
 • náhradu škody neuhrádzajte, ani sa k tomu nezaväzujte
 • zabezpečte si mená a kontaktné adresy svedkov
 • nepodpisujte žiadny dokument, ktorého obsahu dobre nerozumiete
 • pri spornom zavinení vznik škody nahláste polícii a o nahlásení si vyžiadajte potvrdenie
 • okolnosti vzniku škody sa snažte zdokumentovať napríklad fotografovaním
 • oznámte poistnú udalosť priamo poisťovni, najneskôr do 30 dní po návrate na Slovensko
 • poskytnite poisťovni všetky požadované písomnosti (najmä listy, žaloby, predvolania, rozhodnutia, uznesenia, komerčný zápis o škode s poškodeným)

Príklady poistných udalostí na svahoch

(z archívu poisťovne Generali)
 • Muž sa na svahu zrazil s iným lyžiarom, pričom v dôsledku pádu utrpel vážnu zlomeninu oboch členkov, čo si vyžiadalo operáciu. Klientovi bolo priznané plnenie vo výške 9 800 eur.
 • Klient pri lyžovaní v Rakúsku utrpel komplikovanú zlomeninu nohy. Náklady na transport do nemocnice a operáciu dosiahli 3 100 eur.
 • Z vážneho úrazu sa liečil lyžiar, ktorému sa pri vystupovaní z lanovky zachytila lyža, spadol a utrpel viacpočetné poranenia – odreniny tváre, otras a pomliaždenie mozgu a zlomeninu dvoch rebier. Poisťovňa mu vyplatila plnenie viac ako 7 000 eur.
 • Klient sa v Rakúsku zrazil s lyžiarkou, ktorej spôsobil zranenie kolena a ruky. Náklady na ošetrenie dosiahli 900 eur.

Vyberáme z poistovne.sk

woman-checking-phone

Klienti Allianzu môžu riešenie svojej škody sledovať ako doručenie balíka

Po online sprievodcovi škodou v havarijnom a povinnom zmluvnom poistení, môžu odteraz klienti Allianzu sledovať online aj riešenie škody na majetku. Menšie škody na majetku vyrieši Allianz kompletne online. Aj nahlásenie škody je odteraz v Allianzi jednoduchšie.
17.06.2021
Čítať viac o Klienti Allianzu môžu riešenie svojej škody sledovať ako doručenie balíka
hand-on-steering-wheel

Preplatí mi poisťovňa škodu, ak meškám s úhradou poistného?

Čo robí poisťovňa v prípade, ak klient nezaplatí poistné a stane sa mu škodová udalosť? Vyplatí mu poisťovňa celé poistné plnenie, alebo si uplatní postih? Musí klient poistné doplatiť skôr, ako mu poisťovňa vyplatí náhradu škody?
15.06.2021 | Katarína Macková
Čítať viac o Preplatí mi poisťovňa škodu, ak meškám s úhradou poistného?

Vyberáme z banky.sk