Cestovné poistenie sa dá uzatvoriť aj za hranicami

Ako riešiť situáciu, keď ste už do zahraničia vycestovali, ale zabudli ste sa poistiť?

Veľa dovolenkárov si necháva balenie, ale aj iné veci pred vycestovaním na poslednú chvíľu. Tak sa môže stať, že okrem slnečníka či deky môže človek zabudnúť aj na cestovnú poistku. V ére online sa však aj tento problém dá riešiť.

Vo väčšine poisťovni totiž platí, že keď uzavriete poistenie cez internet, toto začína platiť behom pár minút od zaplatenia, a teda je možné ho uzavrieť aj po vycestovaní do zahraničia. „Poistenie platí ihneď po vyplnení formulára. Podmienkou je okamžité zaplatenie cez kartu,“ upozorňuje Lenka Dolinajová, hovorkyňa Komunálnej poisťovne. Ak však platíte cez internet banking, platba môže prebehnúť aj o niekoľko dní a poistení dovtedy nebudete.

Ako cestovať do zahraničia správne poistený – pošlite nám svoju otázku


Čakacia lehota

Lenže niektoré poisťovne majú na platnosť cestovného poistenia odkladaciu lehotu, aby sa vyhli zneužitiu poistenia zakúpenému na poslednú chvíľu. „Ak sa klient zabudol poistiť a nachádza sa už v zahraničí, je možné dojednať cestovné poistenie prostredníctvom tretej osoby, avšak najskôr so začiatkom poistenia od 5. dňa po dojednaní poistnej zmluvy,“ informuje Beata Lipšicová, hovorkyňa Uniqa poisťovne. Dojednať si cestovné poistenie môžete aj online, ale napríklad Uniqa má prednastavený údaj, že sa v tom čase nachádzate na Slovensku. „Ak sa však už klient v na Slovensku nenachádza, klient tento údaj zmení a podľa toho mu bude nastavený začiatok poistenia na 5. deň po dojednaní poistenia,“ vysvetľuje Lipšicová. U ostatných poisťovní sa čakacie lehoty pohybujú od niekoľkých dní do týždňa.

Predĺženie cez web

Ak ste už v zahraničí a poistka vám vyprší, môžete si ju cez web predĺžiť. Tu je dôležité dať si pozor na to, aby to bolo ešte v priebehu trvania pôvodného poistenia. „Tak nové cestovné poistenie bude nadväzovať na pôvodné a to bez čakacej doby,“ vysvetľuje Lipšicová. Ak požiadate o pokračovanie poistenia až po skončení jeho platnosti, ostanete nepoistení až do doby, kedy začne platiť nové poistenie. Uniqa má dokonca podmienku na dojednanie nového cestovného poistenia a to doloženie prehlásenia o vašom zdravotnom stave a žiadosť o dojednanie nového poistenia.

Poistný podvod

Ak by ste chceli podvádzať a tvrdiť poisťovni, že ste poistku uzatvorili ešte na Slovensku a nie v zahraničí, tá si to môže overovať. V prípade, že ste si poistenie uzatvorili SMS-kou alebo telefonicky, poisťovňa ľahko zistí cez operátora, či ste boli na území Slovenska alebo inde. Aj zmluvy uzatvorené cez internet si môže poisťovňa overovať napríklad cez IP adresu. Kvôli poistnému podvodu vám hrozí pokuta alebo súd, a preto sa to skúšať neoplatí.

Vyberáme z poistovne.sk

burst-Matthew Henry-zubar

Trend prechodu klientov do súkromných zdravotných poisťovní potvrdzujú aj výsledky prepoisťovania

Do Nového roka vstupujú dve súkromné zdravotné poisťovne posilnené o tisícky nových poistencov. Naopak, štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) naďalej poistencov stráca.
30.01.2023 | redakcia
Čítať viac o Trend prechodu klientov do súkromných zdravotných poisťovní potvrdzujú aj výsledky prepoisťovania
redakcia-nehoda1

Za škody vyplatila Allianz minulý rok o 30 percent viac

Účet za škody bol vyšší vo všetkých segmentoch, najviac zaplatila Allianz opäť za škody na vozidlách. V privátnom majetku riešila Allianz veľké požiare, jeden za 440-tisíc, ďalší za 161-tisíc eur. Za onkologické úmrtie vyplatila Allianz pozostalým 200-tisíc eur.
30.01.2023
Čítať viac o Za škody vyplatila Allianz minulý rok o 30 percent viac
daughter-teaching-technology

Zmeny v sociálnom poistení od začiatku roka 2023. Čo potrebujete vedieť? (1. časť) - Dôchodky

Rok 2023 so sebou prináša niekoľko dôležitých zmien v oblasti sociálneho poistenia. Dnes sme pripravili prehľad toho najdôležitejšieho v oblasti dôchodkov.
30.01.2023 | redakcia
Čítať viac o Zmeny v sociálnom poistení od začiatku roka 2023. Čo potrebujete vedieť? (1. časť) - Dôchodky

Vyberáme z banky.sk