Ceny PZP sa veľmi meniť nebudú, pribúdajú pripoistenia

Ceny PZP v budúcom roku znižovať príliš nebudú, lebo sú už roky na minime. Naopak budú mierne rásť. Noviniek pribudlo pomenej. Niekoľko sa objavilo v pripoisteniach, poistenie naďalej zvýhodňujú vernosť a menšiu rizikovosť. 


Na konci októbra poisťovne zverejnili nové ceny povinného zmluvného poistenia (PZP) na budúci rok a novinky, ktoré majú pre klientov pripravené. Pripravili sme vám ich prehľad , keďže na zmenu poisťovne zostáva len pár dní (najneskôr do 19. novembra), ak máte zmluvu od začiatku roka. Platí totiž, že zmluvu môžete vypovedať najneskôr šesť týždňov pred jej vypršaním.

Ceny PZP poisťovne výrazne nemenili, keďže sú už roky na minime. Ak sa hýbali, tak skôr mierne smerom hore. Poisťovne radšej lákajú klientov na vyššie limity krytia, pripoistenie či zľavy za vernosť a vecné darčeky
 

Novinky a lákadla

V Allianz – Slovenskej poisťovni každý, kto si uzavrie PZP telefonicky alebo online, získa zadarmo tester na meranie alkoholu. Dostane ho každý klient, ktorý si dojedná PZP cez internet alebo cez infolinku.

Táto poisťovňa tiež od 1.novembra pre majiteľov vozidiel do 3 500 kg ponúkne okrem súčasnej asistencie Štandard novú asistenciu Lady, ktorá poskytuje širšie asistenčné krytie. Lady Assistance sa dá dojednať k PZP a znamená viac starostlivosti a rýchlu pomoc na ceste v situáciách, kedy si klienti nevedia dať rady. Na službu sa môžete spoľahnúť aj v prípade zabuchnutých alebo stratených kľúčov.

V poisťovni Generali získajú motoristi k PZP ako bonus zadarmo jedno z troch vybraných havarijných rizík (stret so zverou, výtlk alebo úraz) a nadštandardné limity krytia do 6 miliónov eur pri škodách na zdraví a rovnakú čiastku pri škodách na majetku.

Pri PZP v tejto poisťovni majú automaticky zľavu aj majitelia vozidiel starších ako 12 rokov. Namiesto drahšieho havarijného poistenia si môžu pripoistiť len vybrané havarijné riziko k PZP. Na výber majú celkovo z ôsmich rizík.

Novinkou je možnosť pripoistenia asistencie PREMIUM – špeciálny druh asistencie na slovenskom trhu s limitom pre poistnú udalosť vo výške až 2 000 eur a vzťahuje sa na akúkoľvek nepojazdnosť vozidla vrátane živelnej udalosti.

Axa poisťovňa pripravila na budúci rok nový produkt AutoGO. Ponúka v ňom nadštandardné technické a právne asistenčné služby  v cene poistenia. Technická asistencia je poskytovaná v prípade dopravnej nehody alebo poruchy vozidla v dôsledku ktorej je vozidlo nepojazdne - napr. odtiahnutie vozidla z miesta nehody v rámci celého Slovenska zadarmo bez finančného limitu a obmedzenia vzdialenosti.

Novinkou je úhrada pneumatiky v prípade defektu alebo poškodenia ( napríklad výtlky na cestách, vandalizmus, nabehnutie na ostrý predmet na vozovke, dopravná nehoda ) do ceny 120 eur a to až dva krát ročne. Ďalšou novinkou v PZP je možnosť výberu z dvoch limitov krytia (2,5/5 mil.€ a 5/7 mil.eur) .

ČSOB poisťovňa ponúka v PZP možnosť vybrať vyšší limit poistného plnenia a to až 7 mil. € za spôsobené škody ako na zdraví, tak aj na majetku. Zároveň  rozšírila ponuku o nový balík asistenčných služieb Prémium, kde klient za 10 € ročne získate rôzne dodatočné služby a vyššie limity plnenia.

Kľúčenka, zľavy v menších mestách


Komunálna poisťovňa sa ceny pri PZP na rok 2015 nechystá meniť pre stálych a verných klientov. V PZP dostanete poistné plnenie v prípade živlu, úrazu vodiča a posádky a batožiny.

Navyše táto poisťovňa poskytuje ako bonus kľúčenku, ktorú ocení v prípade, že svoje kľúče od auta stratí. Prívesok totiž obsahuje špeciálny numerický kód slúžiaci na identifikáciu jeho majiteľa. Nálezca iba postupuje podľa inštrukcií uvedených na prívesku a nález kľúčov nahlási cez dispečing poisťovne. Následne poisťovňa bude kontaktovať právoplatného majiteľa, aby si kľúče vyzdvihol na určenom mieste.

V porovnaní s minulým rokom ceny PZP podstatne nemenila ani Kooperativa poisťovňa. Rozšírila poistné krytie o ďalšie riziko cez Verejný prísľub. Noví klienti majú možnosť získať poistné krytie škôd na čelnom skle až do 200 eur za jednu a všetky poistné udalosti. V súčasnosti Kooperativa v rámci PZP na základe Verejných prísľubov kryje aj riziká, ktoré je možné štandardne dojednať len v havarijnom poistení ako sú:
  • krádež a poškodenie alebo zničenie batožiny
  • úraz posádky
  • poškodenie alebo zničenie vozidla živlom
Union poisťovňa bude pokračovať v rámci PZP v udeľovaní zliav klientom z menších miest, pretože tí spôsobujú menej škôd.

Wüstenrot poisťovňa zachováva stanovenie poistného len podľa výkonu motora (kW) a veku držiteľa motorového vozidla (do alebo nad 25 rokov) aj v novom sadzobníku s výrazným znížením ceny poistného.

Vo Wüstenrote si zároveň môžete uplatniť vernostné zľavy 10 % až 20 % za viac uzavretých zmlúv. Navyše má klient zdarma nadštandardné asistenčné služby, novinkou ktorých je možnosť zapožičania si náhradného vozidla až na 5 dní, na Slovensku aj v zahraničí.

V nasledujúcich modelových príkladoch si pozrite aké sú bežné ceny PZP na trhu pri troch typoch vodičov

 1. Modelový príklad: Majiteľ 5 ročnej Kia Soul s objemom motora 1600 cm³ a s výkonom 94 kW, ktorý šoféruje denne do práce autom 20 km zo Senca do Bratislavy by sa chcel poistiť. Nemal doteraz na tomto aute nehodu. Šoféruje 7 rokov, má 38 rokov. S platbami PZP nikdy nemeškal. 

2. Modelový príklad: Majiteľ 13 ročnej Škody Fabia, s objemom motora 1 200 cm³ a s výkonom 40 kW, ktorý šoféruje autom len občas v okolí do 20 km od Michaloviec. Šoféruje 40 rokov, je dôchodca. S platbami PZP nikdy nemeškal. Akú cenu PZP by ste mu dali ak nemal doteraz na tomto aute nehodu

3. Modelový príklad:  Majiteľ 17 ročnej Škody Felicie, s objemom motora 1 200 cm³ a s výkonom 40 kW ktorý šoféruje denne do práce v Košiciach sa chce poistiť. Nemal doteraz na tomto aute nehodu. Šoféruje dva roky, má 30 rokov. S platbami PZP nikdy nemeškal. 
 
 
Poisťovňa 1. Modelový príklad (cena PZP ročne) 2. Modelový príklad 2. Modelový príklad
Allianz slovenska sporitelna 108,08 eur 68 eur 70,4 eur
AXA 108,50/103,10* eur 62,10/59* eur 138,80/131,90* eur
Union poisťovňa 115/108* eur 73/69* eur  73/69* eur
Kooperativa 115,00 eur 77,20***  eur 77,20  eur
logo CSOB poistovna 128,50/115,84 eur 77,00/73,15 eur 138,50/92,35 eur
wustenrot nove logo 139/111,2* eur 89/71,2* eur 89/71,2* eur
Generali nove 144 eur 63 eur  121,50 eur
 
*cena, kde sa zohľadnilo viac zmlúv klienta
** Ak má dôchodca vek nad 65 rokov 
***Ak má dôchodca vek nad 70 rokov ročné poistné je 58,14 eur

Vyberáme z poistovne.sk

woman-checking-phone

Klienti Allianzu môžu riešenie svojej škody sledovať ako doručenie balíka

Po online sprievodcovi škodou v havarijnom a povinnom zmluvnom poistení, môžu odteraz klienti Allianzu sledovať online aj riešenie škody na majetku. Menšie škody na majetku vyrieši Allianz kompletne online. Aj nahlásenie škody je odteraz v Allianzi jednoduchšie.
17.06.2021
Čítať viac o Klienti Allianzu môžu riešenie svojej škody sledovať ako doručenie balíka
hand-on-steering-wheel

Preplatí mi poisťovňa škodu, ak meškám s úhradou poistného?

Čo robí poisťovňa v prípade, ak klient nezaplatí poistné a stane sa mu škodová udalosť? Vyplatí mu poisťovňa celé poistné plnenie, alebo si uplatní postih? Musí klient poistné doplatiť skôr, ako mu poisťovňa vyplatí náhradu škody?
15.06.2021 | Katarína Macková
Čítať viac o Preplatí mi poisťovňa škodu, ak meškám s úhradou poistného?

Vyberáme z banky.sk