Alternatívne spôsoby šetrenia na dôchodok
Ak si chcete našetriť na dôstojnú penziu, nemali by ste sa spoliehať len na štátny dôchodok z 1. piliera, či na druhý pilier dôchodkového sporenia.
Lepší dôchodok si môžete zabezpečiť aj cez investovanie do produktov životných poisťovní, bánk a doplnkových dôchodkových spoločností (DDS), ktoré ponúkajú 3.pilier.
Investičné životné poistky
Poisťovne ponúkajú investičné životné poistky, kde si môžete sporiť a zároveň investovať. Odborníci tvrdia, že sporiť si cez poistku nie je šťastné riešenie, keďže poplatky pri investovaní sú vysoké a môžu niekedy zhltnúť aj všetky nasporené peniaze. Jednoducho povedané, sporiť sa dá aj lacnejšie na bežných sporiacich produktoch bez poplatkov. Na druhej strane, kto si chcete sporiť a byť zároveň poistený, je to jedna z možností ako si pravidelne odkladať peniaze. V mesačnej splátke poistného vám odíde z účtu aj sporiaca časť. Tá potom putuje do podielového fondu a zhodnocuje sa v závislosti od stratégie portfólio-manažéra a vývoja na kapitálových trhoch. Nevýhodou tohto sporenia je však to, že prvé dva roky nesporíte, ale splácate províziu sprostredkovateľa. A ak už aj nasporíte, v prípade núdze máte peniaze ťažšie dostupné pri predčasnom výbere.
Podielové fondy
Banky majú v portfóliu okrem rôznych foriem sporenia či termínovaných vkladov tiež investičné produkty vo forme podielových fondov. Tam môžete investovať aj po malých čiastkach už od 15 eur a pravidelne. Na výber máte peňažné, dlhopisové, zmiešané či akciové fondy.Ich výhodou je, že sú vhodné predovšetkým pre menej skúsených investorov, pretože o investovanie sa vám postará správcovská spoločnosť. Nevýhodou podielových fondov je - okrem poplatkov - tiež to, že nakupujú štátne dlhopisy, ktoré v dnešných časoch nízkych úrokov neprinášajú veľké výnosy. Pohybujú sa v desatinách percentuálneho bodu, prípadne v jednotkách percenta. Dlhopisy niektorých krajín majú dokonca záporné výnosy.
PORADŇA - Z čoho budem žiť na dôchodku? |
Priame investíce
Výhodnejšie je investovať do akcií či firemných dlhopisov, no tieto produkty sú skôr pre skúsenejších privátnych investorov. Na druhej strane môžu priniesť výnosy aj do 10% ročne, čo je oveľa výhodnejšie ako sporiace produkty.- Dôchodkové fondy vám zarobia viac ako sporenie v banke
- Ako si sporiť na dôchodok? Majte peniaze na viacerých miestach
- Zoznam DSS a fondov
- Výkonnosť fondov DSS
- Ktorý dôchodkový fond je vhodný práve pre vás?
Prenájom bytu
Investovať však môžete aj mimo finančných inštitúcií. Ďalšou z možností zabezpečenia si príjmu na dôchodok je kúpa nehnuteľnosti za účelom prenájmu – či už na jej kúpu použijete voľné finančné prostriedky, alebo si v dnešnej dobe nízkych úrokových sadzieb na jej kúpu zoberiete hypotéku.Ceny nehnuteľnosti totiž rastú a oplatí sa do nich investovať. Podľa údajov NBS len za minulý rok vzrástli ceny bytov až o 8,6%. Ak by ste byt kúpili v roku 2015 a predali na konci roku 2016, získali by ste slušný ročný výnos, hoci by ste si museli odrátať aj daň z predaja nehnuteľnosti a iné transakčné náklady.
Ak by ste byt kúpili ako investičný (teda na prenájom), odborníci odhadujú vaše hrubé ročné zisky od 3 do 5%, teda stále viac ako úroky na sporení.