Allianz – Slovenská DSS spravuje vyše 3 miliardy

Allianz – Slovenská DSS je najväčšou dôchodkovou správcovskou spoločnosťou v počte sporiteľov aj v objeme spravovaných aktív. Ak chcete byť zodpovedný k svojmu budúcemu dôchodku, ASDSS odporúča časť úspor mať v akciovom fonde a na dôchodok si prispievať aj dobrovoľnými príspevkami. Priemerný vek sporiteľa v 2. pilieri je okolo 40 rokov.

Euro-001
Objem majetku sporiteľov v 2. dôchodkovom pilieri vo všetkých piatich dôchodkových správcovských spoločnostiach dosiahol v polovici augusta 2020 spolu 9,74 miliardy eur*. Takmer tretinu tohto objemu, vyše 3,01 mld. eur spravuje najväčšia DSS-ka na trhu Allianz - Slovenská dôchodková správcovská spoločnosť (ASDSS). „Úspory vo výške tri miliardy eur predstavujú pre nás predovšetkým obrovský záväzok voči našim sporiteľom. O to viac, že ide o prostriedky určené na dôchodok,“ hovorí predseda predstavenstva Allianz SDSS Miroslav Kotov.

Najväčšia v objeme aj počte sporiteľov

ASDSS je najväčšou DSS-kou na trhu nielen v objeme spravovaných aktív, ale aj v počte sporiteľov. Spomedzi všetkých 1,614 milióna sporiteľov v 2. pilieri si viac ako 470-tisíc ľudí sporí na dôchodok práve v Allianz – Slovenskej DSS. Počet mladých ľudí, ktorí v posledných rokoch vstupovali do druhého piliera, rekordne rástol a dôchodkové fondy podľa M. Kotova dosahovali výborné zhodnotenia. Veľkou výzvou naďalej ostáva príliš veľký podiel úspor v garantovaných fondoch, keď väčšina sporiteľov (78 %) má svoj majetok uložený v garantovaných, dlhopisových fondoch, ktoré tvoria 2,34 mld. eur. Len 22 % si na svoj budúci dôchodok sporí v akciových fondoch, kde je kumulovaných 0,67 mld. eur. „Vzhľadom na priemerný vek sporiteľov, ktorý je okolo 40 rokov, by mala mať väčšina sporiteľov aspoň časť svojich úspor investovanú v akciovom fonde a zvolenú kombináciu fondov držať dlhodobo. To znamená, v prípade prepadov na trhoch nepanikáriť a nemeniť svoju investičnú stratégiu pod vplyvom strachu. Preskakovanie z fondu do fondu je tou najhoršou možnou alternatívou,“ upozorňuje M. Kotov. Ďalšou možnosťou ako si zvýšiť budúci dôchodok je posielať si na svoj dôchodkový účet aj dobrovoľné príspevky nad rámec tých zákonných. Druhý pilier je totiž stále najlacnejší spôsob sporenia si na dôchodok, ktorý by mali sporitelia využívať čo najviac.

Demografia nepustí

Posledné roky potvrdili, že stabilita je pre 2. pilier kľúčová. Zároveň sa 2. dôchodkový pilier stal nevyhnutnou a rešpektovanou súčasťou dôchodkového systému. „Význam 2. piliera dnes už, našťastie, nik nespochybňuje. Demografické zmeny sa pomaly prejavujú, zatiaľ najmä na trhu práce a je len otázkou pár rokov, kedy naplno zatlačia na dôchodkový systém. Vlastné dôchodkové úspory prinášajú sporiteľovi aj istú slobodu. Čím viac svojich vlastných úspor bude totiž dôchodca mať, tým menej bude závislý na rozhodnutiach politikov,“ uzatvára M. Kotov. Pre viac informácií o výhodách sporenia v 2. pilieri a možnosti vstúpiť doň nájdete na: www.asdss.sk

*Zdroj: Asociácia dôchodkových správcovských spoločností (ASDSS)

(Tlačová správa)

Vyberáme z poistovne.sk

HERMES 2020

Allianz je opäť najlepšie komunikujúcou poisťovňou

Allianz – Slovenská poisťovňa opäť obhájila prvenstvo v súťaži Hermes Komunikátor roka 2020, keď sa stala najlepšie komunikujúcou poisťovňou na trhu. Pozíciu najlepšieho komunikátora medzi poisťovňami obhájila v 7. ročníku súťaže, ktorá hodnotí komunikáciu spoločnosti so zákazníkom.
22.02.2021
Čítať viac o Allianz je opäť najlepšie komunikujúcou poisťovňou
typing-at-desk

Prehľad zmien v sociálnom poistení v roku 2021 - pandemické dávky, zmena termínov a povinností (4.časť)

Niektoré povinnosti voči Sociálnej poisťovni odbudnú. Zavádza sa dlhodobé ošetrovné i tehotenská dávka. Zmena nastáva aj v 13. a 14. platoch.
22.02.2021 | redakcia
Čítať viac o Prehľad zmien v sociálnom poistení v roku 2021 - pandemické dávky, zmena termínov a povinností (4.časť)
32987_obr

Prehľad zmien v sociálnom poistení v roku 2021 - príspevky do I. a II. piliera (3.časť)

Od 1.1.2021 sa mení pomer príspevkovv do I. a II. dôchodkového piliera a stanovila sa aj referenčná suma pre výplatu dôchodku z II. piliera.
18.02.2021 | redakcia
Čítať viac o Prehľad zmien v sociálnom poistení v roku 2021 - príspevky do I. a II. piliera (3.časť)

Vyberáme z banky.sk