Allianz SDSS začala s presunom 1,5 miliardy úspor v 2. pilieri

ASDSS presunie do konca roka 2025 približne 1,5 miliardy eur úspor svojich sporiteľov. 50-ročný sporiteľ by mal mať všetky úspory v indexovom akciovom fonde, po 50-ke sa podiel fondu znižuje o 4 % každý rok. O vstup do PIS môžu aktívni sporitelia požiadať aj dnes, úspory im budú presunuté naraz.

Penazenka a peniaze-001
V polovici júla začala Allianz Slovenská dôchodková správcovská spoločnosť (ASDSS), ako jedna z piatich dôchodkových spoločností na trhu, s prvým presunom úspor svojich sporiteľov v 2. pilieri. Majetok pasívnych sporiteľov a tých, ktorí požiadali o vstup do predvolenej investičnej stratégie (PIS) do konca mája, postupne prerozdeľuje medzi indexový akciový fond a garantovaný fond podľa veku každého sporiteľa.

Presun 1,5 miliardy eur

ASDSS spravuje úspory takmer pol milióna sporiteľov. Presun sa okrem aktívnych sporiteľov ASDSS, ktorí o vstup do PIS požiadali, týka aj jej približne 190-tisíc pasívnych sporiteľov pod 50 rokov a ďalších 50-tisíc sporiteľov nad 50 rokov, ktorým bude presúvať len nové príspevky. Presuny sa uskutočnia vždy k 15-temu v mesiaci počas najbližšieho 2 a pol roka, aby sa eliminovali výkyvy trhov. „Z 3,7 miliardy eur, ktoré máme pod správou, je teraz približne 2,5 miliardy v garantovanom fonde a 1,2 miliardy v indexovom akciovom fonde. Po ukončení presunov by tento pomer mal byť opačný, teda do konca roka 2025 presunieme zhruba 1,5 miliardy eur z garantovaného do indexového akciového fondu,“ vysvetľuje predseda predstavenstva ASDSS Miroslav Kotov.

Aktívni sporitelia sa stále môžu rozhodnúť

Ak aktívny sporiteľ v 2. pilieri neprejavil vôľu vstúpiť do PIS a má o ňu záujem, môže o vstup stále požiadať. Rozdiel je, že úspory mu budú presunuté naraz, nie postupne ako je to pri sporiteľoch, ktorí o vstup požiadali do konca mája. „Na začiatku sporenia by sme mali investovať rizikovo, lebo naše úspory sú nízke a máme pred sebou veľmi dlhý horizont sporenia. 50-ročný sporiteľ by mal mať všetky svoje úspory v indexovom akciovom fonde. Po 50-ke sa podiel tohto fondu bude každý rok znižovať o 4 % a s blížiacim sa dôchodkom by sme úspory mali mať v garantovanom fonde, aby sme sa vyhli riziku prepadu trhov,“ uzatvára M. Kotov.

(Tlačová správa)

Vyberáme z poistovne.sk

redakcia-nehoda

Allianz hlási nárast odhalených podvodov, v niektorých oblastiach padli celoročné rekordy

Za prvých 8 mesiacov tohto roka odhalil Allianz podvody za viac ako 10 miliónov eur. Najviac stúpli podvody v PZP a v poistení privátneho majetku. Jeden klient si chcel z novej poistky uplatniť starší úraz ramena, iný chcel novou poistkou zaplatiť 4 roky zničenú strechu.
20.09.2023
Čítať viac o Allianz hlási nárast odhalených podvodov, v niektorých oblastiach padli celoročné rekordy
girl-using-sidewalk-chalk-in-schoolyard

Úrazy počas prestávky, krádeže a kyberšikana - kto nesie zodpovednosť za škody, ktoré sa stanú žiakom v škole?

Úrazy, zranenia, strata alebo krádež vecí sú najčastejšie škody, ktoré sa deťom stanú v škole počas vyučovania. Stále častejšie sa však školy stretávajú aj s prípadmi kyberšikany. Pozrite si, v ktorých prípadoch nesie zodpovednosť za škody škola.
20.09.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Úrazy počas prestávky, krádeže a kyberšikana - kto nesie zodpovednosť za škody, ktoré sa stanú žiakom v škole?
AdobeStock-Komunalna-p-18-9-2023

Havarijné poistenie: Prečo má zmysel aj u starších vozidiel?

Havarijné poistenie patrí medzi majiteľmi ojazdených áut k často diskutovaným témam. U mnohých vodičov „jazdeniek“ panuje názor, že sa neoplatí, no v skutočnosti má množstvo výhod, ktoré vám dokáže uľahčiť život na cestách. A to dokonca aj v prípadoch, že má vaše vozidlo už čosi za sebou.
18.09.2023
Čítať viac o Havarijné poistenie: Prečo má zmysel aj u starších vozidiel?

Vyberáme z banky.sk