Allianz SDSS začala s presunom 1,5 miliardy úspor v 2. pilieri

ASDSS presunie do konca roka 2025 približne 1,5 miliardy eur úspor svojich sporiteľov. 50-ročný sporiteľ by mal mať všetky úspory v indexovom akciovom fonde, po 50-ke sa podiel fondu znižuje o 4 % každý rok. O vstup do PIS môžu aktívni sporitelia požiadať aj dnes, úspory im budú presunuté naraz.

Penazenka a peniaze-001
V polovici júla začala Allianz Slovenská dôchodková správcovská spoločnosť (ASDSS), ako jedna z piatich dôchodkových spoločností na trhu, s prvým presunom úspor svojich sporiteľov v 2. pilieri. Majetok pasívnych sporiteľov a tých, ktorí požiadali o vstup do predvolenej investičnej stratégie (PIS) do konca mája, postupne prerozdeľuje medzi indexový akciový fond a garantovaný fond podľa veku každého sporiteľa.

Presun 1,5 miliardy eur

ASDSS spravuje úspory takmer pol milióna sporiteľov. Presun sa okrem aktívnych sporiteľov ASDSS, ktorí o vstup do PIS požiadali, týka aj jej približne 190-tisíc pasívnych sporiteľov pod 50 rokov a ďalších 50-tisíc sporiteľov nad 50 rokov, ktorým bude presúvať len nové príspevky. Presuny sa uskutočnia vždy k 15-temu v mesiaci počas najbližšieho 2 a pol roka, aby sa eliminovali výkyvy trhov. „Z 3,7 miliardy eur, ktoré máme pod správou, je teraz približne 2,5 miliardy v garantovanom fonde a 1,2 miliardy v indexovom akciovom fonde. Po ukončení presunov by tento pomer mal byť opačný, teda do konca roka 2025 presunieme zhruba 1,5 miliardy eur z garantovaného do indexového akciového fondu,“ vysvetľuje predseda predstavenstva ASDSS Miroslav Kotov.

Aktívni sporitelia sa stále môžu rozhodnúť

Ak aktívny sporiteľ v 2. pilieri neprejavil vôľu vstúpiť do PIS a má o ňu záujem, môže o vstup stále požiadať. Rozdiel je, že úspory mu budú presunuté naraz, nie postupne ako je to pri sporiteľoch, ktorí o vstup požiadali do konca mája. „Na začiatku sporenia by sme mali investovať rizikovo, lebo naše úspory sú nízke a máme pred sebou veľmi dlhý horizont sporenia. 50-ročný sporiteľ by mal mať všetky svoje úspory v indexovom akciovom fonde. Po 50-ke sa podiel tohto fondu bude každý rok znižovať o 4 % a s blížiacim sa dôchodkom by sme úspory mali mať v garantovanom fonde, aby sme sa vyhli riziku prepadu trhov,“ uzatvára M. Kotov.

(Tlačová správa)

Vyberáme z poistovne.sk

Záplavy_Rudno_Allianz1

Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent

Prírodné živly spôsobili minulý rok najviac škôd za posledných 5 rokov. Medziročne stúpol počet škôd o 185 percent, pričom povodne a záplavy spôsobili nárast škodovosti o 433 percent. Na ochranu klientov pred podpoistením Allianz aktualizuje výšku poistnej sumy nehnuteľnosti podľa vývoja cien realít.
24.04.2024
Čítať viac o Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent
policia-redakcia

Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.

Slovenské cesty o výtlky nemajú núdzu. Aj keď ich každý rok opravia, objavia sa nové. Čo robiť, ak ste na jeden z nich s autom nabehli a odnieslo si to vozidlo? Preplatí vám škodu poisťovňa?
24.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.
man-driving-in-car-interior

Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

V rámci EÚ Slovensko aktuálne patrí k piatim krajinám, ktoré majú nadpriemerný počet úmrtí pri dopravných nehodách. Kým počet obetí v EÚ klesá, na Slovensku nelichotivo rastie.
22.04.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

Vyberáme z banky.sk