Alkohol za volantom vás môže vyjsť aj 100-tisíc eur

Každú desiatu smrteľnú nehodu vo svete spôsobí alkohol, prvenstvo v rebríčku si drží východná Európa. Ak vodič spôsobí nehodu v opitosti, vyplatenú škodu, často v desaťtisícoch či státisícoch od neho poisťovňa vymáha späť. Nadácia Allianz sa zapojila do edukačného projektu, ktorý chce upozorniť na riziká šoférovania v opitosti.

bourbon-cocktail-on-the-rocks
Alkohol u vodičov predstavuje jeden z najväčších zdrojov nebezpečenstva na cestách. Podľa analýzy Allianz centra pre technológie (AZT) je každá desiata smrteľná autonehoda spôsobená požitím alkoholu, pričom častejšie sa tomuto nebezpečenstvu vystavujú muži. Najrizikovejší sú mladí vodiči vo veku od 21 do 24 rokov. Výskyt smrteľných dopravných nehôd spôsobených alkoholom nie je vo svete rovnomerný. Tragicky najvyššiu pozíciu si drží východná Európa, kde až 18,2 % smrteľných dopravných nehôd zapríčinil alkohol. Po nich nasleduje zvyšok Európy so 16,7 %, Severná Amerika a Južná Amerika s 12,9 %. Hlboko pod celosvetovým priemerom, je naopak Blízky východ s 2,4 % prípadov.

Alkohol za volantom vyjde draho

Okrem následkov na majetku či zdraví, odobratia vodičského preukazu či dokonca väzby, predstavuje alkohol v krvi aj hrubé porušenie poistných podmienok. Ak si totiž pod vplyvom alkoholu sadnete za volant a spôsobíte nehodu, poisťovňa škodu z vášho povinného zmluvného poistenia (PZP) poškodenému uhradí, no jej čiastočnú či plnú náhradu bude od vás vymáhať, resp. regresovať späť. „Výška nákladov za poškodenie vozidla, nemajetkovú ujmu, bolestné, liečbu, stratu zárobku, stratu spoločenského uplatnenia, či náklady spojené s pohrebom sa zvyčajne pohybuje v desaťtisícoch a nie zriedka aj státisícoch eur,“ konštatuje hovorkyňa Allianz – Slovenskej poisťovne a správkyňa Nadácie Allianz Lucia Strnad Muthová. V roku 2022 riešila Allianz v rámci PZP 56 poistných udalosti, kde bol u vodiča preukázaný alkohol, pričom 6 z nich sa stalo v zahraničí. Výška škôd, ktorú podnapití vodiči spôsobili na majetku a zdraví prekročila 810-tisíc eur. Rok predtým spôsobil alkohol za volantom až 95 poistných udalostí za viac ako 620-tisíc eur.
Účet za nehodu

Piť s rozumom

Aj preto sa najväčšia poisťovňa na trhu prostredníctvom svojej Nadácie Allianz zapojila do edukačného projektu občianskeho združenia Fórum Pi s rozumom s názvom Účet za nehodu. Interaktívnou formou ním chce poukázať na riziká spojené so šoférovaním pod vplyvom alkoholu. „Počas mája a júna rozdáme v kaviarňach, baroch a krčmách po Slovensku symbolicky „účet za nehodu“. Na fiktívnom pokladničnom bloku upozorňujeme na potenciálne finančné následky jazdy v opitosti,“ vysvetľuje Tomáš Huba z o.z. Pi s rozumom. „Veríme, že aj finančný argument by mohol podnietiť verejnosť a vodičov, aby zmenili rizikové správanie a boli zodpovední,“ uzatvára L. Strnad Muthová.

(Tlačová správa)

Vyberáme z poistovne.sk

31403_obr

Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz

Svet zažil tzv. annus horribilis - globálne finančné aktíva poklesli o 2,7 %, čo je najväčší pokles od svetovej finančnej krízy. Z finančného majetku nám výrazne ukrajuje inflácia, potrebujeme sa naučiť inteligentne sporiť. Slovenskí sporitelia sa bankám otočili chrbtom – vyberali úspory a investovali na kapitálových trhoch, kde nakúpili rekordné množstvo cenných papierov za 1,5 miliardy eur.
28.09.2023
Čítať viac o Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz
Businessman podpisuje zmluvu-001

Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu

Dopravné nehody, zneužívanie, rôzne zločiny, či úmrtie blízkej osoby. Väčšina z nás si zažije počas svojho života určitý druh traumy. Hoci po takomto šoku nie každý na to myslí, ale obeť násilného trestného činu má nárok na odškodné. Či už po podaní žiadosti na ministerstve spravodlivosti, alebo ak má uzatvorené životné poistenie, tak prostredníctvom poistenia.
26.09.2023
Čítať viac o Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu
redakcia-nehoda

Allianz hlási nárast odhalených podvodov, v niektorých oblastiach padli celoročné rekordy

Za prvých 8 mesiacov tohto roka odhalil Allianz podvody za viac ako 10 miliónov eur. Najviac stúpli podvody v PZP a v poistení privátneho majetku. Jeden klient si chcel z novej poistky uplatniť starší úraz ramena, iný chcel novou poistkou zaplatiť 4 roky zničenú strechu.
20.09.2023
Čítať viac o Allianz hlási nárast odhalených podvodov, v niektorých oblastiach padli celoročné rekordy

Vyberáme z banky.sk