Ako si vybrať PZP?

Toto zákonom nariadené poistenie má chrániť majiteľa motorového vozidla pred finančným bremenom v prípade, že by spôsobil nehodu a poškodil iné vozidlo. Samozrejme, poisťovne medzi sebou súťažia a snažia sa poskytovať čo najlákavejšie ponuky. Na čo sa treba zamerať pri výbere?

59295
Ak ide o prvotné porovnanie ponúk, môžeme si prezrieť stránky poisťovní, urobiť si vlastný prieskum, prípadne využiť online PZP kalkulačky. PZP sa dá uzavrieť aj zaplatiť online, výhodou je nielen úspora času, ale aj fakt, že zaplatením vzniká zmluvný vzťah. Všetky potrebné dokumenty klient dostane mailom. Pri uzatváraní online PZP poistenia nezabudnite správne uviesť údaje o sebe aj o automobile. Vyhnete sa tak neprijemnosťam v budúcnosti.

PZP sa zvyčajne uzatvára na dobu neurčitú a musí byť uzatvorené najneskôr v prvý deň keďzačnete svoje auto používať. Ak tak neurobíte, porušili ste zákon a čaká vás pokuta.

PZP si vyberajte podľa svojich potrieb. Po inom produkte siahne "sviatočný" vodič a po inom aktívny šofér, ktorý strávi na ceste veľkú časť svojho dňa.

Nerozhodujte sa len na základe ceny

Čo sa oplatí zohľadniť pri výbere? Isteže každého zaujíma najmä to, koľko bude platiť, avšak netreba sa pozerať iba na to. „Pri výbere poistenia uprednostňujú mnohí najmä cenu. Tá je pochopiteľne pre klienta dôležitá, no nemala by byť jediným kritériom,“ vysvetľuje Katarína Ondra, hovorkyňa poisťovne Generali. Zvážiť je podľa nej potrebné:
  • rozsah poistného krytia,
  • možnosti rôznych pripoistení,
  • reputáciu poisťovateľa,
  • dostatočnosť poistných limitov,
  • rozsah asistenčných služieb
Pravdou je, že pri PZP je min. výška poistných limitov (škody na zdraví a majetku) stanovená zákonom. Poisťovne sa od seba najviac budú odlišovať rozsahom asistenčných služieb, možnosťou pripoistenia ďalších rizík (čelného skla, stretu so zverou, prírodného živlu, úrazu posádky, výtlku) a hlavne kvalitou klientského servisu a rýchlosťou vybavovania požiadaviek (napríklad pri likvidácii poistnej udalosti). Pri starších autách sa havarijné poistenie nedá uzatvoriť, resp. je veľmi drahé, preto je pripoistenie k PZP dobrým riešením.

Ak vaše auto takmer celý rok stojí v garáži, no PZP platiť musíte, potom vám bude stačiť aj to najlacnejšie.

Podľa čoho sa rozhoduje poisťovňa?

Aké fakty budú, naopak, zaujímať druhú stranu? Podľa čoho určí novému klientovi výšku sumy? Podľa Heleny Kanderkovej, špecialistky externej komunikácie z poisťovne Allianz, stanovujú cenu poistného individuálne na základe viacerých ukazovateľov:
  • vek vodiča,
  • vek vozidla,
  • miesto bydliska,
  • typ vozidla,
  • predchádzajúcu škodovosť klienta.
„Pri poisťovaní vozidla klientom odporúčame poistiť si vozidlo komplexne, aby bolo poistené na všetky riziká,“ zdôrazňuje Kanderková.

Podľa Kataríny Ondra si uvedomujú, že každý klient je špecifický a zaslúži si férovú cenu a poistenie na mieru, preto podľa vlastných slov prepracovali segmentáciu ešte do väčšej hĺbky: „Pristúpili sme k úprave a rozšíreniu jednotlivých segmentačných kritérií, vďaka ktorým dokážeme ešte lepšie prispôsobiť cenu jednotlivým klientom a ich situácii.“ Všetky poisťovne pri výpočte ceny berú do úvahy vyššie uvedené kritéria. Platí, že menej rizikový vodič (bezškodový, skúsený vodič z menšieho mesta/obce,) má priaznivejšie ceny poistného.

Vyberáme z poistovne.sk

redakcia-nehoda1

Havarijné poistenie využijete nielen pri zrážke

Poistenie, ktoré je zamerané na havárie, pomôže vodičom aj v iných situáciách ako len pri zrážke dvoch áut.
17.01.2022
Čítať viac o Havarijné poistenie využijete nielen pri zrážke
toothbrush-floss

Kedy treba ísť s dieťaťom 1. krát k zubárovi?

Zvyčajne dovedie rodič dieťa k zubárovi až vo chvíli, keď musia riešiť akútny problém. Zubár sa tak v bolestivých chvíľach stáva pre deti strašiakom s vŕtačkou a kliešťami. Kedy je teda ten správny čas?
13.01.2022 | redakčne upravené
Čítať viac o Kedy treba ísť s dieťaťom 1. krát k zubárovi?
34552_obr

PRÍSNE PRAVIDLÁ PRE LYŽIAROV. NA SVAHOCH V TALIANSKU UŽ LEN S POISTENÍM ZODPOVEDNOSTI

Pre lyžiarov v Taliansku platia od začiatku roka 2022 nové, prísnejšie pravidlá. Obmedzené požívanie alkoholu, platné poistenie, ktoré zahŕňa aj zodpovednosť za škodu alebo ublíženie na zdraví tretím osobám a povinnosť nosiť prilbu pre maloletých lyžiarov do 18 rokov.
12.01.2022
Čítať viac o PRÍSNE PRAVIDLÁ PRE LYŽIAROV. NA SVAHOCH V TALIANSKU UŽ LEN S POISTENÍM ZODPOVEDNOSTI

Vyberáme z banky.sk