Ako si poistiť notebook, smartfón či drahý fotoaparát na dovolenku?

Ak sa chystáte na dovolenku, cestovať s vami bude aj foťák, mobil, či notebook. Ako si vieme tieto veci poistiť? Presne tejto téme sa práve ideme venovať.
Nevyhnutnosťou každej jednej dovolenky je batožina. Malá či veľká, príručná či podpalubná, každá môže obsahovať cennosti, o ktoré by ste nechceli prísť. Keď si do kufra zabalíte drahší fotoaparát či notebook automaticky uvažujte nad poistením batožiny. Poistenie batožiny má význam aj pri ceste lietadlom – keďže svoju batožinu na niekoľko hodín spustíte z očí, ale aj pri cestovaní autom, ak plánujete počas cesty dlhšie zastávky či výlety a batožinu zatiaľ necháte v kufri auta.

Batožinu je podľa Maroša Ovčarika, výkonného riaditeľa Finančného kompasu, možné vo väčšine slovenských poisťovní jednoducho pripoistiť v rámci cestovného poistenia. „Jej poistením si klient ochráni osobné veci, cennosti, elektronické (notebook, mobil) a optické prístroje (fotoaparát), či športové náradie.“

► Čo robiť, keď vás na dovolenke okradnú? Postupujte takto.
► Idete sa dať pred dovolenkou poistiť? Na toto rozhodne nezabúdajte
► Nenechajte si počas dovolenky vykradnúť byt. Pomôžu vám tieto rady


Pred uzavretím poistenia batožiny sa informujte na poistné limity. Často je poistný limit na elektroniku pomerne nízky vzhľadom na jej cenu. V niektorých poisťovniach si športové vybavenie a elektroniku, vrátane fotoaparátov, kamier a počítačov musíte pripoistiť zvlášť. Pripoistením získate aj vyššiu poistnú ochranu. Pozorne čítajte poistné podmienky, aby ste vedeli, čo všetko pokrýva vaše poistenie a aké sú výluky!

>> TIP POISTOVNE.SK: Pozor, poistný limit na batožinu nie je totožný s limitom, do akého je poistená elektronika a optické prístroje!<<


Vo všeobecnosti pripoistenie batožiny vypláca náhradu škody v nasledujúcich prípadoch:

  • krádež, vlámanie, lúpež, odcudzenie
  • poškodenie, zničenie, strata batožiny pri dopravnej nehode, pri prírodnej katastrofe
  • strata celej batožiny odovzdanej prepravcovi (týka sa to najmä leteckých prepravcov)

Zistite si komplexnejšie možnosti poistenia


Je možné poistiť si tieto veci v rámci jednej inštitúcie? Dnes to už samozrejme zvyknú ponúkať. „Máme všetko v jednom balíčku - takzvané poistenie vecí osobnej potreby ku všetkým kreditným alebo debetným kartám už od 1,40 eur mesačne. Poistenie sa vzťahuje na úhradu škody, ktorá vznikne v dôsledku straty alebo odcudzenia vecí osobnej potreby,“ tvrdí Kristína Gáliková, hovorkyňa mBank Slovensko, s tým, že ich klientovi sa uhrádza poistné plnenie, ak je zničená alebo stratená batožina a veci osobnej potreby; max. do výšky 650 eur (združený limit pre všetky cestujúce osoby), z toho max. 330 eur za 1 kus batožiny a max. 165 eur za jednu osobnú vec.

► Idete na dovolenku? Toto potrebujete vedieť o platobných kartách!
► Zoznam čísel na ktoré treba volať, keď potrebujete zablokovať kartu


Aký je postup pri nahlasovaní poistnej udalosti?


Ak stratíte batožinu alebo máte podozrenie na krádež, ihneď udalosť nahláste najbližšej policajnej stanici a od nich si vyžiadajte potvrdenie, že ste krádež nahlásili. Je potrebné, aby vám polícia potvrdila, aké veci vám boli odcudzené, kedy približne ku zmiznutiu kufra došlo, kde presne sa nachádzal a či boli vozidlo alebo miestnosť uzamknuté.


Čo vám poisťovňa nepoistí


Nezabúdajme, že poisťovne preplácajú škody pri odcudzení batožiny len vtedy, ak bola prekonaná prekážka. Čiže pokiaľ necháte svoju batožinu bez dozoru či už na lavičke v parku, alebo ju necháte v nezamknutom aute, máte smolu. Taktiež poistenie sa nevzťahuje na vreckové krádeže a krádeže batožiny zo stanu.
 

Vyberáme z poistovne.sk

computer-security-lock-and-payment

Pri sporoch s e-shopom aj pri zneužití karty vám môže pomocť banka i poisťovňa

Poradíme čo robiť, ak ste natrafili na falošný alebo neseriózny e-shop, alebo čo máte robiť, ak niekto zneužil vašu platobnú kartu.
25.01.2021 | redakcia
Čítať viac o Pri sporoch s e-shopom aj pri zneužití karty vám môže pomocť banka i poisťovňa
34148_obr

Pandémia zmenila štruktúru škôd, cestovné poistenie prepadlo

Priemerné náklady na jednu škodu stúpli minulý rok o 15 %. Cestovné poistenie sa prepadlo o 60 %. Prírodné živly vyčíňali napriek pandémii, škody na privátnom majetku medziročne stúpli.
20.01.2021
Čítať viac o Pandémia zmenila štruktúru škôd, cestovné poistenie prepadlo
burst-research-labjpg

Pandémia po prvýkrát medzi najväčšími rizikami podnikania. Hrozí rekordný nárast bankrotov

Prerušenie prevádzky, pandémia a kybernetické útoky sú tri najväčšie hrozby podnikania v roku 2021. Všetky tri sú silne prepojené. Pandémia poskočila zo 17. na 2. miesto top rizík podnikania. Až 59 % respondentov ju považuje za hlavnú príčinu prerušenia výroby. Sociálno-ekonomické dôsledky pandémie prinesú v tomto roku viac platobnej neschopnosti, rekordný nárast bankrotov a pravdepodobne podporia ďalšie občianske nepokoje.
19.01.2021
Čítať viac o Pandémia po prvýkrát medzi najväčšími rizikami podnikania. Hrozí rekordný nárast bankrotov

Vyberáme z banky.sk