Ako riešiť spoluúčasť pri nehode

V prípade, že nechcete platiť spoluúčasť za každú búračku zvoľte si poistenie s frenšízou. Je však o niečo drahšie.Na redakciu portálu Poistovne.sk sa obrátil čitateľ, ktorý nebol spokojný s riešením poistnej udalosti v Kooperativa poisťovni pri havárii. Vinník nehody bol náš čitateľ, ktorý pri búrke narazil do pomaly idúceho auta na diaľnici zozadu a pritom ho odhodilo do zvodidiel. Auto tak bolo poškodené na viacerých miestach.

Poistný agent pri tejto jednej havárii, keď sa auto poškodilo z troch strán, uviedol až päť poistných udalostí. Zisťovali sme, prečo tak postupoval, pretože klient by v takomto prípade platil spoluúčasť až päť krát namiesto jednej sumy.

Poisťovne na tieto praktiky agentov odpovedajú veľmi opatrne.

Nepoznáme detaily prípadu, ktorý popisujete, avšak väčšinou nie je dôvod rozbíjať jednu poistnú udalosť na päť. Skôr evidujeme opačné situácie, kedy sa klient snaží z dvoch poistných udalostí vyrobiť jednu, práve z dôvodu, aby nemusel platiť spoluúčasť dva krát,“ tvrdí Daniela Šulcová, hovorkyňa Komunálnej poisťovne.

Zuzana Wagnerová, riaditeľka úseku marketingu a komunikácie Kooperativy uvádza, že v tomto prípade poistný agent posudzuje, či sa uvedené nárazy reálne stali. „Ak áno, vyhodnotí nehodu ako viacero poistných udalostí,“ dodáva.

lista Neprehliadnite
  • Nabúrali ste? Do poisťovne už chodiť nemusíte!
  • Ako poisťovne odhaľujú poistné podvody
  • Odhalené poistné podvody
  • Ak od poisťovne často pýtate náhradu, zruší vám zmluvu
  • Viete pred čím vás ochráni cestovné poistenie?

Spoluúčasť či franšíza

Vyhnúť sa plateniu veľkej spoluúčasti môžete aj tak, že si kúpite havarijnú poistku s franšízou. Aký je rozdiel medzi ňou a poistením so spoluúčasťou?

Franšíza je obdoba spoluúčasti, ale pre klienta určite výhodnejšia forma,“ tvrdí Šulcová. Ak máte spoluúčasť 150 eur a franšízu 150 eur, rozdiel je v tom, že v prípade škody v hodnote 200 eur, vám poisťovňa pri spoluúčasti vyplatí len 50 eur a zvyšok si hradíte z vlastného vrecka. Pri franšíze vám poisťovňa vyplatí plnú sumu, teda 200 eur, pretože platí, že ak škoda prevyšuje nastavenú hodnotu franšízy čo i len o 1 euro, poisťovňa hradí klientovi plnú sumu náhrady za škodu.

Franšíza je teda dohodnutá suma, do výšky ktorej poisťovňa neposkytuje poistné plnenie. Ak je poistné plnenie vyššie ako franšíza, poisťovňa poskytne celé poistné plnenie. „Ak ale vznikne na vozidle ujma v sume nižšej ako 150 eur, pri spoluúčasti ani pri franšíze klient nedostane z poisťovne žiadnu náhradu a opravu si hradí sám,“ dodáva Šulcová.

Na druhej strane poistka s franšízou je zvyčajne drahšia približne o 10 až 15 percent ako poistka s bežnou spoluúčasťou.

Vyberáme z poistovne.sk

34148_obr

Zmeny v predstavenstve Allianz SDSS

Od 1. mája 2021 nastali v Allianz – Slovenskej dôchodkovej správcovskej spoločnosti (ASDSS) personálne zmeny. Novými členmi trojčlenného predstavenstva spoločnosti sa stali Agata Aniela Przygoda (40) a Juraj Dlhopolček (42). Nahradili doterajších členov vedenia Petra Karcola a Juraja Liptáka, ktorí zo spoločnosti odchádzajú.
03.05.2021
Čítať viac o Zmeny v predstavenstve Allianz SDSS
hands-grasping-a-steering-wheel

Allianz radí, ako rýchlo vyriešiť škodu na vozidle

Každý deň nahlásia klienti Allianz – Slovenskej poisťovne v priemere 650 až 700 poistných udalostí. Približne tretina týchto škôd sa týka vozidiel. Čo robiť, aby vaša škoda bola vyriešená čo najskôr a k vašej spokojnosti? Tu je niekoľko tipov:
29.04.2021
Čítať viac o Allianz radí, ako rýchlo vyriešiť škodu na vozidle

Vyberáme z banky.sk