Ako postupovať pri krádeži v zahraničí?

Toto je presne jedna zo situácií, ktorú nikto z nás nechce zažiť a všetci dúfame, že práve nás to nejako obíde. Bolo by to skvelé, avšak spoliehať sa na to nemôžeme, a tak je namieste naštudovať si správny postup ešte pred vycestovaním. Najmä ak máme so sebou drahý fotoaparát, notebook či smartfón, ktoré už dávno nie sú lacnou či zanedbateľnou záležitosťou.  Postup pri poistnej udalosti podľa Blanky Hatalovej, členky predstavenstva Komunálnej poisťovne:

Pri strate batožiny, respektíve podozrení na krádež, ihneď udalosť nahláste najbližšej policajnej stanici. Od nich si vyžiadajte potvrdenie, že ste krádež nahlásili. Dbajte, aby vám polícia potvrdila, aké veci vám boli odcudzené, kedy približne ku zmiznutiu kufra došlo, kde presne sa nachádzal a či boli vozidlo alebo miestnosť uzamknuté. Pomôže aj to, ak si od prevádzkovateľa zariadenia vyžiadate potvrdený písomný doklad o vzniku škody s potvrdením zoznamu odcudzených, stratených alebo zničených vecí. Následne požiadajte písomne prevádzkovateľa zariadenia o náhradu škody a prevzatie žiadosti si nechajte potvrdiť.

Ak došlo k odcudzeniu alebo zničeniu veci krádežou počas prepravy, žiadajte písomný doklad o vzniku a rozsahu škody od prepravcu a poisťovni predložíte aj cestovný a batožinový lístok. Okolnosti vzniku škody aj samotnú poškodenú batožinu sa snažte vyfotografovať alebo inak zdokumentovať.

Pokiaľ máte pochybnosti, ako v danej situácii postupovať, neváhajte kontaktovať asistenčnú službu, ktorá vám poskytne potrebné rady.

>>TIP: Poistovne.sk: Ak plánujete dovolenku, poriadne si preštudujte, čo všetko máte v rámci batožiny poistené a do akej výšky.<<

Najneskôr do 15 dní od návratu na Slovensko písomne oznámte poistnú udalosť poisťovni a tiež aj príčiny a okolnosti vzniku tejto udalosti. Vyplníte formulár „Hlásenie poistnej udalosti“, doložíte doklady k ceste (napríklad potvrdenie o zaplatení zájazdu, letenky), originál policajného protokolu, fotografie poškodenia (ak ich máte, napríklad vylomený zámok) a doklady o kúpe ukradnutých/poškodených vecí v origináli (ak ich máte). Poisťovňa hradí aj preplatenie nákladov súvisiacich so zaobstaraním dokladov v zahraničí, tiež náklady na dopravu do najbližšieho mesta, kde sa nachádza zastupiteľstvo Slovenskej republiky, ktoré vystaví náhradný cestovný doklad.

► Ako môžete dnes uzatvoriť cestovné poistenie?
► Poradíme, ako si poistiť drahý notebook, smartfón či foťák 
► Cestujeme do Ameriky - ako sa poistiť?

 
Čo všetko patrí k elektronickým prístrojom?


K elektronickým prístrojom patria podľa Heleny Kanderkovej, špecialistky externej komunikácie z Odboru firemnej komunikácie Allianz - Slovenskej poisťovne:

• prenosné prístroje audiovizuálnej techniky
• prístroje určené na záznam a prenos dát alebo reprodukciu zvuku a obrazu
• výpočtová technika ako
  - osobný počítač
  - jeho periférne zariadenia a príslušenstvo
  - mobilné telefóny
  - tablety
  - satelitné navigačné GPS prístroje


Medzi optické prístroje poisťovňa zaraďuje:

• fotoaparáty
• videokamery
• filmovaciu alebo premietaciu techniku
• ďalekohľady


Batožina je podľa Kanderkovej poistením krytá proti:

• poškodeniu
• zničeniu či strate spôsobenej živelnou udalosťou (ako je napríklad požiar, víchrica či povodeň)
• dopravnou nehodou
• krádežou
• vlámaním, lúpežou či v dôsledku úrazu poisteného, ako aj v prípade straty po odovzdaní dopravcovi

 

Vyberáme z poistovne.sk

IMG_2905-R

Poistné Kooperativy vlani stúplo vo všetkých segmentoch

Poisťovňa Kooperativa dosiahla v minulom roku predpísané poistné 680 mil. eur. V medziročnom porovnaní je to podľa vyjadrení spoločnosti nárast o viac ako šesť percent.
27.02.2024
Čítať viac o Poistné Kooperativy vlani stúplo vo všetkých segmentoch
burst-partners-doctor

Nové benefity Dôvery pre rok 2024

Zdravotná poisťovňa Dôvera prináša svojim poistencom nové benefity, zamerané najmä na lepšiu dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Sú praktické, využiť ich môžu všetci poistenci Dôvery. Pozrite si stručný prehľad tých najzaujímavejších noviniek.
26.02.2024 | redakcia
Čítať viac o Nové benefity Dôvery pre rok 2024
friends-cheers-with-shot-glasses-in-bar

Suchý február: dôležité fakty o alkohole a alkoholizme

V alkohole ľudia hľadajú riešenie svojich problémov, utápajú žiaľ, či im pomáha zapadnúť do partie. Zdravotné poisťovne však varujú, že tento problém je omnoho väčší, ako sa na prvý pohľad zdá. Toto sú fakty, ktoré vám otvoria oči.
26.02.2024 | redakcia
Čítať viac o Suchý február: dôležité fakty o alkohole a alkoholizme

Vyberáme z banky.sk