Ako dobre kúpiť ojazdené auto

Máte v pláne kúpiť si ojazdené auto? Robí to tak mnoho ľudí najmä preto, že si nové nemôže dovoliť. Nápad je to dobrý, avšak treba dbať na správny postup a na dôkladné overovanie. Inak sa môže stať, že namiesto ušetrenia peňazí prerobíte. To sa, samozrejme, nikomu nechce, rovnako ako sa zaobídete aj bez ostatných komplikácií.Kupujte len u overených predajcov

Alfou a omegou je nekupovať len tak u hocikoho, ani podľa akýchkoľvek odporúčaní. Dajte si dobrý pozor, komu dáte v takomto prípade dôveru. „Predovšetkým odporúčame kupovať ojazdené vozidlá len u overených predajcov. Zhodnotiť technický stav vozidla je pre laikov spravidla obtiažne, preto je vhodné dať si takéto auto pred jeho kúpou preveriť v autorizovanom servise,“ vysvetľuje Daniela Vlčková z komunikácie a PR Wüstenrot poisťovne.

Čo všetko pokrýva PZP a havarijné poistenie auta? Poradíme!

Dbajte na kontrolu originality

Helena Kanderková, špecialistka externej komunikácie z Allianz - Slovenskej poisťovne, nás odporučila na odborníkov na kúpu ojazdených áut. „Užitočné je určite overiť si kontrolu originality prostredníctvom stránky www.ko.sk, kde má motorista na základe VIN čísla priamy prístup k výsledkom kontroly originality vozidla, vrátane informácií o exekučných blokáciách vozidiel.“
Údaje o vozidle, ktoré ste si vybrali, môžete získať do istej miery ľahko. „Na internete sú stránky, ktoré ponúkajú overenie údajov o vozidle (napríklad, či sa nejedná o odcudzené vozidlo, či naň nie je uvalené záložné právo, atď.); ide o spoplatnené služby, ktoré však v konečnom dôsledku môžu klientovi ušetriť, respektíve zachrániť nemalé výdavky,“ hovorí Vlčková.

Pozor na tachometer a vek vozidla

Dôležité je dať si pozor na pretáčanie tachometrov. „Na Slovensku nie je manipulácia s tachometrom trestný čin. Ľudia si môžu overiť počet kilometrov podľa VIN čísla, napríklad v databáze na www.zkontrolujsiauto.cz,“ vraví Milan Janásik, manažér komunikácie a hovorca poisťovne Generali.

Ďalším problémom je takzvané "omladzovanie" veku vozidla. Skutočný dátum výroby je však možné zistiť kontrolou údajov v technickom preukaze s identifikátormi vozidla, najmä VIN číslom. „Kód VIN nájdete väčšinou vyrazený v motorovom priestore, na priečke medzi motorom a kabínou auta, na podlahe alebo v batožinovom priestore. Je málo pravdepodobné, že by sa podvodníkom podarilo zmeniť VIN na všetky dielcoch,“ hovorí Janásik s tým, že skutočný rok výroby je možné v prípade pochybností určiť aj z iných kódov, ktoré nájdete napríklad na sklách, bezpečnostných pásoch, sedadlách, plastových dielcoch, ABS, klimatizácii, alternátore, nádobkách prevádzkových kvapalín a mnohých ďalších.

Pri kúpe jazdeného vozidla by si podľa Janásika mali ľudia všímať nasledovné veci:

  • Stav laku. Kupujúci by si mal prezrieť línie karosérie, najmä strešné oblúky. Pri prejdení rukou by mali byť hladké a rovnomerné. Ak sú narušené, je pravdepodobné, že auto bolo havarované.
  • Pri kapote a dverách by sme mali sledovať nielen, či sa otvárajú, ale aj to, či presne lícujú s ostatnými časťami karosérie, teda si všímať rovnomernosť medzier medi časťami karosérie.
  • Interiér. Kupujúci by mal skontrolovať, či nie sú poškodené textílie, vysedené sedadlá, zošúchaný povrch volantu, riadiacej páky. Napríklad pri staršom aute môžu nové gumené kryty pedálov signalizovať, že niečo nie je v poriadku.
  • Prístrojová doska. Je potrebné si všímať, či nie je poškodená v oblasti airbagov. Naznačovalo by to vážnejšiu haváriu či ich nefunkčnosť. Na nefunkčnosť upozornia aj kontrolky, tie musia po otočení kľúča v spínacej skrinke zhasínať postupne. Ak zhasnú súčasne, môže byt kontrolka ABS alebo airbagov prepojená s inou kontrolkou.
  • Podvozok. Je dobré skontrolovať, či na ňom nie sú podozrivé zvary.
  • Tlmiče, brzdy. Užitočné je rozhojdať auto, následne zatlačiť na blatník nad tlmičom, auto by sa malo pomaly vracať do pôvodnej polohy. Tlmiče by mali byť bez znakov tečenia oleja. Dobré je vyskúšať prudké brzdenie, sledovať vibrácie, zvláštne zvuky alebo to, či auto nestráca smerovú stabilitu.
  • Motor, prevodovka. Motor by mal byť suchý, bez netesností po naštartovaní na voľnobehu by mal držať otáčky. Dôležité je overiť poslednú výmenu oleja a rozvodov. Ich zlý stav môže znamenať vážny problém s veľkou finančnou investíciou. Ťažké radenie naznačuje nesprávnu činnosť spojky.
  • Riadenie. Počas jazdy na rovnom úseku cesty by mal kupujúci skúsiť pustiť volant, vozidlo by nemalo vibrovať a vybočovať so smeru. Môže indikovať nesprávne nastavenú geometriu, zle vyvážené kolesá, poškodenú nápravu alebo brzdy.

Vyberáme z poistovne.sk

Čo robiť, ak vás zasiahol ničivý živel na dovolenke?

Náhle zmeny počasia každý rok spôsobujú problémy aj dovolenkárom. Požiare, silné búrky a víchrice neobchádzajú ani európske letoviská a spôsobujú obrovské škody na majetku aj na životoch. Ponúkame rady pre dovolenkárov, čo robiť v takýchto prípadoch.
29.07.2021 | redakcia
Čítať viac o Čo robiť, ak vás zasiahol ničivý živel na dovolenke?
Asistenčné služby Groupama

Klienti zbytočne prichádzajú o výhody. Nevedia, čo zahŕňajú asistenčné služby

Sú pre klientov k dispozícii zadarmo, no mnohí vôbec nevedia, čo všetko zahŕňajú a kedy sa dajú využiť. Hovoríme vo všeobecnosti o asistenčných službách, ale najmä o tých v havarijnom poistení. Klienti často nevedia, že ich vôbec majú a pri nehode či poruche auta na ceste ich využívajú len veľmi málo.
27.07.2021
Čítať viac o Klienti zbytočne prichádzajú o výhody. Nevedia, čo zahŕňajú asistenčné služby
holding-car-keys

Čo robiť, ak vám v zahraničí ukradnú alebo vykradnú auto

Ak vám ukradnú auto, nečakajte a krádež ihneď nahláste polícii a následne svojej poisťovni. Preplatenie škody za ukradnuté auto si môžete nárokovať z havarijného poistenia.
26.07.2021 | redakčne upravené
Čítať viac o Čo robiť, ak vám v zahraničí ukradnú alebo vykradnú auto

Vyberáme z banky.sk