Aké faktory zvažovať pri výbere životného poistenia

Pri výbere životného poistenia sa zamerajte na svoje potreby, vek, rodinu, aktuálne príjmy a vaše záväzky. 


Životné poistenie je zložitý produkt, ktorým sa zaviažete na dlhé roky, preto je dôležité sa nerozhodovať zbrklo a poradiť sa s odborníkmi.

„Pri výbere životného poistenia je veľmi dôležitý prvý kontakt s finančným agentom, ktorý spolu s klientom vytvorí odbornú analýzu jeho potrieb a na jej základe sa zvažuje výber čo najvhodnejšieho životného poistenia, ušitého na mieru každého klienta,“ vysvetľuje Ivo Konečný, produktový manažér ING Životnej poisťovne v našej poradni.

ZADAJTE OTÁZKU DO PORADNE


Poisťovne varujú pred podomovými obchodníkmi so životnými poistkami. Radia si jeho dôveryhodnosť najprv overiť, predtým než niečo podpíšete.

lista Neprehliadnite

Akú cieľovú sumu poistenia si vybrať


V prvom rade by ste si mali ujasniť či chcete poistiť iba seba alebo súčasne aj svojich blízkych. Podľa toho si viete v spolupráci s poradcom z poisťovne nastaviť aj výšku poistnej sumy.

Ak je niekto finančne závislý od vášho príjmu, teda ste živiteľom rodiny, budete potrebovať vyššiu sumu životného poistenia ako keby ste boli sám. Poistná suma by mala pokryť zabezpečenie rodiny, keby došlo k úrazu alebo vašej chorobe či nebodaj k smrti.

„Pri výbere poistky by ste nemali zabudnúť na finančné záväzky z rôznych pôžičiek, ktorých splácanie by pre vás alebo pre vašu rodinu mohlo byť problémom nielen v prípade úmrtia či zhoršenia zdravotného stavu, ale aj v prípade straty zamestnania. V takomto prípade je dôležité, aby mal klient krytý úver aj pre prípad dlhodobej PN, či invalidite,“ vysvetľuje Lucia Makayová, hovorkyňa Generali poisťovne.

Makayová odporúča, aby boli výdavky rodiny kryté poistením až na 5 rokov. Daniela Šulcová, hovorkyňa Komunálnej poisťovne, že suma by mala byť minimálne vo výške vášho ročného príjmu po odpočítaní všetkých záväzkov, ktoré máte (hypotéka, úvery, výdavky na nájom, energie).

Na čo sa pýtať pred podpisom životnej poistky

  • Čo konkrétne je kryté v danom poistení (smrť, dožitie alebo oboje)?
  • Aké je garantované plnenie (čo určite dostanem)?
  • Čo je kryté v pripoisteniach (aké sú výšky plnení)?
  • Aké sú výluky z poistenia?
  • Aké sú administratívne poplatky spojené s poistkou?

Zdroj: Komunálna poisťovňa


Dĺžka a cena poistenia


Pri výbere životného sporenia nezabudnite na správne nastavenie jeho dĺžky. Keď si chcete popri životnom poistení nasporiť a prilepšiť k dôchodku, nastavíte si poistnú sumu na svoj penzijný vek. Pri rizikovom životnom poistení môže dĺžka poistnej doby závisieť napríklad od dĺžky úveru.

V životnom poistení vo všeobecnosti platí, že čím ste starší, tým je vyššie aj poistné, čo vyplýva zo zvýšenej rizikovosti klienta. Preto poisťovne odporúčajú uzatvárať ho v nižšom veku.

Cena poistenia by mala byť taká, aby nezaťažovala váš rodinný rozpočet, ale aj aby pokryla vami nastavevenú cieľovú sumu.

Pýtajte sa na detaily


Pred uzatvorením poistenia si dôsledne zistite poistné podmienky produktu, aby ste neboli prekvapení v priebehu jeho platenia. Pýtajte sa na cenu poistenia, podmienky jeho zrušenia, zmeny, na výplatu poistnej sumy, na výluky. A prečítajte si aj podmienky malými písmenkami v zmluve.

Zistite si, či je možné v priebehu poistenia meniť výšku poistného alebo pripoistiť iné riziká do poistenia. „Životná situácia klientov sa totiž neustále mení – môžu predčasne splatiť úver, zobrať si ďalší, narodí sa im dieťa, nájdu si inú, rizikovejšiu prácu a pod. Preto je dôležité, aby sa klient spolu s poistným poradcom raz ročne stretli a prešli si, čo všetko sa v živote klienta za ten rok zmenilo a poistku spoločne upravili,“ vysvetľuje Makayová.

Napokon sa musíte rozhodnúť aj na type životného poistenia či si zvolíte kapitálové alebo investičné. Rozdielom medzi nimi sa budeme venovať v ďalšom článku.

Vyberáme z poistovne.sk

female-executive-looks-out-modern-office-window

Ako urýchliť vyplatenie poistného plnenia?

Aby ste mali peniaze z poistky k dispozícii čo najskôr, je potrebné správne postupovať pri hlásení poistnej udalosti a dodržiavať tri zásady, ktoré pomôžu s hladkým vybavením poistného plnenia. Aj zdanlivé nepresnosti na strane klienta totiž môžu oddialiť, v horšom prípade dokonca znemožniť jeho výplatu.
06.12.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Ako urýchliť vyplatenie poistného plnenia?
woman-checking-phone

Ak ste zmenili zdravotnú poisťovňu, nezabudnite to nahlásiť do 8. januára

k ste zmenili zdravotnú poisťovňu, mali by ste to nahlásiť najneskôr do 8. januára. Ako informuje Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), okrem zamestnávateľa je potrebné informovať aj všetkých ďalších zamestnávateľov, ak ich máte, a tiež svojho ošetrujúceho lekára.
05.12.2024
Čítať viac o Ak ste zmenili zdravotnú poisťovňu, nezabudnite to nahlásiť do 8. januára
hands-grasping-a-steering-wheel

Havarijné poistenie sa môže oplatiť aj pre staršie vozidlá

Staršie vozidlá nemusia byť automaticky bez potreby havarijného poistenia, tvrdí ČSOB Poisťovňa.
04.12.2024
Čítať viac o Havarijné poistenie sa môže oplatiť aj pre staršie vozidlá

Vyberáme z banky.sk