Aj auto bez vodiča sa dá poistiť

Internetová poisťovňa, vie takéto vozidlo poistiť v rámci povinného zmluvného poisteni. 


Autá jazdiace v bežnej premávke bez vodiča sú už realitou. Už to nie je len hovoriace auto Davida Hasselhoffa v kultovom seriáli Knight Rider. Prvé takéto auto od internetového giganta Google už totiž jazdí v americkej Nevade a od iných sa navonok odlišuje špeciálnou červenou poznávacou značkou a senzormi navyše. I keď by sme mohli považovať počítače za neomylné, nemožno vylúčiť, že takéto vozidlo spôsobí nehodu. Stále ich totiž vyrába omylný človek.

„Každé vozidlo musí byť poistené ešte pred jeho prevádzkou na pozemných komunikáciách. Keďže sme flexibilná internetová poisťovňa, vieme už aj dnes takéto vozidlo poistiť v rámci povinného zmluvného poistenia pre škody, ktoré spôsobí, ako aj miniHavarijným poistením pre prípad poškodenia samotného vozidla,“ povedal Miroslav Chovan, riaditeľ poisťovne Genertel.

V prípade automatických vozidiel však môže nastať situácia, keď nehoda vznikne výrobnou chybou softvéru auta. Je otázne, či má v tom prípade znášať škodu majiteľ, ktorý nemal možnosť situáciu ovplyvniť, alebo výrobca auta.

Otvorená ostáva aj otázka, či naozaj bude pre takéto autá zmysluplné, aby zákon požadoval od ich majiteľov povinné zmluvné poistenie. Pravdepodobnosť spôsobenia škody totiž bude minimálna.
„Aj takéto vozidlo má však možnosť manuálneho ovládania, povinné poistenie, ako ho dnes poznáme, bude aj v budúcnosti potrebné. Navyše, už aj dnes sa stáva, že auto bez vodiča spôsobí škody alebo dokonca dopravnú nehodu. Jednoducho tým, že majiteľ nedostatočne zabezpečí vozidlo stojace v kopci alebo na mierne sa zvažujúcom parkovisku pred samovoľným pohybom. Ročne sa stáva na Slovensku niekoľko stoviek nehôd práve z takéhoto dôvodu. Aj takéto škody sú kryté z PZP, v takýchto prípadoch odporúčame zavolať políciu,“ povedal Chovan.

Aj keď v súčasnosti je podmienkou prevádzky takéhoto počítačového auta prítomnosť dvoch pasažierov s vodičským oprávnením, do budúcna by sa mohla technológia vyvinúť tak, aby boli autá úplne autonómne. Potom by mohlo auto samo zaviezť deti do školy alebo odviezť podnapitú spoločnosť z párty domov. Ženy určite ocenia možnosť namaľovať sa počas jazdy a muži budú môcť sledovať futbalový zápas. Všetko bez rizika nehody.

Pozrite si tiež:
Genertel odporúča používanie bezpečnostných pásov 
Genertel zvažuje ponúkať poistenie na riziko spojené s výtlkmi
Nepoistené auto v zahraničí môže skončiť v šrote

 

Vyberáme z poistovne.sk

Ako zistím, či cestovná kancelária je poistená proti úpadku?

Každý rok na Slovensku skrachuje niekoľko cestovných kancelárií. Vyhnite sa problémom a vopred si zistite, či vaša cestovka je poistená proti úpadku.
12.07.2024 | redakcia
Čítať viac o Ako zistím, či cestovná kancelária je poistená proti úpadku?
hory1

Poistenie do hôr

Na čo všetko sa toto poistenie vzťahuje? Koľko stojí zásah horskej služby a kto ho zaplatí?
10.07.2024 | redakcia
Čítať viac o Poistenie do hôr
nervous-patient-in-wheelchair

Poistenie pracovnej neschopnosti: Ak ste chorí, buďte doma a liečte sa. Inak riskujete, že prídete o dávky

Poistenie PN vás môže finančne zachrániť v prípade dlhotrvajúcej choroby. Čo sa však stane, ak chorý nedodržiava liečebný režim a počas kontroly zo Sociánej poisťovne nebude doma? Čo ak sa zistí, že práceneschopnosť bola neoprávnená?
08.07.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o Poistenie pracovnej neschopnosti: Ak ste chorí, buďte doma a liečte sa. Inak riskujete, že prídete o dávky

Vyberáme z banky.sk